post

Vábenie sumcov

Vábenie sumcov


Ako dostať z vábničky ten správny zvuk


Malý kúsok drievka, ktorý privádza sumcov do šialenstva. Asi tak by sa dal opísať lov sumcov pomocou vábničky. Je napísaných veľa článkov a úvah o tom, prečo sumce reagujú na zvuk vydávaný pomocou vábničky. A možno sa nikdy nedozvieme, prečo je to tak, ale jedno je isté. Reagujú!!!

Ja som začal rybárčiť možno ešte v plienkach. Nepamätám si to presne, ale tento spôsob relaxu mi učaroval na celý doterajší život. Prešiel som kaprárčinou, chytal som na prívlač, až ma najviac za srdce chytili samotné sumce. Každá z týchto, nazvime to disciplín, má niečo do seba a každá je svojím spôsobom krásna. Napriek tomu som si vybral sumce. Cielene som sa im začal venovať asi pred štyrmi rokmi a zostal som im verný až dodnes. Učarovala mi majestátnosť týchto rýb, sila a veľkosť, do akej môžu narásť. Kto mal aspoň 120cm sumca na udici, ten vie, o čom hovorím. Je to neskutočný boj, neskutočná sila a adrenalín, ktorý sa nedá slovami ani opísať.

Ako som už spomenul, k vábničke som sa dostal asi pred štyrmi rokmi a začal som s ňou búchať… Ak ste to už skúšali, viete si predstaviť, aké to boli zvuky. Všelijaké, len nie tie, na aké sa to malo podobať. Skúšal a učil som sa to všade, kde sa dalo. Stačilo napustiť trocha vody do vane, v bazéne, v kýbli, no proste všade, kde nejaká voda bola a mohla byť (skoro som dostal z domu vyhadzov a tie poznámky, že nie som normálny atď.) Ale tu to všetko len začalo. Dostal som nákupnú horúčku s vábničkami, pretože mi hlavou behali myšlienky ako: „Čo ak táto vábnička nie je dobrá, možno ja dobre búcham, len vábnička je zlá…“ Dodnes ich mám doma asi 40 ks od rôznych výrobcov a rôznych tvarov. Nie nadarmo sa hovorí: Blbý sa učí na vlastných chybách, múdry na tých cudzích.. Ja som bol v tomto smere ten blbec. Keď som videl niekde nejakú novú vábničku, hneď som ju musel mať. Objednával som si aj z Maďarska, vábničky s guličkou, proste som skúšal a hľadal možnosti. Teraz mi visia v garáži ako dekorácia.

Prvú dobrú vábničku, s ktorou sa mi podarilo vylúdiť aký-taký zvuk, som dostal od kamaráta Maja a vtedy začal ten ozajstný tréning. Pri každej vode, ku ktorej som sa dostal. Postupom času som sa nejako dopracoval k vábničkám od Jožka Janáča JP, s ktorými búcham do dnes. Vrelo odporúčam. Sú to vábničky, ktoré pekne sedia v ruke a vydávajú zvuky presne také, ako chcem. Moja prvá vábnička JP, ktorú som kúpil, bola pikolo. Je to vábnička s priemerom klobúčika 3 cm. S touto vábničkou som pochytal za tie roky nespočetné množstvo sumcov a presne túto by som odporúčal aj rybárom, ktorí s vábením len začínajú. Dá sa s ňou najlepšie a najrýchlejšie naučiť vábiť, kvôli jej malému priemeru klobúčika (tak to fungovalo mne).

Hovorí sa, načo meniť niečo, čo funguje? Lenže ja to mám naopak. Rád skúšam stále niečo nové, a tak som si postupom času dokúpil aj ďalšie vábničky JP. Búchanie s veľkou 4 cm vábničkou je trochu zložitejšie ako s malou, preto si myslím, že začiatočníkom je dobré začať s pikolom a potom prejsť na veľkú vábničku. Tiež som sa znova musel učiť s ňou dobre buchnúť, ale viem, že po niekoľkých hodinách strávených na vode to pôjde. Rozdiel je hneď počuť. Sú to hlboké, dunivé zvuky, ktoré je počuť kilometer ďaleko. Sú to vibrácie, ktoré pocítite aj na člne, v ktorom sedíte a podľa mňa práve tieto vibrácie donútia sumca k aktivite. Vydráždia ho natoľko, že hľadá pôvod toho, čo sa deje a chniape po všetkom, čo sa v blízkosti toho zdroja nachádza.

Ostáva už len otázka: Prečo jeden deň sumce na vábenie reagujú a druhý deň sa ani nepohnú? Podľa môjho názoru v tom zohráva veľkú úlohu zmena tlaku vzduchu, kolísanie hladiny a každá zmena, čo sa udeje. Nie len ten deň čo chytáte, ale aj dva až tri dni pred a po rybačke. To znamená, že sumec musí cítiť zmenu počasia dva dni dopredu, a preto sú dni, kedy s nimi nepohne nič. Môžete meniť vábničky, meniť rýchlosť úderov a záberu sa nedočkáte.

V akej hlbokej vode sa dá vábiť?

Aj o tomto sa už čo-to popísalo. Z mojich vlastných skúseností môžem povedať, že som vyvábil sumca už aj v 1,20m vode, takže to, že v 2m vode sa neoplatí vábiť, nie je pravda. Pravidelne chytám sumce vo vode okolo 2 m a to nie len malé, ale aj sumce cez 150 cm. Osobne mám v takejto vode chyteného 175 cm sumca.

Aká vábnička na akú vodu ?

Keď som začínal, čítal som blogy a vyhľadával literatúru ohľadom vábenia sumcov. Všade bolo špecifikované, s akou vábničkou vábiť na akej vode, aká vábnička má byť na malú vodu, aká na väčšiu a aká na tú najhlbšiu. Ale dovolím si tieto tvrdenia poprieť. Pochytal som ryby s malou vábničkou aj na malej 2m vode, ale aj na veľkej 10m vode. Skôr sa mi rozdiel vo veľkosti vábničky ukázal na veľkosti sumcov, čo som pochytal. Pri búchaní s veľkou vábničkou (4 cm) som začal chytať viac väčších rýb a to na tých istých miestach, kde som predtým búchal s malou vábničkou. Rozdiel vo vábničkách by som skôr pripísal tomu, akú rybu vieme vydráždiť k záberu, ako k hĺbke vody.  Prosím, berte na vedomie, že celý tento môj článok je písaný z mojich postrehov a skúseností, ktoré som prácne nazbieral mnohými hodinami strávenými na vode. Slovenské rieky sú moja doména, viem, že aj u nás sa dajú chytať krásne veľké ryby (nie je to ani o Taliansku, ani o Španielsku a ani o Francúzsku, kde mnoho rybárov chodí práve kvôli veľkým rybám) a každá voda môže byť iná a na každej vode môže fungovať niečo iné.

Práve to je na rybačke krásne, že správny rybár, ak chce chytiť peknú rybu, musí byť trpezlivý, musí skúšať a špekulovať, čo v danej chvíli a na danej vode bude fungovať a čo nie. Za to všetko sa dočká parádnej odmeny v podobe krásneho úlovku…


Peter Gere


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.