Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Našiel sa parazit, ktorý dokáže ovládať rybu z jej očnej bulvy

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

titulka
Viete, čo je to toxoplazmóza? Ľudia, ktorí majú túto chorobu, majú v sebe vlastne parazita, ktorý znižuje ich ostražitosť, zvyšuje chuť riskovať a takýto jedinci sa následkom toho viac vystavujú nebezpečenstvám. Ukázalo sa, že niečo podobné postihuje aj ryby. Ich parazit ich dokáže riadiť z očnej bulvy.

12. 05. 2017, Zdroj: http://www.thisisinsider.com/scientists-found-mind-controlling-parasites-inside-fish-eyeballs-2017-5 Text: Milan Hepner Foto: archív autora, http://www.thisisinsider.com


pstruh duhovy

Výskum začal už v roku 2015

Prvý výskum tohto fenoménu bol zahájený ešte v roku 2015 Michailom Gopkom zo Severtsovho Ústavu ekológie a evolúcie v Moskve. Ten zistil, že mladé pstruhy dúhové, infikované týmto parazitom boli ešte relatívne odolné a nemal na nich taký vplyv. Ukázalo sa, že išlo o mladé motolice, ktoré potrebovali ešte čas na vývoj a teda aj to, aby ich hostiteľ žil.

Nie je však vôbec taká nevinná

Nová štúdia však ukázala, aký neblahý vplyv má parazit na svojho hostiteľa neskôr. Keď sa ukáže, že je motolica pripravená na reprodukciu, začne „ovládať“ rybu tak, aby plávala smerom k hladine, kde sa aj zdržuje. Ide totiž o to, že tieto očné parazity síce žijú v rybách, resp. v ich očiach, no na reprodukciu potrebujú vtáky. Práve z toho dôvodu parazity ryby „smerujú a udržiavajú“ pri hladine, kde ich môžu ľahko ukoristiť vodné operence a parazit sa tak pohodlne dostane až do tela vtáka.

 

Motolica v oku novozélandskej ryby Gobiomorphus cotidianus.

Nikdy nekončiaci cyklus

Následne sa začnú množiť vo vtáčích črevách a s trusom sa dostávajú do vody aj ich vajíčka, kde sa vyliahnu a larvy sa ihneď zamerajú na vodné slimáky. Tie predstavujú prvého hostiteľa pre ich zdarný vývoj. Následne, keď si prejdú týmto medziobdobím, začnú hľadať svojho hlavného, rybieho hostiteľa. Tomu preniknú do kože. No a odtiaľ ich už ich neomylné schopnosti navádzajú rovno do očnej bulvy, odkiaľ môžu ovládať svojho hostiteľa tak, aby sa mohli pokojne vyvíjať a celý cyklus zopakovať.

Takéto parazity nám môžu pripomínať skôr hororový príbeh. Ryby, ktoré neovládajú svoje vlastné pochody a len tupo počúvajú červa v ich očiach, ktorý sa rozhodne v pravú chvíľu ich zahubiť. Áno, aj o tom je príroda. Je drsná a krutá, no súčasne okúzľujúca a zaujímavá a snáď nás nikdy neprestane udivovať.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12