Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Prvý druh jaskynných rýb v Európe

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

titulka
Niekto by si mohol pomyslieť, že náš kontinent nám už nemôže priniesť žiadne prekvapenie a novoobjavené živočíchy. Ak, tak maximálne v podobe nejakého hmyzu, pavúkovcov, či kôrovcov. Najnovší nález však dokladá fakt, že aj Európa nám môže poskytnúť ešte stále nové a nečakané objavy. Napríklad v podobe úplne prvého druhu jaskynnej ryby v Európe.

06. 04. 2017, Zdroj: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-04/cp-sdo032717.php Text: Milan Hepner Foto: https://www.eurekalert.org


jaskynná ryba

K objavu došlo prakticky náhodou

Hrdým nálezcom nového živočíšneho druhu je Joachim Kreiselmaier, ktorý rybky objavil ešte v roku 2015 pri skúmaní najhlbšej časti jaskyne, ktorej vody sú súčasťou Dunajského vodného systému. Ten sa nachádza v severnej časti južného Nemecka. Pri prvom stretnutí s týmto druhom spravil len niekoľko fotografií, ktoré ukázal amatérskemu geológovi Rolandovi Berkovi. Ten ich prezentoval Behrmann-Gödelovovej, ktorá k výskumu prizvala taxonóma Freyhofa. Ten potvrdil, že ryby sú adaptované na jaskynné podmienky. Keby však už Joachim pri potápaní v hlbokých častiach jaskyne neusúdil, že rybky sú zaujímavé a neotfotografoval by ich, dodnes by sme zrejme o tomto živočíšnom druhu netušili.

Žije v ťažko dostupných miestach

Podmienky v jaskyni nie sú veľmi optimálne a preto nie je ľahké dostať sa tam. Doteraz toto miesto navštívilo len niekoľko potápačov - nie viac ako 30. Je tam totiž zlá viditeľnosť, silný prúd vody, nízka teplota a orientáciu komplikuje aj podvodný labyrint. Napriek tomu sa ešte v roku 2015 J. Kreiselmaier rozhodol vykonať ponor do jaskyne a podarilo sa mu odchytiť prvý živý exemplár. V roku 2016 sa podarilo uloviť ďalšie štyri kusy, ktoré ponúkli nové vzorky na genetické a morfologické porovnávanie.

Na vývoj mali len 20 000 rokov

Zaujímavé na celom tomto prípade je, že táto jaskyňa mala vzniknúť približne len pred 20 000 rokmi, dovtedy životu v tejto oblasti bránil ladovec. Rybky mali preto celkom krátky čas na to, aby sa adaptovali na tamojšie podmienky. Ide o ryby z rodu slížovitých (Barbatula). Rybky majú menšie oči ako tie žijúce na povrchu, majú inú farbu (strácajú pigment), majú dlhšie fúzy (ktoré zrejme nahrádzajú slabý zrak) a bolo potvrdené, že ide o samostatné populácie, ktoré neprichádzajú do kontaktu s na povrchu žijúcimi príbuznými.

Výskum bude pokračovať

Výskumníci tvrdia, že rybky budú naďalej skúmať, aby tak odhalili ich genetické, genomické a behaviorálne charakteristiky. Nakoniec, tento druh môže byť len prvým na ceste mnohých objavov živočíšnych druhov obývajúcich hlbiny európskych jaskýň.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12