post

Vážske fúzače

Vážske fúzače


Sumce z našej najdlhšej rieky, Váhu


Váh je naša najdlhšia rieka. Vzniká spojením dvoch riečok a to Bieleho a Čierneho Váhu pri Kráľovej Lehote. Biely Váh pramení na svahoch Kriváňa vo Vysokých Tatrách. Čierny Váh pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Po 403 km sa pri Komárne vlieva do vôd Dunaja. V minulosti bola na Váhu vybudovaná sústava 22 vodných nádrží a elektrární pod názvom Vážska kaskáda, ktorá spĺňa hlavne protipovodňovú a energetickú funkciu. Z priehrad sa sumce najčastejšie lovia na 6,4 km dlhej a 501 hektárov veľkej Sĺňave pri Piešťanoch. Potom na viac ako 10 km dlhej vodnej nádrži Kráľová pri Galante s rozlohou 1082 hektárov. Taktiež veľmi úspešné sú úseky pod elektrárňami v Maduniciach alebo Seliciach. Do Váhu sa vlieva viacero riek a potokov. Pre nás sumčiarov sú najzaujímavejšie toky riek Malý Dunaj a Nitra. Malý Dunaj je pravostranný prítok Váhu dlhý 128 km. Do Váhu sa vlieva pri meste Kolárovo. Nitra je naopak ľavostranný prítok dlhý 197 km. S Váhom sa spája pri obci Komoča. Na Váhu je vybudovaných viacero kanálov, v ktorých sa taktiež sumec bežne vyskytuje.

Výskyt sumca

Sumec sa vo Váhu vyskytuje prirodzene od stredného toku až po ústie do Dunaja. Najzaujímavejšie lokality sa podľa mňa nachádzajú od Piešťan až po ústie. Bohužiaľ, osádka sumca je na niektorých úsekoch výrazne poznačená silným rybárskym tlakom a pravidelným kolísaním vodnej hladiny, ktoré je zapríčinené prevádzkou vodných elektrární. Najnebezpečnejšie je toto kolísanie v období trenia, keď môžu čerstvé ikry zostať i niekoľko hodín suché. Samozrejme, je týmto celý proces neresu zničený a ikry vyschnú. Ďalšie nebezpečenstvo, hlavne pre malých sumčekov, predstavuje vypúšťanie priehrad, kedy uviaznu v rôznych priehlbinách a jamách. Ako tieto kaluže postupne vysychajú, malé sumce bohužiaľ pomaly uhynú. To má za následok, že na týchto dotknutých úsekoch chýbajú celé ročníky. Žiaľ, na Slovensku má často pri využívaní prírodného bohatstva prioritu biznis. Ryby, rieky a celkovo životné prostredie sú neraz druhoradé.

Lovné metódy

Na Váhu môžeme použiť takmer všetky bežné a povolené metódy lovu: lov vyväzovaním o protiľahlý breh, lov na bójku, na ťažko s podvodným plavákom aj bez neho. Úspešná je aj prívlač, či už z brehu alebo z člna. Vhodný a pomerne rozšírený je aj lov pomocou vábničky a trolling. Treba si len vybrať, ktorý štýl vám najviac vyhovuje. Na niektorých úsekoch nás pri určitých metódach bude obmedzovať premávka rekreačných a rybárskych člnov, či skútrov. Preto treba hlavne pri vyväzovaní o protiľahlý breh a bójkovaní dbať aj na bezpečnosť posádok v týchto člnoch a vyhnúť sa nebezpečným situáciám a zbytočným problémom. Lovný štýl musíme prispôsobiť aj typu lokality, kde budeme loviť. Revíry na rieke Váh by som rozdelil na tri typy: hlavný tok, umelé kanále a vodné nádrže na toku.

Nástrahy

Z prirodzených nástrah sa mne najlepšie osvedčil nosáľ, pleskáč zelenkavý, jalec, červenica a karas. Hlavne na jar sa s úspechom dajú použiť aj dážďovky, nádaje, pijavice, či krtonôžky. Rybky v prúde nastražujem od hlavy na dva jednoháky. Prvý dám rybke do nozdry a druhý pri análny otvor, kde ho prešijem pomocou elektrikárskej zdrhovačky tak, aby voľne visel pod rybkou. Z umelých nástrah sú to väčšie modely voblerov, jigov, twistrov. Úspešne môžeme skúšať aj plandavky a rôzne druhy umelých chobotničiek, ktoré môžeme ešte vylepšiť strapcom dážďoviek.

 

Lovné miesta

Sumcov v hlavnom toku hľadáme v blízkosti úkrytov ako potopené stromy, vodné rastlinstvo, podvodné hrádze, mostné piliere, priečne hrádze do toku  a podvodné hrany. Za skúšku stoja aj sútoky s inými riekami. Iné to je na kanáloch. Keďže kanále sú umelo vybudované toky a väčšinou bez prekážok, môže nastať problém s výberom lovného miesta. Tu pomôže len trpezlivo skúšať a hľadať, kde sa sumce momentálne nachádzajú, keďže ich výskyt v kanáli môže byť nerovnomerný. Môžeme skúšať vyviesť naše montáže popri brehu, ale aj do stredu koryta. Ak je na kanáli postavený most, treba to skúsiť za piliermi, kde sa tvoria vodné víry. Na lov môžeme využiť aj miesta so slabším prúdom, kde sa často rozrastie vodné rastlinstvo. Na nádržiach je najdôležitejšie prácne preskúmanie loviska. Vyhľadám tu hrany, kde dno prudko alebo pozvoľna klesá do hĺbky. Veľmi úspešné je, ak nájdeme alebo vieme kadiaľ tieklo staré koryto Váhu. Úspešné sú tak, ako všade aj podvodné prekážky v podobe naplavených stromov, ktoré často vystupujú až nad vodnú hladinu.

V pokračovaní článku by som vás rád oboznámil s praktickými postrehmi z lovu na jednotlivých typoch revírov na rieke Váh.


Radoslav Temňák – Siluro Team Sereď


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.