post

Vlnobitie

Vlnobitie


Môžu nám vlny pomôcť uloviť viac rýb?


Keď sa na hladine ukážu vlny a vlnobitie, mnohí rybári radšej odchádzajú od vody, pretože lov v takýchto podmienkach podľa nich nemá zmysel. Skutočne je však vtedy zbytočné sedieť na brehu jazera? Nie je to len naša pohodlnosť? Nemohli by nám práve väčšie vlny pomôcť k dosiahnutiu úlovku?

Dobrý príklad o tom, že rozbúrená vodná hladina môže priniesť zábery, podávajú aj skúsenosti s lovom na našej najmohutnejšej rieke, na Dunaji. Ten totiž veľmi často križujú veľké lode, ktoré síce niektorým rybárom robia vrásky na čele, no iní sa tešia práve na ne. Prečo? Jednoducho preto, že vytvárajú na rieke vlnobitie. Najskôr, keď loď prechádza, voda ustúpi o dobrý kus od brehu. Potom sa však s veľkým hukotom vráti na svoje pôvodné miesta a pri tom berie a melie rôzne kamene, korene a iné veci na dne, vymýva brehy, čím víri drobné organizmy a to láka ryby. Pri brehu to doslova ožíva a rieka, ktorá sa pred tým javila ako mŕtva, je zrazu plná života. Mohutné vlny totiž tým, ako poprevracali kamene, vyslobodili na povrch mnohé živočíchy zo dna, ktorými sa ryby živia. Vďaka vlnám nemusia vynaložiť žiadnu energiu na ich získavanie. Práve na tento moment čakajú aj mnohí rybári.

Môže nám takéto vlnobitie pomôcť uloviť ryby aj na stojatých vodách alebo len na rieke? Pravdou je, že na stojatých vodách to môže byť ešte intenzívnejšie a obzvlášť v lete. Samozrejme, závisí to od toho, či ide o plytké alebo hlboké vody. Na tých plytkých spôsobujú veľké vlny kalenie dna. Vďaka tomu sa opäť do voľnej vody dostáva množstvo rozmanitej potravy. Ryby prichádzajú bez okolkov k brehu, a keďže je tam mútna voda, nemusia sa ani obávať nepriateľa z brehu. Vtedy netreba vôbec nahadzovať na 100-metrové vzdialenosti. Okrem toho je možné v takomto prostredí účinne loviť aj dravce. Keďže nielen rôzny hmyz, ale aj malé rybky môžu veľké vlny zmiasť a oni sa tak dostanú do problému. Na také oťapené jedince striehnu práve šťuky, ostrieže a zubáče, ktoré tak isto rady využijú takýto prestretý stôl. Ďalším dôvodom, prečo sú ryby pri vlnobití také aktívne, je aj to, že pri veľkých vlnách sa do vody dostáva kyslík a okysličuje vodu. To môže byť, obzvlášť počas leta, veľmi prospešné a takáto kyslíková bomba zaručene vženie rybám chuť do jedla a naštartuje metabolizmus, pričom ich úplne preberie z letnej letargie.

V hlbokých vodách zas vlny spôsobujú premiešavanie jednotlivých vrstiev rôzne teplej vody v rámci vodného stĺpca. Tento jav sa najlepšie pozoruje v lete, kedy sú horné vrstvy prehriate vďaka slnku a dole je chladnejšie, pričom niektoré ryby sa striktne držia určitej teploty. No pri vlnobití sa tieto teploty premiešajú, voda sa ochladzuje, čo môže opäť viaceré ryby vytrhnúť z malátnosti spôsobenej teplom.

Okrem už vyššie spomenutých prípadov sa ryby vydávajú k brehom aj z toho dôvodu, že ich tam samotné vodné prúdenie postupne tlačí. Preto je dobré vyhľadávať počas lovu práve také miesta, kde je ryba tlačená vlnami, či hnaná vidinou ľahko dostupnej potravy.

Samozrejme, na rozbúrenej hladine lovíme len pokiaľ nám to prírodné podmienky dovoľujú a tie vlny nie sú spôsobené tým, že sa blíži orkán (vtedy je určite na mieste radšej sa schovať). Lov počas veterného počasia môže byť omnoho úspešnejší. Treba chytať ryby vtedy, keď sú aktívne a nie vtedy, keď sa my cítime v pohodlí.  Teda keď svieti slniečko, je pokojná hladina a môžeme sa na rybách aj opaľovať. Práve hladina vody, ktorá je ako sklo, môže byť pri love rýb tá najhoršia, predovšetkým v lete. To je zrejme aj dôvod, prečo ryby v tomto období berú hlavne ráno, navečer a v noci. Počas dňa, keď sú vysoké teploty, ktoré dopomáhajú aj k znižovaniu obsahu kyslíka vo vode (hlavne v horných vrstvách), sa ryby väčšinou len malátne prevaľujú a odpočívajú. Ich zábery sú skôr výnimkou než pravidlom.

Keď však plánujeme takýto lov vo vlnách, je na mieste sa aj patrične pripraviť. To znamená, že treba určite počítať s odolnejším vybavením, hlavne závažím. Rovnako treba myslieť aj na to, že kým pri peknom počasí smerujeme väčšinou špičky čo najvyššie, pri vlnobití je to presne naopak. Snažíme sa teda špičky nasmerovať čo najnižšie k vodnej hladine, aby silón smeroval čo najskôr pod vodu a vlny nám zbytočne nerobili zábery. Pokiaľ dno pod udicami tvoria kamene alebo ostré predmety, je lepšie prúty presunúť vyššie, aby sa vlasec vplyvom narážajúcich vĺn o tieto nerovnosti neprerezal.  

Rozhodne sa preto netreba vlnobitia zľaknúť, radšej ho skúste využiť vo svoj vlastný prospech. Pretože práve v takom, pre nás možno nevľúdnom počasí, môžete dosiahnuť záber od vytúženej ryby skôr, ako pri pokojnej letnej hladine.


Milan Hepner


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.