post

Sumčiarske montáže a nastražovanie nástrahy 1.časť

Sumčiarske montáže a nastražovanie nástrahy 1.časť


O kaprových montážach sa hovorí a píše takmer neustále. Návodov na ich zhotovenie sú plné časopisy a tiež na internete nájdete veľa článkov s touto tematikou. Článkov s problematikou montáži na lov sumcov je však minimum. Prečo to tak je? Sú naše sumčiarské montáže také dokonalé, že každý záber úspešne premeníme a ani pri zdolávaní nestratíme žiadne ryby? Bohužiaľ, ani zďaleka to tak nie je. Sú obdobia, kedy veľa zásekov nesadne ako má a my zasekávame do prázdna alebo, aj keď sumca zasekneme, rybu počas zdolávania stratíme. Vtedy začneme vymýšľať s montážami. Je lepšia montáž s jedným trojháčikom alebo radšej naviažeme dva jednoháky? Je úspešnejšia montáž s nejakým komponentom, ktorý hrká a zvukom vábi sumca k záberu? Aké máme teda možnosti pri viazaní montáži pri jednotlivých lovných štýloch?

Začnem pri asi najrozšírenejšej metóde a to lov na plavánú. Tieto montáže, samozrejme, nevyužívame len pri love na plávanú, ale aj pri love na trhačku, či pri love vyväzovaním a tam už nemusíme použiť samotný plavák, ale montáže ostávajú rovnaké. Základom okrem plaváka a olova je pevný obratlík, prípadne obratlík doplnený  karabínou. S pevnosťou tejto bižutérie neodporúčam ísť pod 70 kg. Plaváky na lov sumcov používam modely s nosnosťou 100 až 300 gramov. Olova cigarového tvaru s hmotnosťou 100 až 250 gramov. Platí, že čím väčšia nástrahová ryba a silnejší prúd rieky, v ktorom chytáme, tým väčší plavák a ťažšie olovo treba použiť. Ďalej budeme potrebovať nadväzcovú šnúrku. Ja používam tie, ktoré majú pevnosť minimálne 90 kg a viac. Montáž je zakončená jednohákom, či dvoma jednoháčikmi alebo jedným trojhákom. Môžeme použiť aj ich vzájomnú kombináciu, samozrejme, len tam, kde nám to zákony umožňujú.

Na menšie nástrahy typu dážďovky alebo nádaje používam menšie sumcové jednoháky. Veľkosť nepíšem zámerne, lebo v číslovaní jednotlivých výrobcov sú veľké rozdiely. Na menšie nástrahové rybky postačí montáž s jedným trojhákom. Ak chceme túto montáž použiť na väčšiu nástrahovú rybu, treba rybu nastražiť tak, aby bol trojhák voľný pod rybkou. Útočiacemu sumcovi tak uľahčíme správne nasatie háčika.

Dá sa to dosiahnuť viacerými spôsobmi s využitím rôznych pomôcok. Môžeme využiť elektrikársku zdrhovačku, kúsok šnúry alebo maggot klip, ktorým rybku pri análnej plutve prepichneme a trojhák pripneme do klipu. Ja na to však používam elektrikársku zdrhovačku. Myslím, že má viaceré výhody. Maggot klip je vyrobený z tenučkého drôtu a hlavne mäkšie rybky prereže a uvoľní sa z tela rybky. Použitie kúska šnúry, ktorou hák pripevníme k rybke, je lepšie riešenie, ale oproti zdrhovačke trvá naviazanie rybky podstatne dlhšie. Použitie zdrhovačky je rýchle a spoľahlivé. Samozrejme, treba použiť najmenšie veľkosti zdrhovačiek, aby sme rybku nepoškodili viac, ako je to nutné. Rybku prepichnem starším jednohákom, na ktorom odstránim alebo zatlačím protihrot. Potom prevlečiem zdrhovačku cez telo rybky a pripnem do obratlíka, ktorý je pred háčikom alebo priamo do háku. Polohu háčika, aby sa neposúval cez obratlík po šnúre, fixujem plavačkárskym brokom, ktorý zatlačím na šnúru. Ak používam na šnúre ochrannú bužírku, použijem gumený stoper v tvare guľôčky, ktorá má väčší priemer ako vnútorný priemer očka obratlíka. Takto napichujem rybku aj na systém dvoch jednoháčikov, keď prvý háčik je nosný. Teda ten, ktorý rybku drží a druhý je voľne pod rybkou. Ak chytám na jeden trojhák nosný háčik zastupuje veľká karabína, ktorú rybke prevlečiem cez nosnú dierku a tá fixuje rybku na montáži. Karabínku ako nosný element môžeme použiť aj pri systéme dvoch jednohákov. Karabínka potom drží rybku za nosnú dierku. Prvý jednoháčik zapichnem rybke k chrbtovej plutve a druhý jednohák je voľný pod rybkou. Toto nastraženie využívam pri veľkých nástrahách, keď usúdim, že dva jednoháky môžu byť málo. Takéto nastraženie je vhodné na tečúcu vodu, kde sa rybka napichuje od hlavy. Tým sa dostávame k téme rozdielneho nastraženia rybky v prúde a iného v stojatej vode.

Rozdiel v nastražovaní v stojatej vode a v prúde

Na stojatých alebo slabo tečúcich vodách nastražujeme rybku pri použití jedného trojháčika za chrbát. Pri viacháčikovej zostave môžeme rybku napichnúť od chvosta alebo taktiež od chrbta. Pri nastražení od chvosta dáme prvý háčik rybe k análnej plutve a druhý do chrbta alebo prvý háčik zapichneme do miesta, kde končí chrbtová plutva a druhý k prsnej plutve. Pri nastražovaní za chrbát dáme prvý háčik do chrbta a druhý k análnej plutve. Ten druhý môžeme pomocou elektrikárskej zdrhovačky zavesiť na voľno.

Pri tečúcich vodách nastražujeme rybu od hlavy. Prvý – nosný háčik dáme rybke do nosnej dierky a druhý k análnej plutve. Správne nastraženie je dôležité pre správne fungovanie nástrahy a elimináciu motania montáže.

Kov na montážach

Trochu kontroverzná téma, na ktorú jednoznačnú odpoveď nevie asi nikto z nás. Väčšina rybárov tomu neprikladá zásadný význam, avšak je známe, že kovy sumec citlivo vníma a tie pocity určíte nie sú príjemné. Kov mu je cudzí a do jeho prostredia nepatrí. Aj preto sa snažím vplyv tohto rušiaceho prvku eliminovať na minimum. Namiesto veľkých obratlíkov s karabínkou si vyberám menšie modely, samozrejme, pri zachovaní dostatočnej pevnosti. Olovká zatavujem do zmršťovacej hadičky pre elektrikárov alebo, ak to podmienky lovu dovoľujú, vynechám ho úplne. Na háčiky používam taktiež elektrikársku zmrštovačku. V praxi som videl využívať na tento účel aj silikón či dentakryl. Taktiež namiesto hrubých a prehnane veľkých trojhákov používam oveľa častejšie jednoháčiky, veď nie je nad pocit z dobre vykonanej práce, že pre oklamanie kráľa našich vôd som urobil maximum.

V pokračovaní článku by som sa chcel venovať montážam pri love na ťažko a s podvodným plavákom, ako aj ďalším témam, ktoré trápia sumčiarov v súvislosti s koncovými montážami.


Radoslav Temňák – Siluro Team Sereď


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.