Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Kapry žerú vždy

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

015228kg
Posledné roky venujem pozornosť jazeru Der a striehnem na najvhodnejšie obdobia k uloveniu veľkých kaprov v týchto vodách. Pre mňa je mesiac október čas s obrovskou šancou uloviť nejedného velikána. A tak som tam koncom prvého októbrového týždňa zahájil lov. Môj plán bol loviť dva týždne z člna a týždeň z brehu, v nočnom úseku.

15. 01 2018, tento článok bol uverejnený spolu s videom a bohatou fotogalériou v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 1/2017, tu je link
Text: Peter "Šunes" Šimonič    Foto: archív autora
Už celý september som sledoval svojich známych a priateľov, ako sa im darí alebo nedarí pri love na jazere. Každý týždeň som mal detailné informácie o vývoji situácie na jazere. Väčšinou to boli úlovky okolo desiatich kilogramov, až na pár obrov, ktorých bolo minimum, čo s porovnaním s minulými rokmi bolo katastrofálne. Aj pokles vodnej hladiny bol oproti predchádzajúcim rokom rýchlejší, čím sa menil celkový charakter jazera a aj správanie sa rýb. Hladina vody bola až o cca tri metre nižšie ako posledné roky. Bolo mi hneď jasné, že miesta a oblasti, ktoré produkovali množstvo záberov alebo len ojedinelé, ale zato veľké kapry, budú inde. Hneď po príchode k jazeru sa mi naskytol pohľad, aký som tu doteraz ešte nevidel. Značným poklesom vody vznikli nové ostrovy, plytčiny a viac zátok bolo suchých. V prístave som mal celý deň na prípravu člnov. Ešte pred zotmením som sa vydal k miestu v nočnej zóne, ktoré nebolo obsadené. Bolo to miesto, kde som už v minulosti lovil a podarilo sa mi tam uloviť zopár veľkých kaprov. Poznal som celé okolie, tak mi to netrvalo dlho a už som lovil. Lovné miesta, ktoré som mal uložené v GPS boli na suchu, presnejšie povedané v bahne. Celú noc sa nič neudialo, a tak som si dobre oddýchol po dlhej ceste. Ráno som bol fit a už som sa plne koncentroval na samotný lov. Vždy je pre mňa najdôležitejšie odhadnúť, kde sa zdržiavajú kapry. Okolo obeda prišli na miesto dvaja rybári, ktorí tam mali loviť nastávajúci týždeň. Poznali sme sa z minulosti, vymenili sme si zopár informácii o situácii na jazere a každý sme sa potom venovali svojmu. Miesto chceli využívať len ako nočný prístav, boli pripravení loviť taktiež z člna, ale vo vzdialenejších kútoch jazera. Umožnili mi zopár dní loviť na tom mieste, čo pre mňa znamenalo nonstop lov. Po troch dňoch bez záberu som ho však opustil a začal som napĺňať to, čo som si predsavzal, hľadať kapry. Bolo mi jasné, že tie v tejto oblasti nie sú.

DSC 2875


Pár dní som lovil v neďalekých úsekoch, a keď ani tam neprišli zábery, tak som sa presunul na najvzdialenejšie miesto, ktoré som mal vytipované. Svojou lenivosťou alebo no-stres správaním som sa ukrátil o zopár kaprov. Prečo? Prvých päť dní som strávil bez záberu a následne po zmene miesta a krátko po zavezení nastal záber. Táto situácia mi vliala energiu a dúfal som, že nebude ojedinelý. Bolo to v momente, keď som stál na člne a sledoval okolie. Zdalo sa mi, že sa ohol ľavý prút. Po chvíli znova. Tak som sadol do člna a išiel som po šnúre k miestu. Keďže som lovil na konci plytčiny, kde šnúry ležali v poraste rastlín, ktoré boli teraz na povrchu, musel som ich odstraňovať, aby som mohol plynule navíjať. Keď som pocítil rybu na konci, predpokladal som, že bude menšia. Zopárkrát šklbla hlavou a to bolo všetko. Až keď som ju dvihol k hladine, začal boj. Hneď som sa zmobilizoval a už som zdolával silného, prekvapeného kapra. Svojím opatrným záberom nevyrazil ani záťaž. O to urputnejšie bojoval hneď, ako sa po prvýkrát dotkol hladiny. Prvý záber a kapor 22,80 kg. Veril som, že sú tam. Do konca lovného dňa som zdolal ešte štyri kusy do 16 kg, ale už len z pravej strany. Nasledujúci deň som skoro ráno kotvil na tom istom mieste a montáže som uložil do miest, kde prišli zábery. Po takých dňoch sa skoro ráno vstáva lepšie a ani dlhá cesta do lovných miest nie je tak dlhá. V ten deň som zdolal v krátkom čase šesť kaprov, z ktorých najväčší bol 17kg lysec.
Začiatok druhého týždňa rybárska stráž viackrát obišla rybárov loviacich z člna a upozorňovali na povolené pravidlá, ktoré následne zakazovali. Nariadili také podmienky lovu z člna, ktoré úplne znemožnili vykonávať tento lov. Keďže som lovil na jazere s rozlohou viac ako 4 000 ha, boli to nariadenia, pri ktorých by bol lov z člna nad ľudské sily a zdravý rozum. V stredu som lov ukončil a čakal som na sobotu, kedy som mal začať loviť na úseku s povoleným nočným lovom. Nemienil som sa vzdať. Ako som spomínal, hĺbka vody oproti minulým rokom bola pod normál. Rybári loviaci na týchto miestach boli druhý týždeň bez záberu. Zopár dní som bez lovu pri nich pobudol, načerpal som energiu a doplnil zásoby. Prebrali sme situáciu na jazere a už vtedy som mal jasný plán. Budem loviť naďalej z člna. Bolo by zbytočné sedieť v tomto úseku a čakať na ojedinelý záber. Nikdy nič dopredu nezatracujem, veď ryby sú nevyspytateľné, ale čakať v tejto plytkej oblasti a ešte k tomu ohraničenej množstvami plytčín a rozsiahlych jazykov by bolo plytvaním času. Aj vietor mal dlhý čas fúkať opačným smerom. Od konca víkendu som opäť začal chytať z člna a znovu ma to ťahalo na veľmi vzdialené miesto, ktoré sa mi najviac pozdávalo. Bolo nerušené, zopár kaprov sa mi tam podarilo uloviť a pri odchode z neho som tam aj poriadne zakŕmil. Bol som ochotný urobiť všetko pre to a obetovať poslednú energiu, či už svoju alebo materiálnu, aby som ešte aspoň tri, štyri dni mohol na ňom pobudnúť. Stalo sa a kotvil som na mieste, ktoré som mal stále v mysli. Znova za krátky čas po zavezení prútov som ulovil prvého kapra. Preto tvrdím, že „KAPRY ŽERÚ VŽDY“. Samozrejme, že treba nájsť to miesto a ponúknuť im tú pravú nástrahu. Takmer všetci rybári loviaci v tom čase na jazere, boli neúspešní a hodnotili situáciu tak, že je nevhodné počasie na toto obdobie a podobne. Nebolo to tak. Kapry boli v iných oblastiach a nekontrolovateľne sa kŕmili až mi to pripadalo, že nie som na Deri.

037257kga


Prvý úlovok bol krásne sfarbený lysec 15,40kg, zakrátko nasledoval lysec 22,20kg a po ňom ďalších päť kaprov, z ktorých najťažší bol 17,50kg lysec. Prekvapilo ma aj pomerne veľké množstvo lyscov, ktorých sa mi podarilo uloviť. V tomto jazere prevládajú šupinaté kapry, ale tentoraz to bolo pol na pol. Vôbec som nestrácal pri dlhých súbojoch ryby. Vďaka tomu som mal istotu a pohodu, že voľba materiálu bola dobrá. Po predošlých dňoch som si už bol istý, že som našiel miesto, kam sa kapry vracajú a kŕmia sa v rovnakých časoch. Okraj plytčiny, kde som lovil, bol ložiskom lastúrnikov, kam sa ryby chodili prirodzene kŕmiť z okolitých hlbších partií jazera. Aj takýto zdroj prirodzenej potravy je vyčerpateľný a kapry môžu takéto miesto opustiť. Práve preto som ich rozožral a v hojnom počte pritiahol nešetrným kŕmením SEAFOODOM a BIOKRILLOM. Neskôr veľké dominantné jedince vytlačili z tejto oblasti tie menšie, ktoré som taktiež predošlé dni chytal. V tento deň som sa ráno, tak ako predošlé, vracal na miesto vzdialené tri kilometre od lokality, kde som nocoval. Vidina nových úlovkov, nepredvídateľných súperov a obrovská túžba zdolať Toho, pre ktorého sa na to jazero chodí, ma povzbudzovala, a tak som deň čo deň výpravu predlžoval. Aj keď sa priznám, že prvýkrát počas mojich výprav som už mal dosť.
„Asi už starnem“. No na mieste som na všetko zabudol a pripravil som sa na lov. Veril som, že kapry to tu neopustili. A naozaj neodišli. Zas sa budem opakovať, ale najrýchlejšie zábery dosahujem pri love z člna a cielenom vyhľadávaní kaprov. Pol hodinu po zavezení prútov, ešte v šere a silnej hmle ma z myšlienok prebral záber, neustály ťah. Po súboji, ktorý by som prirovnal k preťahovaniu s dvojmetrovým sumcom (niekoľko som ich ulovil pri love kaprov, tak to viem porovnať), som na viac pokusov podobral kapra s hmotnosťou 27,30 kg. Nasledujúcich šesť hodín som zažil to, z čoho sa budem preberať ešte dlho. Každý záber razantný, jeden ako druhý. Súboje na vlas rovnaké s vytrvalými kaprami. Ani jedného som pri súboji nestratil a to mi pridávalo na pohode. Všetko je tak, ako má byť. Ďalšie ulovené kapry s hmotnosťou 24,40 kg, 25,50 kg, 26,40 kg a 28,60 kg boli tým, o čom sa mi ani nesnívalo, že sa dá uloviť za tak krátky čas. Toto predstavenie trvalo sedem hodín. Deň končil a ja by som svojou energiou utiahol na nocovisko aj Auróru. Aj tak som si povedal, že ešte deň dám a balím. Jednoducho telo povedalo dosť. Po troch týždňoch obmedzeného spánku, neustáleho sťahovania, balenia náradia, životného priestoru veľkosti 1x1 meter som už nemal tú pravú radosť z lovu.

059213kg


Nasledujúci deň som si počkal na prvý záber trocha dlhšie, prišiel až pred poludním. Zdolal som štyroch kaprov, najťažší z nich bol 25,70kg a tie ostatné boli medzi 15-17 kg (tieto som bez fotenia hneď púšťal). Pri love z člna je aj priestor a podmienky na fotenie obmedzený a šetril som aj techniku, keďže často pršalo. S jedným kaprom som ihneď po zábere stratil kontakt a nepodarilo sa mi ani po viacerých pokusoch vyhľadať odtrhnutú časť kotvičkou. Večer pri ukončení lovu som pri sťahovaní jedného z prútov pocítil ťah. Kapor s odtrhnutou časťou bol zamotaný v druhej montáži, tak som ho holými rukami zdolal, vyslobodil a hneď pustil. Večer som si povedal, že dnes končím, ale predsa dám ešte jeden deň, ale už naozaj posledný.

0352640kg


Prišiel posledný deň, v ktorý budem loviť. Hneď ráno ma povzbudila SMS-kou Evka: „Len aby si nezablúdil v hmle.. ideš domov.. ešte príde 30...“. Skoro ráno počas presunu na lovné miesto už v myšlienkach rekapitulujem túto výpravu. Ako som stratil niekoľko dní bez lovu, ale nakoniec som si do sýtosti zachytal. Aké to boli krásne, bojovné ryby a len tak ľahko sa nevzdávali. Kapry na tomto obrovskom a členitom jazere vyhľadávajú úseky s pozostatkami lesov, ale tento raz sa mi ich podarilo loviť na pomerne čistom úseku. Počas celej doby som len jedenkrát kotvičkoval šnúru, s čím som sa doteraz nestretol. Vždy to bolo pri zdolávaní kapra niekoľkokrát. Zdolal som množstvo veľkých kaprov, ale na tomto jazere každý túži zdolať kapra 30+. Premýšľal som, či by som vymenil všetky úlovky tejto výpravy práve za takého. Uznal som však, že jednoducho to bolo tak, ako to má byť. Už v tom momente som bol nesmierne spokojný a šťastný. Za posledné dva roky som počas každej jesene ulovil jedného takého. Po prvom obrovi z roku 2014 som si dal trúfalú métu, že urobím všetko preto, aby som na tomto jazere ulovil troch 30+. Viem aj to, že k tomu budem potrebovať veľa šťastia a mnoho kladných okolností. Je mi známe, že mnohí priatelia chodia roky na toto jazero a ulovené kapry počítajú na prstoch jednej ruky a taktiež robia všetko pre úspech. Mne sa tam však pošťastilo uloviť počas mojich výprav množstvo obrích kaprov, za čo som nesmierne rád a nesmierne si to vážim....

032244kg


Aj posledný deň ma na mieste čakal každodenný rituál. Kotvenie, zavážanie, čakanie a dúfanie. Hneď po tomto všetkom som sa snažil ešte zaspať, aby som bol v pohode pred cestou domov. Jeden prút som zaviezol na neobvykle dlhú vzdialenosť pri love z člna. Bolo to asi 300 metrov. Predtým som tam vôbec nekŕmil. Urobil som to z dôvodu, že jedno miesto som mal odrezané ďalšími úspešnými a kapry sa k nemu cez tieto nedostali. Práve odtiaľ sa mi ozval prvý záber a bol to kapor s hmotnosťou 23,50 kg. Hneď som ho spoznal, kvôli jeho nadpriemerne veľkej chvostovej plutve. Ulovil som ho pred dvoma rokmi, vtedy mal 21 kg. Po návrate k prútom som zaregistroval uvoľnenú šnúru. V mojej neprítomnosti zabral ďalší, ktorý ma počkal, v pohode som ho zdolal a jeho hmotnosť bola 19,60 kg. Po krátkej odmlke som na ten istý prút dosiahol ďalší záber od kapra 21,40 kg. Po tomto kaprovi sa mi podarilo zdriemnuť, a keď som sa prebudil, už ostávalo len málo času na lov. Stál som pri prútoch a hovoril som si „super výprava, aj keď neprišiel Ten...“. Po chvíli som začul zvuk cievky (hlásiče na člne mám vypnuté). Vyrazil som za ním a vychutnával som si asi posledný „fight“. Bol to bojovník, tak ako každý. Ale tento bol pre mňa výnimočný. Bol to On. Mohutný šupináč 31,60 kg. Tretííííííí z BIG LAKE. 

044316kg


Splnilo sa mi to, čo som si prial, ale že to bude v tak krátkom čase a rok po roku, to som nepredpokladal. Teší ma, že som to dosiahol na jazere Der, na jazere, kde som zažil neopakovateľné výpravy a zážitky. Z nesmiernej radosti ma prebral ešte jeden záber. To už bol naozaj posledný kapor výpravy, 21,30kg šupík. Po ňom som už vytiahol všetky prúty a začal som chystať odchod. Pri odchode som ešte pripravil jedno miesto Johnnymu tým, že som mu tam rozhádzal posledných 9 kg BIOKRILLU. O dva dni prišiel a začal loviť. Kapry neustále prichádzali na to miesto a kŕmili sa. Ulovil viac pekných kaprov. Dvaja z nich presiahli 28 kg...
Prajem Vám podobné zážitky.

DSC 2901

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.