post

Začíname s prívlačou – úvod

Začíname s prívlačou – úvod


Povedzme si otvorene – „Prívlač je komplikovanejšia, ako vyzerá!“ Pre mnohých je španielskou dedinou a vo veľa veciach má aj rybár loviaci inou technikou v prívlači guláš tak, ako my v tom jeho spôsobe lovu… Pre každého, kto má záujem začať loviť na prívlač, je tu článok Začíname s prívlačou, ktorý bol pôvodne vydaný v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 2/2011. Autorom článku bol Skeletor a približuje v ňom, o čom vlastne prívlač je.

Vláčenie alebo spinning

V súčasnosti prívlač zastáva jednu z hlavných disciplín moderného, záujmového, športového odvetvia rybárstva. Anglické slovo spinning z hľadiska rybárskeho znamená navíjanie, natáčanie, či ovíjanie niečoho na niečo. Názov prívlač vznikol spojením slov „pritiahnuť“ a „vláčiť“, pričom sa to ešte dá „skomoliť“ ako spôsob vláčenia a je okamžite presne definované, čím sa práve táto aktívna technika zaoberá.

V našich zemepisných šírkach bola prívlač po prvýkrát spomenutá na jar v roku 1934, keď vyšla profesorovi Jaroslavovi Tejčkovi kniha s názvom „Rybářský sport“. V nej popisuje na niekoľkých stranách nielen umelé nástrahy, ale i lov s použitím mŕtvej vláčenej rybky.

Na výber máte celé more nástrah

Na love dravých rybích predátorov je krásne aj to, že si lovec sám môže vybrať konkrétnu metódu. Ak sa rozhodne pre dráždidlá, tak sa pred ním otvára trinásta komnata v podobe nepreberného množstva všakovakých nástrah od výmyslu sveta. Naopak, ak sa rozhodne, že nechce stále iba „cvalangovať“ po brehu, či pohupovať sa na člne, tak môže vyskúšať lov vláčením s mŕtvou rybkou. Nejde o extra mobilný spôsob lovu, ale je variabilný a vykonávateľný v akomkoľvek veku a fyzickej zdatnosti jednotlivca. Pre úplnosť treba dodať, že prezentovať svoje nástrahy dokáže lovec vo všetkých vrstvách vody a to ako umelé, tak i „mŕtve“ nástrahy.

Cieľ je jasný – pôsobiť na nástrahu tak, aby sa pohybovala čo možno najprirodzenejšie, či optimálne živo, príp. aby signalizovala poranenie, chorobu, či blízky koniec svojho života a dávala tak dravcovi jasne najavo: „ja som tvoja potenciálna korisť – zjedz ma!“

Kde, čo a ako loviť?

Kdekoľvek, kedykoľvek, čokoľvek, akokoľvek a aj koľkokoľvek! Je to síce mierne nadnesené, ale výstižné. Túto techniku môžete prevádzať na stojatých i tečúcich vodách. Konkrétne podmienky a danosti loviska sú priťažujúcim, či poľahčujúcim faktorom lovu. Nie je dôvod obchádzať veľmi zarastené revíry vodnou vegetáciou, či „nepriepustnou“, divokou pobrežnou flórou. Ani prudké, ťažné úseky, či naopak hlboké miesta priehrad nie sú dôvodom na: „to sa nedá!“ Ak sa bojíte loviť s umelou nástrahou v partiách, kde sú prekážky, skúste lov s lacnejšou, ale nie menej účinnou mŕtvou rybkou. A ak sa vám zdá aj prípadná strata príliš drahá a neprekonateľná, skúste sa zamyslieť, či existuje v rámci rybárstva technika lovu, ktorá si nevyžaduje nemalé finančné prostriedky z vašej strany. Meandrujúce, rýchle rieky a bystriny opantajú srdce nejedného lovca pstruhom potočným, či dúhovým alebo sivoňom.

Pri zídení do nižších pásiem sa voda strieda s pomalými tiahlymi pláňami, kde môžete stretnúť jalca hlavatého, lipňa tymiánového, či hlavátku podunajskú. Ak sa tok z času na čas skrotí a vtesná sa jeho enormný objem do priehradnej nádrže, tu si lovec príde na svoje od boleňa dravého, cez jalce až po pstruha jazerného. V pobrežných zarastených častiach číha šťuka, zubáč veľkoústy i zubáč volžský. Po svojich trasách rovnako putujú ako majestátne kapry a iné kaprovité druhy rýb. „Všadebolka“ ostrieža zelenkastého nájdeme azda všade, ale pri jeho privlastnení by sme sa mali zamyslieť, či chceme loviť polmetrové a niekoľko kilogramov ťažké jedince alebo 15cm „liliputy“. V najhlbších, temných miestach môžete natrafiť na fúzatého kráľa hlbín – sumca západného.

Neexistuje miesto a ani ryba, ktorá by sa nedala oklamať technikou prívlače.

Mali by sme si uvedomiť, že v určitých špecifických obdobiach roka sa zmení na predátora (aj keď len na určitý čas) drvivá väčšina rýb. Prívlač vám ponúka rôzne metódy lovu od ultra jemného a citlivého „nádobíčka“, až po „šteky“ na tie najväčšie sladkovodné, rybie monštrá… ale to už bude o inom príbehu.

Preto obligátne – lovu zdar a prívlači zvlášť!


Skeletor


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 02/2011.