Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Anglicko vyzýva - prestaňte používať olovká

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

olova
Používanie olovených záťaží a ich negatívny dopad na životné prostredie a blaho vodných živočíchov je stále horúcejšou témou. Výzvy k zastaveniu ich používania prichádzajú napríklad aj z Veľkej Británie. Prečo je vlastne používanie olov také problematické? A dajú sa vôbec niečím plnohodnotne nahradiť?

014. 09. 2017, Zdroj: www.anglersmail.co.uk   Text: Iveta Hepnerová      Foto: archív autora a www.anglersmail.co.uk


Preč s olovenými záťažami

V Británii sa stále hlasnejšie hovorí o potrebe vyradenia olovených záťaží z obehu. Tamojšie environmentálne hnutie prišlo s kampaňou hovoriaciou o nebezpečenstvách a škodlivosti používania oloviek pri rybárčení. Poprední environmentalisti vyzývajú predovšetkým kaprárov, aby prestali používať olovené záťaže.

Ich používanie prináša viaceré nebezpečenstvá a znečisťuje vody

Ekologický konzultant Dr Stuart McLanaghan varuje pred veľkosťou nebezpečenstva a hrozieb používania oloviek pre blaho rýb, zdravie rybej populácie a kvality vôd. Dr McLanaghan, ktorý je sám rybárom, tvrdí, že olovo je ťažký kov, ktorý je toxický už v malých dávkach.


Dr Stuart McLanaghanDr Stuart McLanaghan


Svetová zdravotnícka organizácia označila olovo za jednu z 10 chemikálii, ktoré sú príčinou obáv o zdravie populácie a vyzvala členov EU, aby v tejto veci konali. Keď používajú olová rybári vo forme záťaží, ktoré nechávajú vo vode, šíria olovo ďalej do prostredia a tým komplikujú nápravu tohto stavu.


Doktor McLanaghan zdôrazňuje aj to, že niektoré druhy sladkovodného rybárčenia sú príčinou miznutia zdrojov pitnej vody. Uvedomuje si, že kvôli rozsiahlosti problému je ťažké získať konkrétne čísla, no podľa jeho umiernených výpočtov - zohľadňujúcich množstvo predaného rybárskeho olova a neustále rastúci už tak obrovský počet kaprárov v Británii - pribúda vo vnútrozemských vodách Anglicka ročne 1 000 000 olovených záťaží, čo predstavuje hmotnosť približne 100 ton.

Istým nebezpečenstvom môže byť aj to, že používanie oloviek by mohlo byť argumentom v rukách tých, ktorí by chceli zakázať sladkovodný rybolov ako taký.

Úrady ich používanie možno čoskoro zakážu 

Sám McLanaghan by však dal prednosť tomu, aby ľudia v tomto smere konali dobrovoľne, než aby ich k tomu nútilo nariadenie. Napríklad v Dánsku je už  používanie olovených záťaží a rovnako tak aj dovoz rybárskeho náradia s obsahom olova zakázaný. V súčasnosti potrebu zakázať používanie olovených záťaží zvažuje aj Európska Komisia.

Alternatíva existuje

Na záver treba dodať, že používanie olovených záťaží už dnes nie je nutné. Na trhu (aj na tom slovenskom) sa už objavujú plnohodnotné náhrady, ktoré neškodia životnému prostrediu a zároveň si zachovávajú vlastnosti svojich olovených predchodcov. Skúste sa nabudúce spýtať svojho predajcu rybárskych potrieb, či má neolovnaté "olová" v ponuke. Urobíte tak niečo pre prírodu a pre svoje svedomie ;)

Ocelove zataze

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12