Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Prvá jesenná

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

20161014024740 IMG 2103
Výprava za dunajskými kaprami

Po pre mňa dlhom lete strávenom v práci so 14-hodinovými smenami zastupovaním za dovolenkujúcich zamestnancov, prišiel konečne čas jesene a tým aj priestor pre moje milované jesenné dobrodružstvá pri love kaprov. Moje štyri výpravy začínajú lovom na Dunaji. Miesto, na ktoré som sa chystal, a na ktorom chytávam, bolo celý august aj september takmer stále obsadené. Musel som teda začiatok rybačky odkladať.

08. 12. 2017, tento článok bol spolu s fotogalériou uverejnený v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 12/2016, tu je link
Text: Andrej "Pirko" Kochan    Foto: archív autora


 

Zmena počasia a koniec povoleného nonstop lovu mi pomohol a miesta sa vyprázdnili. To bol pre mňa signál vyraziť. Tým, že som však odkladal termín začiatku, pripravil som sa o tri dni rybačky - z plánovaných štrnástich sa moja výprava skrátila na jedenásť dní. Zo skúseností z tejto lokality však viem, že sem ryby nabiehajú kŕmiť sa, ale nezdržiavajú sa tu dlhodobo. Nažerú sa a odplávajú preč a neudržíte ich ani kŕmením tak, ako na stojatých vodách. Samozrejme, na veľké
vodné plochy spotrebujete extrémne množstvo boiliesu, nakoľko partikel nepoužívam, aby som si nenatiahol na lovné miesto amury a jalce. Rovnako pelety vábiace sumce sú tiež pre mňa mimo hru. Kŕmim iba boiliesom, ktorý rozdeľujem na kŕmny a chytací. Kŕmne boilies tvorí mix všetkého, čo mi ostalo z predchádzajúcich výprav zmiešaním ekonomických rád hotoviek. Tieto miešam a zalievam Amino powerom, ktorý je taktiež výbornou voľbou pri pomere ceny s kvalitou. Na chytanie som si so sebou zobral hotovky z rady Legend Losos a Biocrab, s ktorým začnem chytať, nakoľko tieto príchute tu mám už overené a osvedčili sa. Na vyskúšanie som si zobral novinky zo zmesi Suprafish v niekoľkých príchutiach. Do kombinácií mám so sebou vždy pop up niekoľkých farieb, veľkostí a aróm. Na začiatok vždy volím montáž na panáčika so snahou zaujať rybu a dosiahnuť čo najskorší záber medzi množstvom guličiek po prvom zákrme. Konečne som na mieste a začínam rozkladať tábor a veci.

20161007024848 IMG 2064


Na skalnatých brehoch je to so všetkými vecami (s člnom, motorom a ostatnými potrebnými vecami ako sonar, externá nádrž, podberák, podložka do člna, kýble s kŕmením) naozaj hard-core, a tak som s radosťou privítal pomoc Dódyho, ktorý si prišiel pred jeho plánovanou rybačkou pre nejaké veci. Ušetril mi dosť času a moje choré kríže. Týmto ďakujem! Výhodou návratu na vody, kde ste už lovili, je znalosť miest a uloženie týchto bodov v gps.

20161011190548 IMG 2086


Udice sú nachystané, montáže pripravené a ide sa na vodu. Najprv ale s použitím kotvy prečisťujem lovné miesta od poodtŕhaných silonov a šnúr, ktoré by mali za následok straty rýb. Zabralo mi to asi dve hodiny a pri spŕškach nadávok som nechápavo krútil hlavou nad zostavami rybárov. 25-ky silóny a na nich 80-ky šokovky, asi 10-metrové pri hĺbkach 9 metrov. Skutočne som nenachádzal slov. Samozrejme, aj mne sa stane, že odtrhnem 35-ku o korýtka na hranách, ale vždy to po sebe vyčistím. Množstvo silónov vytvorí na dne spleť tvoriacu doslova pletivo, do ktorého je nezmyselné pokladať montáž. Prvá kŕmna dávka je 25 kilogramov boiliesu rozsypaná v 50 metrov širokom a 100 metrov dlhom páse. Montáže pokladám do prúdom vyhĺbených jám na nánosovú stranu, kde sa zachytáva potrava. Keď sú udice vyvezené, rozbaľujem stojany na váženie, podložky a foto techniku. Je asi šesť hodín popoludní, keď je všetko tak, ako má byť.

IMG 2115


Predo mnou osem nocí lovu a vo mne pocity - „konečne na rybách“. Do polnoci záber neprišiel, a tak pri vyberaní udíc dokrmujem ďalších 10 kilogramov. Na druhý deň ráno pri vyvážaní  desať ďalších. Takmer polovica zásob bola za dva dni vo vode. Malo to ale svoj účinok a ryby začali vychádzať z toku a kŕmili sa v jamách. Po troch dňoch evidovania záberov bolo jasné, že nabiehajú pravidelne ako hodinky. Ráno dve až tri hodiny po vyvážke a večer hodinu až dve po
zotmení.

20160930070924 IMG 2061 1


Po troch dňoch prestali brať na panáčikov a tak som prerobil montáže na jednu 24-ku. Na piaty deň som skŕmil všetko a tak som si nechal doviezť Prémium radu. Bolo to nutné, keďže ryba bola pri chuti. Žiaľ, niekedy sú okolnosti proti vám a ďalšiu noc spustili vodu takmer o meter dole. Ryby, samozrejme, hneď zareagovali a splavili sa dole prúdom. Po nich nabehli mreny a ja som vedel, že je zle. Tie ma navštevovali pravidelne v hodinových intervaloch až do konca výpravy.

IMG 2133


Niektoré boli dokonca na výhru v súťaži úlovkov. Boli veľké, silné a bojovné. Nastal čas balenia a návratu domov. Prvý z mojich jesenných výjazdov, aj napriek okolnostiam, dopadol úspešne. Chytil som 11 bojovných a pre mňa veľmi cenených kaprov. Tí najväčší boli od 13 do 16,4 kilogramu. Na lov som používal senzor 35 mm a Shock leader 50 mm.
Teraz pri písaní tohto článku sedím už na druhej výprave v poradí a čoskoro vám prinesiem spolu s časopisom Online Rybičky a stránkami JF jej priebeh. Máte sa na čo tešiť!
Lovu zdar!

20161011191005 IMG 2090

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.