Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Bolene z Liptovskej Mary sú otrávené

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Liptovská Mara
Správa, ktorá mnohých rybárov určite nepoteší. Podľa najnovších výsledkov rozborov Regionálnej veterinárnej správy obsahuje svalovina boleňov z tejto priehrady vyššie než maximálne povolené množstvo ortuti. Takýto stav môže mať negatívny dopad na zdravie človeka a príslušné orgány vydali odporúčanie, aby rybári bolene z Liptovskej Mary nekonzumovali.

27. 09. 2017, Zdroj: www.ta3.sk, www.mymikulas.sme.sk   Text: Iveta Hepnerová      Foto: archív autora


Otravu v rybách z Liptovskej Mary nenašli už takmer 17 rokov

Kontamináciu rýb odhalil pravideľný monitoring Liptovskej Mary. Ten sa zameriava na tri konkrétne druhy najčastejšie lovených rýb. Tento rok medzi ne zaradili aj boleňa, pretože podľa hospodára Tibora Ilavského zaznamenali jeho zvýšený výskyt a aj odlov rybármi. Už v júni namerali vo svalovnie starého a ťažkého jedinca tohto druhu takmer dvojnásobne vyššie množstvo ortuti, než povoluje limit. Pri septembrovom testovaní mladšieho a ľahšieho jedinca ukázali výsledky výskyt ortuti v svalovine na úrovni 0,7 miligramu na kilogram (povolený limit je 0,5 miligramu na kilogram). Je to situácia, s ktorou sa rybári na tejto priehrade nestretli už pomerne dlho.

Liptovská Mara

Príčina kontaminácie nie je známa

Oficiálna príčina tejto otravy nie je známa. Predpokladá sa však, že bolene sa nakazili potravou. Ostatné skúmané druhy kontaminované neboli. Úrady na základe týchto výsledkov neodporúčajú konzumáciu boleňov z tejto priehrady. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Liptovskom Mikuláši je poverená informovať o výsledkoch testov majiteľov povoleniek na lov boleňa a možnom riziku na zdravie človeka. Ďalší postup určia výsledky budúcich testov.

boleň

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.