Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Austrália nám môže ukázať, ako úspešne revitalizovať rieky

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

title
V Austrálii sa podarilo zrealizovať úspešný a veľmi prospešný projekt. Ešte na jeseň v roku 2016 vybudovali na rieke Bremer priechod pre ryby, vďaka ktorému sa do vyššie položených miest na rieke môže vrátiť bohatý život. Na Slovensku máme mnohé úseky riek, ktoré trpia podobným problémom, akým trpela aj rieka Bremer. Aj preto je úspešnosť tohto projektu z Austrálie viac ako inšpirujúca.

29. 03. 2017, Zdroj: http://catchmentsolutions.com.au/berrys-weir-rock-ramp-fishway-on-the-bremer-river/ Text: Milan Hepner Foto: http://catchmentsolutions.com.au


rybochod

Situácia na rieke nevyzerala vôbec dobre

Rieka Bremer sa nachádza v juhovýchodnom Quenslande. V tejto oblasti bolo vybudovaných množstvo bariér, ktoré sú pre ryby neprekonateľné a tá na rieke Berner bola zaradená do „top“ 10 najproblematickejších. Na tejto rieke bola hrádza vybudovaná ešte v roku 1960. Keďže navyše išlo o dolný úsek rieky, táto hrádza bránila ťahu rýb do vyššie položených miest. Dostať sa cez prekážku nedokázali ani veľké druhy rýb, pretože prevýšenie bolo viac ako dvojmetrové. K tomu býval v rieke počas leta nedostatok vody, kedy rieka tiekla z hrádze do nižších polôh skutočne len cícerkom. Následkom toho sa znížila populácia pôvodných druhov rýb a to aj tých, ktoré majú hospodársky význam - austrálske ostrieže, úhory, či silne ohrozený druh riečneho ostrieža. Bolo stále jasnejšie, že situácia sa musí zmeniť.

nepriechodna rieka

 

Rozhodli sa rieke vrátiť život

Vláda spoločne s ochranármi pristúpila k skutočne skvelému riešeniu. Bola vybudovaná prírodná kaskáda z pevnej konštrukcie a kameňov, ktorá je dlhá 90 metrov a vysoká 2,40 m. Na tomto dlhom úseku je 33 rôznych hrebeňov, kaskád a bazénov. Práve v rôznych bočných jazierkach si môžu oddýchnuť ryby pri svojom ťahu na neres, ale aj menšie druhy sprievodných rýb, ktoré tak môžu znovu osídliť svoje pôvodné stanovištia. Vďaka tomuto "rybochodu" sa rybám sprístupnil úsek rieky dlhý 41 km.

prace3

 

Výsledky ukazujú na veľký úspech

Keďže tento unikátny prechod pre ryby vznikol už v roku 2016, existujú už aj relevantné výsledky, ktoré dokladajú, že cez tieto kaskády začali ryby skutočne tiahnuť. Dokonca najmenšia ryba, ktorá dokázala zdolať tento pred tým neprekonateľný úsek mala len 15 mm (Hypseleotris). Monitoring rýb, ktorý trval 5 dní a zachytával výsledky počas rôzne vysokej hladiny vody, ukázal, že rybochodom za túto dobu preplávalo 3514 rýb z 21 rôznych druhov (19 prirodzených a 2 introdukované). Denne tak prejde rybochodom približne 700 rýb, čo nie je zanedbateľný počet.

Stavitelia tohto projektu naďalej vyzdvihujú aj to, že celá stavba dokonale zapadá do prírody. Kamene vyzerajú, akoby tam boli vždy. Takáto stavba má podľa nich navrch oproti klasickým rybochodom, ktorým sa ryby často vyhýbajú, prípadne nimi prechádza len pár druhov. Pri tomto projekte dokážu do vyšších vrstiev rieky prejsť všetky miestne druhy rýb, dokonca aj tie najmenšie.

detail

Máme sa čo učiť...

Týmto projektom z prostredia austrálskych protinožcov by sme sa pokojne mohli nechať inšpirovať aj my. Podobných krízových miest máme totižto na Slovensku nemálo. Miesto ničenia našich riek, by tak nastala aspoň nejaká revitalizácia. Pretože aj tie najmodernejšie slovenské rybochody zatiaľ vyzerajú približne takto:

slovensky rybochod

 

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12