Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Feeder v decembri

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

12December môže byť skvelý rovnako tak, ako aj tie najlepšie mesiace v roku, ale takisto nám môže ukázať aj málo vľúdnu tvár a našu rybársku sezónu nemilosrdne a rázne ukončiť. Všetko závisí len a len na počasí. Je dosť možné, že rybári vyššie položených oblastí už svoju rybársku sezónu ukončili, ale tí v nížinách, pokiaľ vládne teplejšie počasie, čo je v tejto dobe celkom pravidlo, chytajú ďalej. Ryby síce nie sú vďaka studenej vode tak aktívne, ako by sme si priali, ale pri dobrom počasí a na správnom mieste si môžeme zachytať rovnako dobre, ako v ktorýkoľvek letný deň. Chce to len pár drobných úprav a môžeme loviť ďalej.

08. 12. 2017, tento článok bol spolu s bohatou fotogalériou uverejnený v bezplatnom rybárskom magazíne Online rybičky 12/2016, tu je link
Text: Milan Tychler    Foto: archív redakcie


Vlastne, ani žiadne veľké úpravy nebudú potrebné, pokiaľ lovíte jemne

 Bude sa len treba teplo obliecť, vôbec nie je na škodu, keď do svojho rybárskeho batohu pribalíte termosku s teplým nápojom a môžete vyraziť. V chladnom období, a tým december určite je, nie sú na prvom mieste nástrahy a kŕmenie, ale správny výber lovného miesta a tiež doba lovu. Na druhom mieste je jemné náčinie a až potom ten zostatok. V mojom prípade je december veľmi často o love pomocou najjemnejších feedrových prútov. Teraz sa uplatnia tie najjemnejšie špičky, malé kŕmidlá, drobné nástrahy a tenučké náväzce. Práve teraz najviac využijete svoje light prúty, winklepickery a malé ostré háčiky.

02

Výber miesta

Dobrému lovu v zime vždy predchádza hľadanie vhodného miesta a úplne najlepšie je, keď si na revíri vytipujete pre istotu miest niekoľko, pretože úplne stopercentne sa teraz nemôžete spoliehať na nič. Obzvlášť nie na silu a účinnosť kŕmenia. V teplých obdobiach roka, keď sa ryby pohybujú a aktívne hľadajú potravu, sa niekedy vyplatí sedieť na jednom mieste a proste si na ryby počkať. Skôr alebo neskôr ryby priplávajú a na našom mieste sa budú kŕmiť. V zime sa ale ryby pohybujú len veľmi málo a často v podstate len plávajú na niekoľko málo metroch. Našli si miesto, ktoré im vyhovuje prúdením, hĺbkou a hodlajú tam prežiť zimu. Nič viac. O potravu im nejde. Z veľkej časti teraz budú žiť z tukových zásob, ktoré si behom leta a jesene vytvorili. Ich spomalený metabolizmus teraz potravu nevyžaduje. Keď ale vhodným spôsobom ponúknete niečo zaujímavé, neodmietnu. Zrejme teraz nemajú pocit hladu, a preto je pre nás ťažšie prehovoriť ich k záberu. 

09


Ako a čím kŕmiť

Je dobré povzbudiť ich chute troškou kŕmenia, avšak použiť väčšie množstvo a k tomu hrubšie krmivo je úplne kontraproduktívne. Čím viac a hrubšej potravy rybám ponúknete, tým menej záberov môžete očakávať. Pokiaľ budú ryby krmivo žrať, veľmi rýchlo sa zasýtia a potom ich už nebude zaujímať vôbec nič. Sú rybári, ktorí tvrdia, že kŕmiť v zime je úplne zbytočné. S týmto názorom však nesúhlasím. Mnohokrát som si to vyskúšal a je viac než isté, že pokiaľ lovíte na mieste, s krmivom a bez neho, je to veľký rozdiel. So správne pripravenou zmesou a s malým kŕmidlom dosiahnem omnoho viac záberov a tým pádom ulovím aj viac rýb. 
Mojou obľúbenou zimnou rybou je podustva. Chytám ich na mnohých riekach po celý rok, ale ich zimný lov má pre mňa veľké kúzlo. Hlavne sú to často jediné ryby, ktoré sú ochotné brať aj v zime. Keď je vhodné počasie, zachytáte si rovnako dobre ako v lete. Ako teda v zime s feedrom na podustvy? Tieto ryby sa behom roka zdržujú na celkom plytkých miestach a často môžeme sledovať, ako sa v prúde blýskajú pri zoškrabovaní rias z kameňov. Keď sa v zime voda úplne vyčistí a obvykle aj klesne hladina, podustvy sa stiahnu hlbšie. Pokiaľ ich chcete loviť, musíte ich najprv nájsť. Obvykle nebývajú ďaleko, ale nedá sa len tak povedať, že budú na prvom trošku hlbšom mieste. Na niektorých tokoch sa ryby sťahujú na svoje zimoviská vzdialené aj niekoľko kilometrov, inde sa posúvajú skutočne len o kúsok hlbšie. Záleží na profile dna a možnostiach rieky. V každom prípade, nie je až tak ťažké ich nájsť. Stačí to len párkrát skúsiť na vytipovaných miestach. Len čo niekde chytíte podustvu, môžete si byť istý, že tam nie je sama a potom už sa na takéto miesto môžete plne sústrediť.

10


Technika lovu

K zimnému lovu používam obyčajné prúty typu light s vrhacou záťažou 50-70 g a tiež winklepickery s 5-40 g podľa potreby. Prúty sa pohybujú v dĺžkach 270-330 cm. Čím menšia voda a čím bližšie pri brehu lovím, tým jemnejšie vybavenie používam. Kŕmidlo len málokedy presahuje 30 g. Obvykle využívam kŕmidlá zaťažené desiatimi až pätnástimi gramami s obsahom 0,4-0,5 dl. Hlavný vlasec mám o priemere 0,16-0,18 mm, čo úplne stačí. Náväzce obyčajne zhotovím z vlasca o priemere 0,10-0,12 mm, takáto ľahká zostava dokáže zdolať aj ryby ťažšie než jeden kilogram. Rovnako, ako je jemná výbava, tak sú malé aj háčiky. Obvykle sú vo veľkosti 14 alebo 16. Pokiaľ mám ryby lokalizované a náradie pripravené, je čas pustiť sa do prípravy vnadiacej zmesi. Tej vždy venujem veľkú pozornosť a v zime si na nej dávam obzvlášť záležať. Je to totiž zmes pre úplne špeciálnu situáciu. Zo všetkých možných variant, ktoré som kedy použil, sa mi v zime vždy osvedčujú zmesi tmavé, veľmi jemné, slané a tie, ktoré sa dobre rozpúšťajú a kalia. Z tohto dôvodu aj jemné zmesi vždy ešte pomocou jemného sitka zbavím všetkých hrubších čiastočiek a pri ich príprave používam pre prevlhčenie sito, aby som do nich dostal čo najviac vzduchu, ktorý napomáha ich správnemu rozpadu vo vode. Pre skutočne dobré kalenie pridávam časť prachovej zmesi pre beličky, alebo kaliacu hlinu. Aby bol účinok zmesi skutočne efektívny, a aby sa ňou ryby nezasýtili, používam jeden jednoduchý trik. Výslednú zmes v kŕmidle príliš nestláčam, a len čo sa kŕmidlo dotkne dna, trochu ním trhnem, aby sa vyprázdnilo a zmes sa rozptýlila vo vode. Je to veľmi účinný spôsobom zimného vnadenia. Aby na dne pre ryby niečo zostalo, pridávam do kŕmenia vo veľmi malom množstve malé kosťáky - pinky. Pokiaľ ich nemáte, môžete pridať trošku omrviniek anglických vločiek. Ako nástraha poslúžia kosťáky alebo kúsky pareného rožku. Ten síce na háčiku dlho nevydrží, ale je to výborná zimná nástraha. 

11


Niekoľko rád na záver

Moja koncová zostava je úplne jednoduchá - klasická priebežná s náväzcom dlhým asi 40 cm. Nemá zmysel lámať si hlavu s nejakým vymýšľaním komplikovaných zostáv. V chladnom období lovíme jemne a jednoducho. Vlasec po nahodení napneme tak, aby bola špička mierne ohnutá a mala dosť priestoru pre signalizáciu. V zime vyberám špičky čo najstarostlivejšie a používam tú najjemnejšiu, ktorá je vzhľadom k situácii, respektíve sile prúdu, možná. Zábery môžu byť dobre viditeľné, ale nie vždy. Niekedy sú skutočne jemné a výnimkou nebývajú ani krátke potiahnutia, ktoré by zbytočne tuhá špička buď signalizovala zle, alebo ich vôbec neodhalila. V tejto ťažkej dobe musíme urobiť pre zviditeľnenie záberov maximum. Najväčším nepriateľom je mráz. V mrazivom počasí nielen že ryby berú najhoršie, ale k tomu nám ešte rýchlo zamŕzajú malé očká na špičkách. Naopak, dobrá je zatiahnutá obloha a teplota vyššia než 3°C. Najviac záberov prichádza popoludní a loviť sa dá až do súmraku. S ubúdajúcim svetlom ubúdajú aj zábery. V zime chytíme okrem podustiev aj iné ryby. Spoločne s nimi bývajú na zimoviskách aj nosále a plotice. V hlbších vodách aj pleskáče vysoké a pleskáče zelenkavé (piesty), takže sa nudiť rozhodne nebudeme a rybársku sezónu si v dobrých podmienkach môžeme pretiahnuť pokojne až do úplného konca roku. Záleží len na počasí a vlastnej chuti sa do toho pustiť.

07


 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12

Please publish modules in offcanvas position.