Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


S očami na stopkách

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

WP 20161104 007 1Hovorí sa, že najväčšia tma býva pod lampou.
Ak nepatríte medzi rybárov, ktorí sa špecializujú na ďaleké hody do stredu, prípadne čo najbližšie k protiľahlému brehu jazera, máme niečo spoločné. Skúšame to inak než ostatní. Ryby hľadáme tam, kde to mnohí nerobia, pretože majú dlhé udice, dostatok vlasca v navijaku a obrovskú silu kombinovanú so snahou prehodiť krížom aj tú najväčšiu vodu. Veľké ryby sú podľa nich totiž len vo veľkej diaľke.

12. 02. 2018, tento článok bol spolu s videom uverejnený v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 1/2017, tu je link
Text: Slavomír Pavle    Foto: archív redakcie RRR


Lov pri brehu je super zábava

Je to stará osvedčená pravda, ktorá sa revírmi šíri často ako mor. Skúsili ste to niekedy sami inak? Nahodiť len tak na skúšku, doslova pod nohy? Pod lampou býva tá tma totiž naozaj najväčšia. Skutočne to platí aj pri rybách a mnohí z nás na to často zabúdajú. Kedy prichádzajú ryby bližšie k brehu? Prečo sa vôbec k brehu približujú? Aký na to majú dôvod? Ťažké otázky, na ktoré existujú len odpovede bez záruky. Pýtali sme sa viacerých rybárov a dočkali sa rôznych vysvetlení. V podstate však prevládali tie najlogickejšie. Tie, ktoré súviseli s potravou, časom lovu, dokonalou znalosťou pobrežných častí revíru a tak ďalej. Poďme ale pekne poporiadku.
Rybár, ktorý sa rozhodne, že to bude skúšať inak ako ostatní, musí byť pripravený naozaj na všetko. Často tomu prispôsobuje náradie, množstvo nevyhnutných vecí na lov a čo je asi najdôležitejšie, mal by sa vzdať pohodlia. Nehľadá predsa ideálne miesto, kde sa bude cítiť maximálne komfortne, kde zacúva autom až k vode. Prispôsobuje sa rybám a miestu, kde by sa mohli zdržiavať. Až potom to môže byť lov o niečom inom, než zažívajú ostatní. Keď som bol ešte mladý rybár, vyhľadával som nedostupné miesta. Jedno také, ukryté pred ostatnými doslova kempujúcimi rybármi, sme mali s kamarátom v hustom poraste kríkov na jednom mŕtvom ramene rieky. Dalo sa tam dostať iba s poskladanou udicou a aj rozkladať sa musela veľmi opatrne. Boli tam nádherné kapry a chvíľu nás poriadne cvičili. Až sme napokon mali na toto miesto urobenú špeciálnu výbavu. Kratšie prúty, hrubšie vlasce, jednoduchý plavák a skrátený podberák. Až potom to bol skutočný adrenalínový lov kto z koho, na ktorý sme sa veľmi tešili a s obľubou si ho radi zopakovali kedykoľvek to bolo možné. Naše súboje a šplechot vody z kríkov, do ktorých nebolo takmer vidieť, provokoval asi všetkých rybárov márne čakajúcich na záber. Najmä, keď sme ulovené ryby chodili provokačne púšťať na voľné priestranstvo, bližšie k nim. Lovci sediaci neďaleko si s tým do mesiaca hravo poradili.

WP 20161104 011


Na najbližšej brigáde hustý porast odstránili a lovné miesto scivilizovali po svojom. Odvtedy tam už nikdy nikto nič nechytil. Pri našich vodách je takýchto miest našťastie ešte aj dnes dosť. Nájsť sa dajú veľmi jednoducho. Nedá sa k nim dostať autom, zavadzajú tam stromy, kríky, podvodné rastliny a už vôbec sa nedá na brehu kempovať. Často nie je rozhodujúca ani hĺbka vody. Podstatnejšie je vystihnúť vhodný čas. Môže to byť skoro ráno, prípadne večer, alebo keď je extrémne teplo a rybári to pred obedom a príliš horľavým slnkom radšej zabalia. Na takomto mieste však dlho nevydržíte. Ide väčšinou o krátkodobé výjazdy za rybami tak na hodinku alebo dve. Obmedziť je treba vnadenie a prispôsobiť danej lokalite techniku lovu. V tesnej blízkosti brehu a podľa výskytu nebezpečných prekážok je viacero vecí o niečom úplne inom, ako býva pri bežnom love zvykom. To sa konkrétnejšie popísať nedá, treba to napozerať, naštudovať a vyskúšať.

WP 20161104 007


Pamätám si na jedno miesto, kde sme to skúšali dokonca bez plaváka a aj olova, iba s háčikom, ktorý sme ukryli do cesta zmiešaného s vnadiacou zmesou. Väčšia hmotnosť guličky na konci vlasca nám dovoľovala nahodiť aj o pár metrov ďalej medzi potopené konáre stromu a počas zdolávania ryby nám pred háčikom nič nezavadzalo. Sledovali sme len vlasec na hladine, a keď sa rozbehol, zasekli sme. Techník lovu môže byť skrátka toľko, koľko je takýchto ukrytých, dobrých miest. Pozrite si naše video spred rokov a pochopíte.
Prečo sú tieto miesta ale také dobré? Určite ide o prirodzenú potravu, ku ktorej sa ryby dostanú veľmi ľahko. Keď sa kúpanie na jazernej pláži skončí, sú schopné bez obáv priplávať aj na takéto miesta a podrobne skontrolovať celé rozrýpané dno. Nájdu tu všakovaké dobroty naozaj od výmyslu sveta. Medzi moje top miesta patrí breh s prečnievajúcimi chumáčmi trávy, prípadne šachorina s nahnutými pálkami. Do vody lezie a padá toľko živej potravy, že si to ani nedokážeme predstaviť. Na takýchto miestach je už potrebné len vyčíhať ten správny čas lovu. Väčšinou sa tu rybám venujem tesne pred západom slnka. Treba prísť potichu, nahodiť čo najjednoduchšiu nástrahu tak, aby príliš nečľupla a čakať s očami na stopkách. Nezabudnite. S očami na stopkách.
Prajem veľa úspechov s lovom pod brehom.

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.