Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Začíname s prívlačou - typy prívlače a prúty

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

rybar
Aké typy prívlače vlastne existujú? Aké typy prútov sa pri tomto love používajú? Aké sú ich parametre a čo je potrebné si na nich všímať? Mnohým nemusí byť hneď všetko jasné, a preto na tieto aj ďalšie otázky odpovedá vo svojom článku Skeletor. Článok ste si pôvodne mohli prečítať v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 3/2011. Ak aj vy patríte k tým, ktorí považujú tieto otázky za zaujímavé, určite pokračujte v čítaní.

17. 01. 2017, Text a foto: archív redakcie 

Základné delenie

Aj prívlač má svoje špecifiká a tiež ju delíme na:

1. Prívlač s použitím prirodzených nástrah
- lov s mŕtvou vláčenou rybkou
- vertikálna prívlač s prirodzenou nástrahou
2. Prívlač s použitím umelých nástrah
- hlbinná prívlač (trolling)
- prívlač s nástrahami z peria (jiggy, koguty)
- vertikálna (zvislá) prívlač
Delenie prívlače s používaním umelých nástrah:
- ultraľahká prívlač (ultra light weight - UL, vrhacia záťaž: 0-15 g)
- ľahká prívlač (light weight L, vrhacia záťaž: 10-30 g)
- stredná prívlač (middle weight M, 15-40 g, resp. 20-60 g)
- ťažká prívlač (heavy weight H, 40-80 g, 50-120 g a vyššie).

Presné, dogmaticky vymedzené rozpätia nie sú, takže tieto vyššie spomínané vrhacie záťaže treba brať informatívne.

Základné pojmy

Vysvetlíme si ešte dva dôležité prívlačové pojmy:
1. klasický, prívlačový prút (spinning rod)
2. jerkový prút (jerk alebo baitcasting rod)

Základnou otázkou je, kde a kedy loviť s umelou nástrahou a ktoré z tisícok rôznych druhov použiť. Na umelú nástrahu možno chytať v ktoromkoľvek ročnom období a v každom počasí (rozmáha sa však lov v teplejšej a čistej vode). Niektorí lovci sa pri zakalení vody poobzerajú po mŕtvej nástražnej rybke v nádeji, že je výrazne účinnejšia. Prívlač, pri ktorej lovíte výhradne s použitím umelých nástrah sa delí takýmto spôsobom z viacerých dôvodov: prút, navijak, vlasec, príp. splietaná šnúra, nástraha s prihliadnutím na veľkosť, hmotnosť, typ či verziu + lokalita a cieľová ryba. Poďme sa na to pozrieť postupne.

Prívlačové prúty

Prúty delíme jednak na:
- nedelené (1-dielne alebo celistvé),
- delené (2-dielne, 3-dielne a cestovné, zvyčajne 4-dielne)
- teleskopické

Teleskopické sú alternatívou pre začínajúcich prívlačiarov, ktorí uprednostnia transportnú dĺžku pred citlivosťou. Teleskop je síce transportne spratnejší, ale čím viac dielov tvorí telo, tým sa citlivosť daného prúta výrazne znižuje. S prútom sa spája viacero ukazovateľov, ktoré je dobré si definovať.

Dĺžka prúta

- každá technika prívlače je zameraná na konkrétne podmienky, preto by bolo nepraktické nosiť krátky, 2m prút na rozsiahle vodné plochy, ak budete loviť výlučne z brehu. Opačným prípadom je lov v úzkej, meandrujúcej riečke s brehmi pokrytými hustou vegetáciou, kde je priam nutnosť použiť krátky prút.

Hmotnosť prúta

- sa odvíja od použitého konštrukčného materiálu, jeho hrúbky steny blanku, ale i jeho celkovej dĺžky. Pri prútoch z uhlíkového vlákna je dôležité, v akom množstevnom pomere k použitým živiciam je zastúpené toto vlákno, stupeň modifikácie a spolu s ďalšími doplňujúcimi a zároveň spevňujúcimi materiálmi ako kevlar, bór, borón, biovlákno, či dokonca titán. Ak ste sa rozhodli pre predchodcu uhlíkových prútov - sklolaminát, musíte tolerovať zvýšenie hmotnosti, príp. ak sa budete učiť prvé prívlačové hody s dedkovou laminátkou, či štiepanou bambuskou, budete mať čo v ruke držať.
gramaz

Vrhacia záťaž (gramáž)

- je udávaná ako hmotnostný rozptyl napr. 1-5 g, 15-40 g, 20-60 g, dolnej (minimálnej) a hornej (maximálnej) hmotnosti, s ktorou sa dá efektívne nahadzovať nástraha. Ak sa použije ťažšia hmotnosť nástrahy, dochádza k mechanickému poškodeniu, čiže zlomeniu, zvyčajne v oblasti špičky prúta. Pre európsky trh je udávaná vrhacia záťaž prúta v gramoch, no pre britské ostrovy sú to libry a americký kontinent udáva vrhaciu záťaž „svojich“ prútov v unciach. Táto hodnota býva štandardne vyznačená v miestach nad rukoväťou prúta (1. diel). V prenesenom zmysle slova sa podľa tejto vrhacej záťaže prúta radí prút do jednotlivých skupín.
Akcia prúta a vrhacia záťaž sú dva rozdielne pojmy, ktoré si radi rybári buď zamieňajú, alebo spájajú v jeden a totožný výraz, čo nie je správne. Akcia prúta je vychýlenie od osi prúta pri pomernom zaťažení, na aké je konštrukčne prút stavaný pri použití maximálne možnej hmotnosti nástrahy.
Rozlišujeme tieto typy akcií prútov:
a) špičková (A) - prúty s touto akciou majú zvyčajne tvrdší chrbát, ohyb pri nahodení je sústredený práve do špičky;
b) ľahšia špičková (B) - pracuje horná 1/3 prúta;
c) semiparabolická (C) - ohýba sa horná 1/2 prúta;
d) parabolická (D) - mäkký prút, keď je ohyb rozložený po celej dĺžke prúta od špičky až takmer po rukoväť.

Na prútoch je výrobcom uvádzané v skratkách, o aký prút ide, do ktorej skupiny ho radíme a jeho vrhaciu záťaž, spolu s dĺžkou, príp. počtom dielov a výstrahou, že prút je vyrobený z vodivého materiálu a z toho dôvodu by sa nemal používať počas búrky, či pod vedením elektrického napätia. Predstavte si dva totožné prúty, ktoré sú navlas rovnako dlhé, majú rovnaké hmotnosť i počet očiek, či totožné umiestnenie sedla navijaku, ale predsa s rozdielnou akciou prúta! Preto pozor, pri výbere, nie kamarát, či predavač si vyberá a kupuje prút, ale VY!

ocka

2- a 3-stopkové vodiace očká

Vodiace očká

- slúžia k rovnomernému rozkladaniu záťaže po celej dĺžke chrbta prúta. Tiež sú dôležité pre hladký prechod vlasca/splietanej šnúry, najmä počas nahadzovania. Práve preto im venujeme dostatočnú, či náležitú pozornosť. Vždy dbajte na presnosť vyviazania a opracovania rámu, taktiež si všímajte vložky očiek, aby neboli prasknuté, či iným spôsobom poškodené. V súčasnosti je väčšina prútov osadená SiC očkami. Ľahkými a pevnými očkami z karbidu kremíka s nízkou teplotou trenia. Používajú sa aj vložky z oxidu hlinitého, napr. Hardloy, Pacific bay alebo luxusnejšie titánové očká. Čo výrobca, to iné označenie pre vodiace očko. Pri vodiacich očkách je dôležitý počet a dĺžka stopiek. Poznáme 1-stopkové, 2-stopkové i 3-stopkové vodiace očká. Ak prút nemá vodiace očká, prechádza vlasec stredom vnútra prúta a tento typ prúta sa nazýva „interline rod“. Počet očiek vyviazaných na blanku je dôležitý pre rovnomerné rozloženie záťaže a pre maximalizáciu výkonu pri nahadzovaní. Špičkové prúty pri dĺžke 2,7 m sú osádzané 9 až 11 očkami.

očkoOčko na uchytenie nástrahy

- má i nemá prívlačový prút. Individuálna záležitosť daného výrobcu, ale ja osobne túto pomôcku používam. Pre nezasvätených toto očko slúži na zachytenie háčika vašej nástrahy pri dlhšom pochode po brehu, či premiestňovaní sa člnom na iné miesto.

sedlo navijaku
Typ sedla a rukoväte prúta

- priemyselný dizajn už zavítal aj do tohto segmentu a lovec má možnosť si vyberať z rôzne profilovaných rukovätí a použitých materiálov. Obdobné je to aj pri sedle navijaka, či bude klasické z plastu alebo kovové. Rukoväť býva najčastejšie korková, príp. E.V.A a kvalita sa prejaví, samozrejme, v cene. Delená alebo nedelená? Tak táto otázka rezonuje v ušiach z dvoch dôvodov, estetickej a hmotnostnej. Ak sa pozrieme na prút z ergonomickej stránky, výhodné je, ak rúčka prúta končí tesne za lakťom, príp. jej dĺžka presahuje túto hranicu nepatrne. Pri dlhých rúčkach je zhoršená manipulácia najmä pri nahadzovaní. Niektoré prúty majú na konci rúčky odnímateľné prídavné záťaže, ktorými sa dá vyvážiť celá zostava. Farba prúta je už len akousi pomyseľnou čerešničkou na torte, ktorú rieši pravdepodobne ako ja, minimum ľudí.


Ak sa chcete dozvedieť informácie o prívlačových navijakoch, kliknite SEM.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12