post

S tvrdším náčiním

S tvrdším náčiním


Cielený lov mreny na umelé nástrahy


Tento druh je skôr lovený technikou feeder a plávaná. Cenený je pre svoju bojovnosť a pri určitých podmienkach berie veľmi spoľahlivo a vo veľkom množstve. Známe je i to, že vďaka svojmu množstvu kostí a nevalnej chuti mäsa nie je až takým vyhľadávaným úlovkom, čo si budeme nahovárať. Preto ich je popri ostatných bielych rybách, ako je podustva, jalec a nosáľ stále uspokojivé množstvo.

Anatomicky je prispôsobená životu v silných prúdoch riek od tých našich najväčších, až po pásma na hranici lipňových a pstruhových riečok. Jej potravné návyky sú zamerané na vyhľadávanie všetkého dostupného, čo je živočíšneho pôvodu – lariev, ikier, splaveného hmyzu a červov tých najväčších rozmerov. Pozorujem ich za nízkej hladiny vody u nás na Váhu, ako celé skupiny pomaly tiahnu proti prúdu a prevracajú veľké ploché kamene a oberajú z nich drobné pijavice, larvy potočníkov aj so schránkami a čoraz početnejšie larvy podeniek. Dá sa k ním opatrne priblížiť, keď odpočívajú v hlbších partiách aj v silných prúdoch, veľké kusy spolu s menšími. Drobné jedince putujú s rovnako veľkými mladými iných dnových druhov, dokonca som ich videl v skupine s veľkými hrúzmi.

Zoberie aj nástrahu rastlinného pôvodu, rôzne pelety, fúkané nástrahy a podobne. Svoje miesta na odpočinok majú veľmi radi a aj po vyplašení sa tam po určitom čase naisto vrátia. Aj pri odpočinku sú však v strehu, ochotné niečo zhltnúť. To sú všetko známe veci, ktoré rybár, čo vie trochu čítať vodu, určite pozná. Oveľa zaujímavejšie pozorovania pre mňa, ako pre ortodoxného prívlačiara, sú momenty, keď mrena pri jednom z mojich jarných výletov pri starom toku Váhu  pri brehu, v malej hrádzi, ktorá bola postavená deťmi pri kúpaní, plávala v chvíľkových výpadoch na boku a akoby lapala po vzduchu. Opatrne som sa priblížil, cez polarizačky som zbadal zaujímavý úkaz. Mrena okolo tridsaťpäť centimetrov veselo lovila poter, ktorý sa vyhrieval v prehriatej vode. Už veľakrát som videl a dokonca ulovil zopár jedincov, ale pripisoval som to skôr náhode, o žiadnom cielenom love nebola ani najmenšia myšlienka. Jednak sú mreny najaktívnejšie celodenne v jarných mesiacoch a cez sezónu je veľa iných druhov, ktoré sa dajú loviť osvedčenými spôsobmi a oveľa jednoduchšie.

Nedávno som za malého stavu vody natrafil v spomínanej „spálni“ na obrovský húf, jedince od štyridsať až pomaly dobre cez sedemdesiat. Čumeli na dne, občas si nervózne vymenili miesta, skupina bola na naše pomery ozaj veľká. Lovil som jalce a ostrieže, ktoré brali na náhod a limit už bol splnený. Postavil som sa opatrne nad ne, vobler som klasicky hodil pár metrov pod ne a klepajúc o dno som ho opatrne vtiahol do húfu. Ryby sa opatrne uhýbali a vracali na svoje miesto. Vobler zostal bez povšimnutia, aj iné modely. Spomenul som si na spomínaný zážitok z jari, opatrne som sa z brehu priblížil k stredu skupiny, samozrejme, v nádeji, že mreny budú mať záujem o nástrahu, ktorá k ním pripláva zboku, podobne ako keď lovia poter. V silnom prúde som nástrahu musel hodiť proti prúdu, keď prišla na moju úroveň, bola okamžite atakovaná na hrane fúzatým torpédom a ďalšia, oveľa väčšia ju nasledovala a dobiedzala do vobleru. Mal som síce ľahký, ale výkonný a kvalitný jednodiel aj šnúru, takže boj bol úžasný a výsledok pozitívny.

Podľa typu vody a sily prúdu je potrebné hľadať vobler medzi klasickými potápavými modelmi, hlavne v menších tokoch bez prekážok a s rovnakým reliéfom dna, vo väčších, hlbších tokoch sú vhodné modely typu crank, s extrémne dlhou lopatkou. Dôvod je jednoduchý, potrebujeme ho dostať bleskovo ku dnu, sledujeme vibrácie na špičke, nástraha musí pracovať prirodzene. Ľahko sa nám stane, že začneme vobler miesto vedenia zdolávať. Ten šíri pod vodou silné vibrácie, ktoré plašia rybu. Tak isto sa správa v silnom prúde nekvalitná, hrubá šnúra, vyslovene vrčí a to je veľmi negatívny jav pri love opatrných rýb. Mreny sa dajú presvedčiť za každého ročného obdobia, ulovil som ich okrem voblerov aj na gumené nymfy, systém umelých mušiek a muškárske jigy. Náradie treba veľmi kvalitné, toto je ten najlepší tester. Na náradie, na ktoré zdoláte pár mrien nad päťdesiat, sa môžete úplne spoľahnúť.

Prút málo cez dva metre, vobler treba viesť presne, veľká mrena málokedy naháňa nástrahu, pokojne tvrdšiu voblerovku, navijak od veľkosti 25, kvalitné obratlíky, háčiky tiež treba väčšinou vymeniť za kvalitnejšie a môžeme skúšať. Mrien je dosť, takže ďalšia výzva pre vás.


Paľo Vašíček


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.