post

Živá bomba

Živá bomba


Naklíčené semená partiklu znásobujú jeho účinok


Partikel ako súčasť podpory vnadenia je stará známa vec. Asi málokto sa však pokúsil oživiť semená naklíčením a až po takejto úprave ich ponúkol rybám na svojom lovnom mieste. Za miernu námahu to určite stojí. Stačia tri alebo štyri dni, aby ste v semenách prebudili život a verte, že sa to prejaví aj na vašich úlovkoch.

Kombinácia toho, že je to lacné a zároveň účinné asi nepotrebuje ďalší podporný komentár. Pritom nepotrebujete až tak veľa. Aby akékoľvek semená naklíčili, na to vám stačí jediná nádoba a čerstvá voda. To, čo už o pár dní uzrie svetlo sveta v podobe aminokyselín, bielkovín, tukov, vitamínov, prírodných cukrov, minerálov, mastných kyselín a ďalších zložiek kvalitnej výživy, je rovnako fascinujúce.

Vyberte si konkrétne semená, obilniny či fazule a pri všetkých dodržujte ten istý postup. Semienka najskôr dobre prepláchnite vodou. Voda z vodovodu s obsahom chlóru spomaľuje klíčenie. Ak sa dá,  použite inú, kvalitnú pitnú vodu. Už v tejto fáze nastáva úvodné oživenie, keď sa semienka napijú vody a mierne zväčšia svoj objem. Rátajte s tým, že na veľkosti budú priberať počas celej procedúry a tak zvoľte radšej väčšiu nádobu s dostatočnou rezervou objemu. Po prepláchnutí zalejte vodou s niekoľko centimetrovou rezervou, podľa toho o aké množstvo partiklu ide. V prvom dni je na štart klíčenia ideálna izbová teplota a tma. Vodu po prvom dni zlejte úplne a nádobu uzatvorte. Semenám už na klíčenie stačí obsah vody v ich vnútri a dostatočná vlhkosť vzduchu v uzavretej nádobe. Premývanie zopakujte aj tretí deň, ale nádobu už vyložte na svetlo, aby klíčky mohli rýchlejšie rásť. Na to, aby pri love rýb dobre fungovali, nemusíte čakať, kým veľmi narastú. Stačí ak majú pár milimetrov a sú schopné vnadenia. Keby ste však zatúžili takúto lahôdku ochutnať, nechajte ju rásť ešte deň alebo dva navyše, a skúste ako chutí. Na svete je ako mimoriadne čistá a energetická potravina známa už niekoľko tisícročí a ľudia ju dodnes s obľubou konzumujú.

Naklíčený partikel nemusí byť ale iba dobrým vnadením. Ak ste ochotní experimentovať, vyskúšajte ju napichnúť v takomto mäkkom stave aj na háčik a ponúknite ju rybám. Vyskúšať môžete naozaj široký sortiment, šošovicu, mungo fazuľu, semienka reďkovky, hrach, cícer, ovos, jačmeň, pohánku, grécke semeno, ale aj horčičné a sezamové semienko, slnečnicu, či sójové bôby.

Verte, že ryby takúto pochúťku vo vašej vode ešte v živote nedostali, a preto sa vám patrične odvďačia svojou aktivitou počas lovu.


Redakcia


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.