post

Sáva, rieka pre dobrodruhov

Sáva, rike pre dobrodruhov


Divoká voda, nespútané počasie a bojovné riečne ryby


Na začiatku februára naplánovali chlapci zo Sportsu výpravu do Chorvátska na rieku Sávu. Je to prekrásna divoká rieka, ktorú si každý rybár a dobrodruh musí proste zamilovať. Na lov budeme mať tri dni, pričom sa tentoraz budeme venovať len a len prívlači.

V stredu ráno prichádzame na vytúžené miesto. Veľmi príjemným prekvapením sú pre nás plusové teploty. Po tých mrazoch, ktoré sú u nás na Slovensku sa tomu veľmi tešíme. Privítame sa s naším sprievodcom Mičom. Mičo žije na brehu rieky a len ťažko by ste hľadali niekoho, kto pozná rieku dokonalejšie ako on. Ideme sa rýchlo ubytovať do krásnej drevenej chatky, ktorá je vybavená všetkým potrebným. Potom, čo sa zabývame, si ideme nachystať prúty a všetko, čo je nutné na lov. Všetci sme už nesmierne nedočkaví a onedlho nastupujeme do člnov.

Sme siedmi, a tak sa rozdeľujeme do dvoch skupín a teda aj dvoch člnov. Od Miča dostávame informácie, na ktorých miestach bola ryba najviac aktívna. Vyrážame teda skúsiť ako prvé práve tieto lokality. Počas plavby začína výdatne pršať, z čoho nemáme vôbec radosť, ale isto nás to od lovu neodradí. Prvé miesto, ktoré začíname prechytávať je veľká hlboká jama. Hĺbka tu presahuje 18 metrov. Bohužiaľ, dážď stále zosilňuje. Na tejto hlbokej jame zaznamenávame len pár kopancov. Presúvame sa teda na druhé miesto, na naše „veľké šťastie“ o pár gúm ľahší. V rieke sa totiž nachádza veľa stromov a rôznych naplavenín, preto tu o svoje nástrahy prídete veľmi ľahko. Počas prvého dňa sme prechytali veľa zaujímavých úsekov, no rybu sa nám uloviť nepodarilo. Mali sme zopár kopancov, no bohužiaľ sa rieka rozhodla, že dnes nám nedopraje. Po ceste naspäť stretávame čln s druhou polovicou nášho týmu. Tí mali viac šťastia. Podarilo sa im uloviť peknú šťuku a menšieho sumca. O slabú aktivitu rýb a náš neúspech sa zrejme pričinilo aj dosť  zlé počasie. Výdatný dážď trval celý deň a práve pri takýchto rybačkách si uvedomíme, ako veľmi je potrebné kvalitné oblečenie.

Na druhý deň ráno je už počasie o poznanie lepšie. Neprší a teplomer ukazuje hneď zrána krásnych 5 stupňov. Opäť sa rozdeľujeme do dvoch člnov a vyrážame. Dnes ide s nami loviť aj náš sprievodca Mičo. Opäť ako prvé miesto skúšame prechytať hlbokú jamu, kde sme lovili včera. To, že Mičo je tu doma, chápeme po pár jeho náhodoch. Veľmi rýchlo totiž zdoláva peknú šťuku a onedlho nato sa mu pri člne vyvadí zubáč. Postupne sa presúvame na ďalšie sľubné miesta. Dosť nás všetkých prekvapuje Jožkov úlovok, lebo ide o krásneho, asi 60cm pleskáča. Tak toto sme pri prívlači na veľké kopyto vážne nečakali. Pri tom má háčik zaseknutý pekne v papuľke. Pokračujeme vyššie po prúde. Zastavujeme pod strmým brehom, ktorý je spevnený veľkým kamením. Predpokladáme, že práve tu by sa mohli nachádzať dravce. Po pár náhodoch na kopyto reflexnej farby, zaznamenávam pekný kopanec. Miesto prehadzujem ešte niekoľkokrát, no nič. Mením gumu za inú a teraz skúšam niečo v prírodnej farbe. Na druhý náhod mám opäť kopanec. Tentoraz už tam ryba je a zdolávam krásnu šťuku. Je chytená len veľmi jemne, za kraj papule. Chvíľu na to zaznamenáva záber aj Pačky a darí sa mu zdolávať menšieho sumca. Deň uteká veľmi rýchlo a ani sa nenazdáme a už zapadá slnko. Do kempu sa vraciame už po tme. Druhý deň je za nami a sme radi, že bol konečne úspešnejší.

V piatok ráno vstávame o niečo skôr. Poobede totiž máme už naplánovaný odchod domov, tak chceme ešte stráviť čo najviac času na vode. Tentokrát ideme ešte vyššie po prúde ako pred tým. Osem kilometrov od kempu zastavujeme na dosť sľubnom mieste. Pri brehu sa nachádza veľký točák s hĺbkou do 10 metrov. Pačky nám hovorí, že práve na tomto mieste sa mu podarilo na jeho prvej výprave na rieku Sávu pochytať pekné zubáče. Miesto dôkladne prelovujeme a asi po pol hodinke má Pačky záber. Zdoláva krásneho zubáča. V priebehu pár minút zdolá ešte ďalších. Je vidieť, že prívlač je jeho silná stránka a máme sa čo učiť. Ja neskôr zaznamenávam tiež záber, no bohužiaľ zasekávam do prázdna. Tento posledný deň nám praje aj počasie a svieti na nás slniečko. Pomaly sa ale blíži čas odchodu, a tak balíme svoje prúty a lúčime sa s touto prekrásnou riekou a so skvelým človekom a sprievodcom Mičom.

Ak patríte k rybárom dobrodruhom, či radi spoznávate nové a divoké rieky, tak Sáva je práve tá voda, ktorú hľadáte.


Damir Crla


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.