Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Všetko, čo ste chceli vedieť o záberoch

titulka 2


Spozorovať každý záber a správne a včas zaseknúť je umenie, ktoré treba cvičiť a cibriť stále dookola. Nech je úsilie akokoľvek veľké, stále ostanú zábery, ktoré si nevšimneme a ryby, ktoré premrháme kvôli nesprávnemu zaseknutiu. To je známy fakt. Anglický blogger Colin Mitchell ponúka hlbší pohľad na zábery ako také a jeho poznatky nám všetkým môžu priniesť viac krásnych rýb.

13. 06. 2017, Autor: Iveta Hepnerová, Zdroj: www.anglersmail.co.uk, Foto: archív autora


Ach, tie premrhané zábery...

Koľko z nás na konci sezóny bilancuje a ráta úspechy a neúspechy? Hlavou sa premieľajú spomienky na neúspešné výpravy či konkrétne neúspešné záseky, stratené ryby, ktoré mohli byť tie najkrajšie. Poznáme to všetci. Všetko by mohlo byť inak, keby sme znížili počet takých záberov, ktoré sme ani nezaregistrovali, či nereagovali na ne. Zamýšľate sa nad svojimi nepremenenými zábermi? Alebo dokonca nad tým, či všetky zábery vôbec spozorujete? Aké môžu byť dôvody týchto neúspechov?

Rybka na háčiku

Kľúčové môžu byť aj tie najmenšie ťukance

Nie každý záber musí byť o tom, že vám pod vodou zmizne celý plavák či, že vám takmer stiahne feedrovú udicu do vody. Skúste sekať pri malých ťukancoch či jemných potopeniach plaváka, či pri jemnom ohybe špičky feedra. Vždy to môže mať za následok rybu. Veľké a zreteľné zábery, na ktoré čakáte a snažíte sa ich dosiahnuť, sa nemusia dostaviť vždy, avšak keď budete sekať aj pri malých ťukancoch, môžete sa dočkať úlovku.

 feeder záber

Neveríte? Vyskúšajte si to sami

Skúste si napríklad nastaviť plavák tak, aby ste na hladine videli len jeho špičku. Budete prekvapení, ako často zmizne pod hladinou, čo by ste si za iných okolností na bežnom plaváku nevšimli, alebo by ste to považovali za nedôležitý ťukanec. Pamätajte, že drobné zábery nemusia znamenať malé ryby. Niektoré ryby nemusia po nasatí nástrahy ihneď odplávať preč. Ostanú na mieste, pretože tam sú spokojné a nič ich nenúti k zmene polohy. A niekedy môže byť ich ďalším krokom to, že vašu návnadu vypľujú a vy ste tak nadobro prišli o pekný úlovok. A ani o tom nebudete vedieť.

plavaky

Najdôležitejší tip

Predovšetkým skúste začať sekať aj drobné, plaché zábery. Ak na háčiku nič nie je, o nič ste neprišli. Ale ak to bol záber od ryby a vy ju takto môžete zdolať, máte bonus, ktorý ste možno ani nečakali. Na veľký razantný záber môžete čakať pri ďalšom nahodení.

Aj tie najmenšie záchvevy feedrovej špičky môžu byť následkom celkom slušných pohybov na konci montáže. Keďže silóny bývajú pomerne pružné, aj veľký pohyb na jednom konci sa môže na špičke odraziť len ako jemný záchvev. Prečo teda nesekať aj opatrné a malé zábery?

Tí najlepší rybári reagujú aj na tie najmenšie zábery, dokonca aj na také, čo vyzerajú len ako dôsledok vlnenia hladiny či prúdu vody, ale rýb, ktoré vďaka tomu získali, je nespočet.

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.