post

Prírodné repelenty

Prírodné repelenty


Netreba kupovať drahé prípravky


Už onedlho začneme pri vodách tráviť omnoho viac času pri svojom obľúbenom koníčku. S tým sú často spojené aj rôzne nepríjemnosti v podobe parazitov, ktorí nám často nedajú ani spať. Keby len sali krv, možno by sa to dalo ešte celkom zniesť. No tieto malé potvorky vedia prenášať aj rôzne ochorenia, po ktorých zrejme nikto netúži.

Komáre či kliešte, na odvrátenie takejto hrozby používajú mnohí rybári pri vode repelenty. No na týchto malých „upírov“ nemusíte vždy vynakladať peniaze, aby ste ich udržali od seba čo najďalej. Mnohé rastliny, ktoré často rastú neďaleko od rybára, či jeho stanovišťa, môžu účinne pomôcť odvrátiť parazity. Rovnako tak aj tie, ktoré bývajú doma.

 

Jednou z bylín, ktoré môžu účinne odvrátiť nielen komáre, ale aj muchy, je vratič obyčajný (Tanacetum vulgare). Mnohým jeho meno možno nič nepovie, no keby ho videli, isto by ho spoznali. Nepríjemne páchnuca rastlina so žltými kvetmi, vyskytujúca sa často na lúkach, či pri vode. Dorastá bežne do výšky 70 cm. Na výrobu repelentu z tejto rastlinky netreba nič špeciálne. Stačí odtrhnúť pár listov, tie požmoliť medzi prstami a potom si ich vložiť niekam do vrecka. Na jej pach by ste si mali po chvíli zvyknúť. Naopak, určite bude odpudzovať komáre, ktoré vedia veľmi znepríjemniť pobyt pri vode.   

Ak máte však viac času, prírodný repelent si môžete pripraviť aj doma. Stačí napríklad kúsok muškátu, levandule a medovky. Časti týchto bylín pomrviť a nechať vylúhovať. Takouto vylúhovanou zmesou sa nastriekajte pred cestou k vode, prípadne si ju zoberte so sebou, ak by po čase prestala účinkovať. Komáre by mali dať od vás sosáky preč. Pre lepšiu efektivitu môžete do tohto repelentu pridať aj mätu, či klinček. Proti komárom a kliešťom vám môže pomôcť aj rozmarín, ktorým si ponatierate ruky, prípadne tie časti, ktoré by ste si inak nastriekali sprejom, aby ste mali pokoj.

Niektoré repelenty si môžete vyrobiť doma. Iné, ako vratič môžete získať priamo pri vode. Nemusíte si teda zháňať drahé repelenty, ktoré môžu navyše odplašiť ryby (keďže chemický postrek z vašich rúk môže nechtiac „dochutiť“ pri manipulácii vaše krmivo), môžete sa spoľahnúť aj na prírodu.


Redakcia


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.