Stojaté či tečúce?
Ako sa vláči na jednotlivých typoch vôd
Tento článok bude o tom, aký je rozdiel medzi stojatou a tečúcou vodou. Z mojich skúseností môžem povedať, že rozdiel je skutočne obrovský. Rád vyhľadávam a chodím na tečúce vody hlavne z jediného dôvodu, že keď mám záber, nikdy neviem, čo je na druhom konci vlasca. Na stojatých vodách viem už pri zdolávaní, akú rybu ťahám a to s istotou na 95 %.
Na stojaté vody chodím väčšinou s člnom, lebo práve tie najlepšie miesta sú často ďaleko od kraja. Na rozdiel od tečúcich vôd, kde to môže byť presne naopak. Tam prelovujem rád miesta popri brehu a tesne v jeho blízkosti, kde sa ryba nachádza a odpočíva unavená tokom. Niekedy je však opak pravdou a ryba je práve v hlavnom toku v tom najprúdnatejšom mieste, kde sa ukrýva za nejakou prekážkou. Tieto miesta sa však niekedy veľmi ťažko hľadajú (ak ide napríklad len o potopený kameň, ktorý nevyčnieva nad hladinu), no pokiaľ ich objavím, sú veľmi úspešné.
Čo sa týka vedenia nástrahy, na stojatých vodách treba viacej s nástrahou pracovať a „vdychovať“ jej život. Naopak, na riekach či potokoch urobí za vás polovicu prace prúd, takže to netreba presilovať. Stojaté vody prechytávam väčšinou s gumovými nástrahami a mám na ne veľmi pekne úspechy. Na tečúcich vodách používam voblery, niekedy aj rotačky a plandavky. Nikdy však nepodceňujem a nezabúdam na koncovú montáž, ktorú tvorí oceľové lanko.
Ako som už spomínal v úvode, na rieke nikdy neviem čo vytiahnem, a práve z toho dôvodu si dokonale vychutnávam zdolávanie ryby. Nie len preto, že som zvedavý, čo sa na druhej strane vlasca nachádza, ale aj preto, že ryby z rieky sú oveľa zdatnejšie bojovníčky. Majú omnoho väčšiu silu, ako tie zo stojatých vôd a to aj v prípade, že ide o rovnaký druh. Je to kvôli tomu, že celý život žijú v prúde a sú odkázané bojovať s ním. Takže ťahať rybu v prúde v rieke je naozaj skutočný zážitok.
Na tečúcich vodách lovím popri brehu a hlavne pri veľkých prekážkach. Za také považujem spadnuté stromy alebo naplavené drevo zo stromov, lebo práve tam ryba hľadá úkryt a zaslúžený odpočinok. Na stojatej vode zas väčšinou hľadám lavice, kopce a prudké zmeny hĺbky vody. Toto je moja rada, ako a kde chytať. Mne sa to doposiaľ veľmi osvedčilo a nemienim to meniť, lebo som pri takejto taktike naozaj úspešný.
Osobne ešte rád lovím medzi leknami a trávami vo vode, kde sa ryba ukrýva pred väčším predátorom. Môže to byť riskantné v tom, že rybár príde o svoju nástrahu, ale o to je to vzrušujúcejší lov. Je to tak trochu výzva, kde mám možnosť „zmerať si sily“ s rybou v jej prirodzenom prostredí a nie v človekom pozmenenej „holej“ vode. Na druhej strane, ak si urobím nejakú virtuálnu mapu v hlave, viem presne, kam mám nahadzovať a ktorým miestam sa treba naozaj vyhnúť.
Dúfam, že vám tieto moje rady padnú na úžitok a budete mať veľa úspechov pri vode tak, ako mám zatiaľ ja.
Petrov zdar priatelia!
Branislav Mravec
Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.