Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Zimná kaprárina

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

4
Štyri ročné obdobia a vplyv počasia na správanie sa rýb.
Hlavne v posledných rokoch bývajú prvé mrazy už v polovici jesene a naopak po prvých mrazoch nastáva oteplenie a jesenné počasie býva až do polovice decembra a výnimočne aj takmer celú zimu. V mojej sérii článkov som sa ale chcel zamerať hlavne na klasické ročné obdobia. Také, aké majú byť, a preto sa k anomáliám počasia budem snažiť vyjadriť iba okrajovo.

08. 12. 2017, tento článok bol spolu s videom z opisovanej akcie a fotogalériou uverejnený v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 12/2016, tu je link
Text: Roman Orlický, LK Baits      Foto: archív autora


Zima taká, aká má byť

Ako som spomenul, určiť čo je už zima alebo lepšie povedané zimné ročné obdobie a čo nie, je ťažké. Napriek tomu, že oficiálne zima začína zimným slnovratom okolo 21. decembra. Ja osobne považujem za zimnú rybačku obdobie, kedy sa minimálne na 3-5 dní ustáli denná teplota pod 7°C a nočná sa pohybuje od 1°C až do mínusových teplôt. Nie je však nič zvláštne, ak sa už koncom októbra alebo v apríli na pár dní ochladí v noci aj na mínusové teploty. To ale už za zimnú rybačku nepovažujem. Čo sa týka zimného rybárčenia, venoval som sa mu intenzívnejšie hlavne v posledných rokoch. Dôvody, pre ktoré som to robil, boli hlavne dva. Veľa pracovných povinností počas hlavnej rybárskej sezóny a druhý, že mám rád extrémnejšiu rybačku, keďže nemám čas vysedávať týždne a mesiace pri vode alebo chytať niekoľko dní až týždňov na člne. Rozhodol som sa preto otestovať svoje schopnosti a výdrž v mrazivých podmienkach. Jediné, čo sa mi zatiaľ nepodarilo a na čo zatiaľ nemám šťastie, je niekoľkodňová rybačka na snehu tak, aby nezamrzla voda. Zimnú rybačku mám rád hlavne pre tú pohodu a pokoj pri vode. Príroda pomaly zaspáva, ale aj tak je stále na čo pozerať a o to intenzívnejšie vnímam v tom tichu všetko, čo sa vo vode a aj okolo pohne.

1


Aktivita a lokalizácia rýb

Nie je to tak dávno, keď väčšina rybárov verila, že ryby a, samozrejme, hlavne kapor v zime nie sú aktívne, a že sa nedajú chytať a ani uloviť. Nuž časy sa menia a mnohé, dokonca aj kapitálne úlovky svedčia o opaku. Samozrejme, ryby nie sú aktívne stále, ale majú dni, kedy sú aktívnejšie a kedy nie a, prirodzene, každá ryba je aktívna v iný deň a aj v inej hodine. Preto je predpoklad, že sa vždy nájde ryba, ktorá sa dá uloviť. Človek by si myslel, že ryby sa budú v zime zdržovať v hlbších častiach jazera alebo rieky, a keď sa oteplí, vyjdú sa vyhrievať alebo nakŕmiť do plytčín. Poväčšine to je pravda, ale ako sa hovorí, správanie rýb v mnohom nemá logiku. Teda aspoň si to myslíme. Každopádne, veľakrát sa mi potvrdilo, že to tak nie je vždy. Už som písal v minulých dieloch, že som si v poslednej dobe zvykol zapínať na sonare identifikáciu rýb a pravidelne vychádzam na vodu v rôznom čase zistiť, v akých hĺbkach sa väčšina rýb pohybuje. Osvedčilo sa mi totiž aspoň jeden prút nahodiť alebo vyviezť na miesto v takej hĺbke. Myslím, že v zimnom období platí dvojnásobne, že ryba sa pohybuje v takej hĺbke, v akej má v tom období najviac kyslíka. Netvrdím že vždy, ale mnohokrát sa mi to vyplatilo.

2


Kŕmenie a typ použitého krmiva

Je pravda, že ryby sa v zimnom období kŕmia menej, a tak je lepšie používať menej, ale o to kvalitnejšieho krmiva a určite nie partikel! Aj tam je treba brať do úvahy počasie, ktoré tej zimnej rybačke predchádzalo. Napríklad moja posledná skutočná zimná rybačka predminulý rok v decembri vyšla nad očakávanie a skutočne dobre som si zachytal napriek tomu, že voda už mala iba 6°C, v noci riadne mrzlo -3°C a voda po okrajoch jazera začínala zamŕzať. Musím priznať, že mi ale prialo aj šťastie, lebo som ,,vymákol“ obdobie tesne pred zazimovaním a pravdepodobne som vystihol koniec veľkého kŕmenia sa rýb. Veľmi úspešnú rybačku som končil v utorok a vo štvrtok tam išiel chytať kamarát ešte s dvomi ďalšími a chytili už iba dvoch menších kapríkov. Dôležité ale je, že počasie pred mojou rybačkou bolo niekoľko týždňov ustálené, bolo relatívne teplo a ja som prišiel k vode za prvých poriadnych mrazov. Kŕmenie, ktoré som spravil, doslova rozožralo ryby a pobláznilo ich. Ja som vtedy dokonca pobláznil aj seba a skúšal som také, na zimu neuveriteľné kombinácie, ako 24mm gulička Nutric acid a k tomu 20mm Balanced Nutric acid/ananás alebo 3 x 20mm Caviar&fruits. Skŕmil som na zimné obdobie slušných, približne 20 kg boilies a peliet. Chytil som od nedele obeda do utorka rána 9 kaprov od 8–21 kg a z toho som mal dvakrát double záber.

3


Starostlivosť o rybu v mraze

Postarať sa o rybu v takom období je povinnosť každého športového rybára a vtedy je aspoň pre mňa aj fotka druhoradá. Každopádne, pekná fotka sa dá spraviť aj napriek tomu, že ideme k vode sami. Dôležité je mať všetko pripravené poruke. Ak nie je kvalitný blesk, tak dobré svetlo,fotoaparát so statívom, handry na utieranie rúk,veľa vody vo viacerých vedrách poruke a dobrú, najlepšie vaničkovú, podložku - v tomto smere musím aj ja zainvestovať. Na tej rybačke sa mi vyplatil aj zvyk, ktorý skoro stále používam, a to pripravené dva podberáky a miesto stojanu vidličky. Ocenil dom zo hlavne pri dvoch double záberoch, keď mi pri zdolávaní začal jačať druhý hlásič. Rýchlo som podobral prvú rybu, zložil podberák a vidličku zapichol vo vode do sita podberáku a zeme tak, aby ryba zostala vo vode a utekal s druhým pripraveným podberákom zdolať druhého kapra. Po zdolaní som rybu rýchlo položil na podložku zapol a utekal pre toho prvého. Mimochodom, až vtedy som zistil, že ten prvý čo ma čaká v podberáku je obrovský a nakoniec som mu navážil 21 kg. Rýchlo som ich cvakol na podložke a toho menšieho odhadom cca 10–11 kg bez ďalšieho fotenia pustil. S veľkým som spravil rýchlo pár fotiek a tiež putoval čo najskôr do vody. Sakovať rybu v lete je pre mňa neprípustné a v zime to platí trojnásobne, keď je ryba najviac zraniteľná, hlavne koncom zimy.

5


Postarať sa nielen o rybu ale aj seba

Každá rybačka stráca svoje čaro, ak sa rybár necíti pohodlne a je buď v mokrom alebo mu je zima. Niektorí to riešia kúrením v bivaku, ale ja ho zásadne odmietam v akejkoľvek podobe. Nielen pre to, že sa už stalo zopár nešťastí a jedno práve nedávno, ale aj pre to, že som toho názoru, že vybehnúť s vyhriateho bivaku do chladnej noci alebo rána je na prechladnutie oveľa viac pravdepodobnejšie, ako vyjsť z chladného prostredia. Ja preferujem kvalitné spodné prádlo v 2 až 3 vrstvách a kvalitný spacák. V neposlednom rade po vybehnutí k záberu patrí aj vrchné oblečenie, najlepšie nepremokavé, ale s výbornými paropriepustnými vlastnosťami. Treba si pamätať, že iba ak sa cítim pohodlne, tak si viem užiť rybačku naplno aj v extrémnom počasí.

7


Dúfam, že táto moja séria článkov niekomu aspoň trochu pomohla zorientovať sa v rôznych situáciách počas rôznych ročných období a ukázala, že ryby sa dajú chytať celoročne, pokiaľ vody nezamrznú. Budem rád, ak pomôžu hlavne mladým začínajúcim rybárom zorientovať sa a pomôžu uloviť veľa krásnych kaprov v ktoromkoľvek období.
Prajem veľa krásnych úlovkov!

 

 

9

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.