post

Rybolov pri jadrových elektrárňach

Rybolov pri jadrových elektrárňach


Ísť na rybačku k jadrovej elektrárni môže znieť na prvý pohlaď ako bláznivý nápad, ale v Rusku nejde o nič výnimočné. Na rozdiel od českých Dukovanov a Temelína, ktoré sa chladia pomocou chladiacich veží, používajú niektoré ruské jadrové elektrárne na svoje chladenie vodu z prirodzených alebo umelých vodných nádrží. Voda v nich je vďaka tomu teplejšia, ale v elektrárni neprichádza do styku s rádioaktívnym materiálom, takže rybačka nepredstavuje zdravotné riziko.

Ruskí rybári tak mohli v nedeľu 6. augusta 2017 nájsť na Twitteri ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom pozvánku, aby si vyrazili zaloviť k jej jadrovým elektrárňam. V nádržiach, ktoré slúžia na chladenie elektrární, žije hlavne kapor a tolstolobik.

Majstrovstvá v lovení rýb

Spočiatku boli síce rybári zdržanliví, ale postupom času zistili, že nádrže pri jadrových elektrárňach sú veľmi prísne kontrolované a rádioaktivita v nich neprevyšuje hodnoty v okolí. Rybárčenie na týchto netradičných plochách naviac spopularizovali majstrovstvá Ruska v lovení rýb, ktoré sa konajú od roku 2011 na jazere Udomľa pri Kalininskej jadrovej elektrárni.

Pri tomto 1000hektárovom jazere s modrou hladinou a spenenými vlnkami sa stretávajú športoví rybári z celej Ruskej federácie a každoročne sa im na vlascoch trepoce veľa rýb bez ohľadu na to, že v pozadí sa týčia budovy jadrovej elektrárne. Dozimetrická kontrola vody a ulovených rýb ich presvedčila, že sú také kvalitné ako ryby z iných vodných nádrží.

Ryby pri elektrárňach

Do nádrží pri elektrárňach sa ryby vysádzajú preto, aby v nich voda zostala čistá a nezarastala. Príkladom môže byť Rostovská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza na úplnom juhu Ruska. Na chladenie používa ohradenú časť Cimľanskej priehradnej nádrže na rieke Don, ktorá má dĺžku 260 kilometrov a šírku v najširšom mieste 38 kilometrov. Do nádrže vysadili kapra a tolstolobika a elektráreň ich stavy pravidelne dopĺňa.

Naproti tomu Kalininskú jadrovú elektráreň, ktorá leží približne na polceste medzi Moskvou a Petrohradom, chladia vody dvoch prepojených jazier. Udomľa a Pes’vo sú jednými z viac ako sedemsto jazier, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. V tomto prípade elektráreň spôsobuje anomáliu, ktorá je rybármi veľmi vítaná. Na rozdiel od ostatných jazier v tejto oblasti v Udomli a Pes’vo voda nezamŕza a je dokonca teplá tak, že do nej mohli miestni rybári vysadiť jesetera, ktorý by inak v týchto zemepisných šírkach zamrzol.

Čistotu vody ďalej dokladajú lastúrniky, ktorým sa v jazerách pri Kalininskej jadrovej elektrárni darí lepšie než v českých riekach.

Teplejšia voda je jedinou anomáliou, ktorú jadrová elektráreň v jazerách vyvoláva, čo potvrdzuje aj Jukija Amano, riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou jadrových elektrární po celom svete. Pri svojej návšteve v tejto elektrárni v roku 2013, teda rok po jej dokončení, okomentoval jej bezpečnosť slovami: „Som veľmi potešený tým, že som mal možnosť vidieť Kalininskú jadrovú elektráreň, a to hlavne nový štvrtý blok. Ide skutočne o veľmi moderný blok, ktorý zahŕňa veľké množstvo bezpečnostných systémov. Jedným z veľmi dôležitých bezpečnostných prvkov sú mobilné dieselgenerátory a čerpacie zariadenia.“

Za zmienku stojí aj to, že zmienený štvrtý blok Kalininskej elektrárne používa reaktor VVER-1000 vyrobený v plzeňskej Škode JS, ktorý bol pôvodne vyrobený pre zrušenú elektráreň Belene v Bulharsku.

Svoje slová potom Amano potvrdil tým, že ochutnal priamo pri jazere Udomľa tradičnú ruskú polievku ucha pripravenú z nalovených rýb.


Zuzana Sommerová


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.