Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Prečo zatvárame vody?

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

IMG 6099Sychravé nedeľné ráno. Typické jesenné počasie, ktoré núti zostať v posteli. Určite radšej, ako ísť na ryby. Je 6. november a na parkovisku revíru Prusy sa schádzajú nespokojní rybári z Bánoviec nad Bebravou na protestný lov rýb. Prichádzame tesne pred ôsmou hodinou. Napočítali sme tu necelú desiatku áut, asi osem rybárov a neďaleko aj auto hlavného hospodára miestnej organizácie. Sedí v aute a spočiatku s nami odmieta komunikovať. Pýtame sa účastníkov protestu, čo sa vlastne deje.

07. 12. 2017, tento článok bol spolu s videom z opisovanej akcie a fotogalériou uverejnený v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 12/2016, tu je link
Text: redakcia      Foto: archív redakcie


 

V napätej diskusii sledujeme obe strany konfliktu. Hospodár komunikuje s prítomnými cez otvorené okno auta. Skúšame ho osloviť a dostávame odmietavú odpoveď. Vraj sme sa neohlásili vopred, a tak nám nemá čo povedať. Sondujeme medzi prítomnými rybármi, ktorí sa odvážili prísť. Z avizovaného počtu protestujúcich sa tu stretla sotva tretina. Podľa neoverených informácií hrozí totiž každému, kto sa protestného lovu zúčastní, že v budúcej sezóne nebude mať možnosť zakúpiť si povolenie na rybolov. A to si každý dobre rozmyslí... 

S kamerou a mikrofónom sledujeme rybársky protest a dávame priestor obom stranám konfliktu. Niekedy je to až smiešne. Stretli sa tu rybári, ktorí by chceli mať svoje vody k dispozícii bez zbytočných obmedzení, ktoré často prekračujú rámec rybárskeho zákona a vyhlášky. Zastupujú viacerých, ktorí sa len báli prísť a podporiť ich. Na strane druhej je skupina lovcov, ktorá sem vyrazí za účelom naplnenia mraziacich boxov rybami okamžite, ako skončí hájenie nasadeného kapra. Koľko ostatných druhov rýb sem kto nasadil, je len a len vo hviezdach. Hovorí sa, že papier znesie veľa a hospodári viacerých organizácii Slovenského rybárskeho zväzu sú v týchto štatistikách doslova kúzelníkmi. Ale v prospech koho? Za lacné povolenky na rybolov dnes môžeme od vôd odnášať  niekoľkonásobne väčšie hodnoty. Za pár mäsiarov platí v organizáciách slušná väčšina ostatných rybárov. Zatiaľ je to tak, ale nemusí to byť večne. Aj o tomto bol tento protest. Ak sa má zatváranie vôd a celé hospodárenie v SRZ riadiť práve takýmito rybármi, je najvyšší čas s tým niečo urobiť. Zákon a vykonávacia vyhláška je síce stále na opačnej strane, ale niekto musí byť prvý, kto s takýmto stavom nesúhlasí a niečo preto aj urobí.

IMG 6235


Už nestačí len sedieť, popíjať pivko a hromžiť na do neba volajúcu nespravodlivosť. Až keď sakrčmové reči zmenia na činy, môže sa niečo naozaj zmeniť. Protestná akcia rybárov z Bánoviec nad Bebravou bola len primeranou odozvou na nezmyselné nariadenie ich funkcionárov, ktorí si z titulu funkcií veľa ráz riešia iba svoje vlastné komplexy. Nespokojní rybári z Bánoviec nad Bebravou sa rozhodli konať. Na protest proti svojvoľnému a neodôvodnenému zakazovaniu lovu rýb, ktoré nie sú pri jesennom zarybňovaní vysádzané do revírov, uskutočnili protestný lov rýb na VN Prusy systémom chyť a pusť. Nespokojní rybári takto zareagovali na rozhodnutie výboru MO SRZ, ktorý na podnet hlavného hospodára uzatvoril VN Prusy a zakázal tu loviť prakticky všetky druhy rýb, vrátane dravcov od 20. októbra až do 17. novembra 2016. Bánoveckí rybári začali zároveň zbierať podpisy na odvolanie hlavného hospodára z funkcie. Oprávnený protest rybárov z Bánoviec nad Bebravou je logickou odpoveďou na arogantnosť funkcionárov vlastnej organizácie. Koľko rybárov a v koľkých organizáciách má chuť urobiť niečo podobné? Neodôvodnené a zbytočne dlhé zatváranie vôd po zarybnení vnímajú totiž rybári veľmi citlivo. Tam, kde je hlavný hospodár akýmsi miestnym funkcionárskym „bosom“, väčšinou ani neceknú a strpia toto nutné zlo. Viaceré organizácie už potichu protestujú, ale len málokto sa odváži na malú rybársku revoltu podobnú tej bánoveckej.

IMG 6060


Čo vlastne bráni tomu, aby boli naše vody na celom Slovensku otvorené a prístupné rybárom počas celého roka? Prečo nemôže fungovať len druhová ochrana rýb? Načo je nám celoročné povolenie na lov rýb, keď neplatí celý rok? Kto urobí s touto nezmyselnou zákonnou úpravou konečne poriadok? Ťažké otázky a ťažké odpovede.
Na prvý zákaz lovu rýb sa rybári z Bánoviec nad Bebravou ozvali na Radu SRZ. Odpoveď, alebo skôr upozornenie na nadštandardný zákaz lovu viacerých druhov rýb bol zmenený a obmedzený. Zástupcom vyššieho orgánu, Radou SRZ bolo konštatované, že bol porušený paragraf 17 odstavec 11 vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o rybárstve. Zákaz lovu rýb sa môže vzťahovať len na vysadené ryby, ktoré sú väčšie ako najmenšia lovná miera. Bánoveckí funkcionári boli požiadaní, aby zákaz úplne odstránili alebo zosúladili s právnymi predpismi a to bezodkladne. Stalo sa a text na zákaze bol zmenený. Zrušený nebol, hoci mohol byť. Natíska sa otázka. Kto chce robiť komu zle? Kto a prečo nedovolí bánoveckým rybárom chytať ryby?

IMG 6231


Kdesi sa stala chyba. Tá podstatná však vôbec nesúvisí s paragrafmi a odstavcami a tobôž nie s chránenými druhmi rýb. Tu ide o podstatu rybárstva. O to, či to bude koníček, ktorý bude k vode lákať aj mladšiu vekovú kategóriu, alebo to bude len a len obyčajné drancovanie vôd, diktát funkcionárov a nemožnosť vymôcť si svoje práva na strane obyčajných rybárov. Nie len naplniť povolenku úlovkami, kúpiť si druhú, rovnako lacnú a tiež z nej vyťažiť maximum. Ak niekto práve toto pokladá za zmysel slovenského rybárstva, tak by sa mal venovať radšej niečomu inému. Jarné a jesenné nasádzanie rýb do našich revírov sa dá robiť v prospech i v neprospech rybárov. Podľa toho, na ktorej strane je hospodár konkrétnej organizácie. Či je za rybárov alebo proti nim. Tam, kde to funguje sa ryby nasadia a lov ostatných rýb pokračuje nerušene ďalej. Stačí druhové hájenie ohraničené predpísaným časom. Ak ulovíte kapra, tak ho jednoducho pustíte. Ja sám mám tento čas ročnej doby lovu asi najradšej. Všetkých nás totiž vychováva k tomu, aby sme aj pekné ryby dokázali púšťať naspäť do vody.
Neviem si predstaviť lepšiu školu chytania a púšťania rýb, ako práve tento čas. Nasadené ryby berú ako na začiatku sezóny, takže si každý zachytá do sýtosti. No a čo je najpodstatnejšie, každý musí ulovené ryby púšťať. Dobrý hospodár by to mal využiť a prilákať práve v tomto období k vode čo najviac „mäsiarov“. Nie vodu protizákonne zatvoriť a pre rybárov zneprístupniť. Možno práve tu by sa zrodilo veľa ďalších chyť a púšťačov, ktorých naše revíry tak nutne potrebujú. Minimálne preto, aby v nich bolo čo loviť počas celej sezóny a nie len v obdobiach, keď sa ryby nasadia a vody opäť otvoria. Rybársky revír Prusy v Bánovciach nad Bebravou zažil protestnú akciu obyčajných rybárov, ktorí sa bránili svojvôli funkcionárov. Práve tých, ktorých si vybrali, aby obhajovali ich záujmy. Aké paradoxné... Akciu, ktorú by mali po vzore bánoveckých rybárov zopakovať asi aj na ďalších slovenských revíroch. Minimálne v prospech rýb a rybárstva na Slovensku. Nestačí totiž len sťažovať sa v krčme pri pive. Tam sa nič nevyrieši.

IMG 6153

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.