post

Zlá nástraha

Zlá nástraha


Čo všetko ovplyvňuje náš úspech pri vode?


Rumunský básnik a spisovateľ Valeriu Butulescu povedal: „Rybár sa spolieha viac na pažravosť rýb, než na svoju vlastnú inteligenciu.“ Tento zdanlivo vtipný citát má však v sebe skutočnú pravdu, nad ktorou je dobré sa zamyslieť.

Niektorí rybári sú schopní obetovať aj majland za top nástrahu, ktorá im zaistí úspech pri vode. Žiadna suma nie je príliš vysoká, pokiaľ príde vysnívaný úlovok. Avšak, keď sa ryba nedostaví hneď po tom, ako ju nahodí, je zle. Na vine je výrobca, nástraha… Raz sa mi jeden známy chválil, že si ide zadovážiť určitý dip. Na otázku prečo práve ten, som dostal odpoveď, že jeho kamarát na túto arómu ťahá rybu za rybou. Známy si kúpil dip, no nič. Žiadne ryby, ktoré by brali ako na bežiacom páse, neprišli. Po chvíli to vzdal. Čakal totiž, že tento dip bude taká bomba, že po jeho otvorení budú ryby stáť v zástupe hneď pri brehu. Nestalo sa a vnadidlo upadlo do zabudnutia ako niečo, čo sa skúsilo a neoplatilo. Máloktorý rybár však začne uvažovať o tom, prečo ryby neberú. Viacerí si to totiž predstavujú takto: https://www.youtube.com/watch?v=SyVGIZYLy2s alebo takto: https://www.youtube.com/watch?v=86f8jIPn7mo

A ťahať ryby takto: https://www.youtube.com/watch?v=HP6rYThJWUg

Problém však vôbec nemusí byť v samotnej nástrahe. Rôznych vplyvov, pre ktoré si ryby našu nástrahu vo vode nevšímajú, môže byť viacero.

Jedným je aj fakt, že na mieste jednoducho nie sú. Niektorí rybári totiž naviažu svoj systém a lovia naň bez jedinej obmeny počas celej sezóny a na ktorejkoľvek vode. Tak sa stáva, že kým nástraha leží v temných studených hĺbkach priehrady, ryby sa spokojne vyhrievajú na hladine. Rovnako tak ich nezaujíma, či to nenahodili náhodou do blata tak, že ryby ich nástrahu ani nespozorujú. Prípadne, obzvlášť v lete, ryby často tiahnu k rôznym prítokom, ktoré im prinášajú životodarný kyslík, ktorého býva v prehrievajúcej sa vode nedostatok. Vtedy môžu akokoľvek atraktívnu potravu zvysoka odignorovať, keďže ich primárnym cieľom je nadýchnuť sa a prežiť.

Mnohí skúsenejší rybári zas nenahadzujú ani v prípade, že vidia, koľko prirodzenej potravy má ryba vo vode. Lebo pokiaľ sa kapry „pasú“ na larvách pakomárov, je omnoho nižšia šanca prinútiť ich k záberu trebárs na kukuricu, či boilies. Rovnako tak môže niekedy odradiť aj samotná predkladaná nástraha, keď je napichnutá na extrémne veľkom háčiku priviazanom na „lane“. Nejdeme predsa na žraloka. Ryba pod vodou predsa vidí. Takéto systémy, ktoré majú odolať aj ťahu koňa, ryby často zbadajú a vyhýbajú sa im. Obzvlášť, ak je čistá a priezračná voda. V takom prípade je otázne aj farebné prevedenie celého systému, ktorý môže rybe doslova biť do očí. Žiarivé vlasce a háčiky oranžovej, zelenej a podobnej farby môžu byť v niektorých vodách skôr na škodu.

Samozrejme, zábery nám vie ovplyvniť aj kolísanie výšky hladiny a to nielen na riekach. Je už celkom známe, že na samotných riekach v také dni, keď vodohospodársky podnik spúšťa hladinu raz hore raz dole, nemá cenu ani rozbaliť prúty. Obzvlášť, ak sa hladina pohne behom hodiny niekoľkokrát aj o 15 cm ako nedávno na Madunickom kanáli. Navyše aj samotné výkyvy prírody, nie len tie spôsobené človekom, majú často na svedomí omnoho nižšiu aktivitu rýb. Príliš prudká zmena tlaku, či prudká zmena počasia môžu absolútne zastaviť chuť rýb do jedla. Čo však naopak môže niektoré druhy podnietiť. Treba si preto rozmyslieť, na aké ryby chceme ísť.

No a v neposlednom rade na úspech vplýva aj samotné správanie sa rybárov pri vode. Často si môžu skôr uškodiť. Ani neviem koľkokrát sa mi pri vode stalo, že po sebe revali rybári – v tomto konkrétnom prípade dôchodci, cez protiľahlé brehy. Či berú, kto sa ako vyspal a pod. Rovnako tak aj hlučný príchod k malej vode znamená, že potočák zalezie na „tri“ dni do koreňov a ani majster muškár, či prívlačiar ho z úkrytu nevyvábi. Ponúkaná umelina s tým nič nemá.

Netreba preto podceniť prirodzené potreby rýb a zameriavať sa len na nástrahu. To, že nám ryby akurát neberú, nemusí byť vôbec zlou voľbou nástrahy alebo jej nízkou kvalitou. Na príčine môže byť omnoho viac faktorov. Väčšinu z nich ovládame, ale často na ne zabúdame. Uvažujme preto pri vode oveľa viac a nespoliehajme sa len na pažravosť rýb. Za všetkým nemusí vždy byť len „zlá“ nástraha.


Milan Hepner


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.