post

Prehoďte jazero

Prehoďte jazero


Ako nahadzovať na veľké vzdialenosti


Mnoho rybárov a kolegov má veľkú dilemu ako nahodiť svoju montáž ďaleko a presne na lovné miesto. Máme už dosť revírov či už súkromných alebo zväzových, kde môžeme loviť len na náhod a mnohokrát je to aj pohodlnejšie bez člna. Pri tom všetkom už je aj tá ryba dosť zvyknutá na ďalekú vzdialenosť, lebo sa tam naučila, keď sa tam vo väčšine prípadov dosť hojne kŕmi. Takže môžem tvrdiť, že väčšina rybárov má stále túžbu nahodiť svoju montáž na presné lovné miesto a čím ďalej, tým lepšie. Tak sa na to trošku pozrieme.

Výbavu na značne ďaleké hody treba poriadne zvážiť a to ako samotnú udicu, tak je veľmi dôležitý aj navijak a silón či šnúra. Keďže doba pokročila, máme na výber dostatok značiek prútov a môžem potvrdiť, že je naozaj z čoho vybrať. Je jasné, že kvalita sa zväčša rovná aj cene. Môj názor: dá sa vybrať aj zo strednej triedy, kde je tá cena dostupná pre každého z nás.

Pri kúpe udíc treba rozmýšľať nielen nad ďalekým nahadzovaním, ale aj nad tým, ako bude pracovať pri zdolávaní úlovku. Samozrejme, musí nám jednoznačne sedieť v ruke, aby sme sa mohli do nej zaprieť. Ďalej si musíme zhodnotiť aj svoju postavu. Môžem potvrdiť, že je to veľmi dôležité. Keď mám výšku do nejakých 175 cm, tak si nekúpim udicu s dĺžkou 3,90 m. Určite potom nebude ten náhod v poriadku a nepodá taký výkon, ako je s ním reálne možné nahadzovať. Výber vhodnej udice je značne na samotnom rybárovi, ktorému musí sedieť a to hlavne aj na spodnej časti na rukoväti. V dnešnej dobe je hitovka rukoväť čo najtenšia, no je na zamyslenie, či nie je lepšie mať ju v korku alebo potiahnutú duplónom. Aby bol ten úchop ruky istý a mohli sme sa zaprieť. Je to na každom z nás, komu čo vyhovuje. Čo sa týka samotnej akcie prútu pri náhode do diaľky, tak jeho špička by mala byť pružnejšia, než samotné telo udice v spodnej časti. Určite sú nevhodné udice, akcia ktorých je skôr priebežná, rozložená po celej dĺžke prúta.

Veľa rybárov si kladie otázku, či sú dôležité aj očká. To hlavné, čo sa dnes v hojnom počte vyrába a propaguje, sú 50mm prvé očká od navijaku. Nechcem tu tvrdiť, že 40mm očká sú zlé, to vôbec nie, ale je pravda, že s 50mm očkom to hodíte určite o pár metrov ďalej.

Ako som spomínal, najdôležitejšia časť je rukoväť. Ak vám udica nebude sedieť v ruke, tak sa určite nedočkáte výsledku. Samotná dĺžka náhodu spočíva v prvom rade na vás. Treba si veriť a dať do toho všetko. Určite musí byť celá taktika aj postoj správny. Nebojte sa, kvalitná udica nepraskne. Ak by vám udica praskla hneď po prvom náhode, musela by byť vadná od výroby. Určite však treba zvoliť aj správnu gramáž olova k udici. Ja osobne mám veľmi rád prúty v dĺžke 3,60 m (12 ft) a 3,25 lb.

Dôležitú časť pri dlhých hodoch hrá aj navijak. Pritom musíme brať do úvahy aj jeho veľkosť a zvoliť strednú triedu, čo sa týka aj samotnej cievky. Práve cievka hrá najdôležitejšiu úlohu a stredná by mala byť práve preto, aby nám nevznikali zbytočne veľké slučky pri odoberaní silónu. Pri cievke by som sa ešte chvíľu zdržal. Odporúčal by som kónusovú cievku, pretože treba brať ohľad aj na samotné trenie silónu o prvé očko.

Čo sa týka silónu či šnúry pri ďalekých hodoch, aj pri nich treba myslieť v prvom rade na kvalitu. Silón si treba vybrať mäkší a hladký. Priemer by mal byť hlavne na vás, podľa toho akú vzdialenosť chcete dosiahnuť. Ja osobne by som pod priemer 0,26 mm nešiel. Hlavne preto, že pri väčších úlovkoch tam môže nastať strata ryby alebo samotnej montáže. Ako som spomínal vyššie, doba ide ďalej a tak už máme aj kónusové šokové silóny, ktoré sú veľmi dobré a mám s nimi aj dobrú skúsenosť. Ak by sme si zobrali teda tento prípad 0,26 mm silón, potom by som pokračoval šokovkou tiež s priemerom 0,26 mm a končí mi po 15 m až do priemeru 0,57 mm. Je to priam úžasná pomôcka, ktorú už nie je problém si zakúpiť.

Keď mám použiť šokovú šnúru, je opäť nutné brať ohľad na jej povrch, aby bola čo najviac hladká a najmä guľatého tvaru. Tam už záleží na samostatnej hrúbke šnúry. Pokiaľ ide o silón, na naše zväzové vody používam väčšinou priemer od 0,30 mm do 0,35 mm a som nadmieru spokojný. Keď sa rozhodnete pre samotnú šnúru, je to určite tiež dobrá voľba, ale tu už treba naozaj kvalitnú a potom bude ten náhod skutočne vďačný. Či sa teda rozhodnete pre silón alebo pre šnúru, je to rovnako ako so všetkým – oboje má svoje výhody aj nevýhody. Priznám sa, ja osobne dávam prednosť silónu.

Netreba však podceniť ani koncovú zostavu, ktorá je rovnako dôležitá ako celý zvyšok, ktorý sme si už predstavili vyššie. Musíme zvoliť tú najlepšiu, aby sme mali skutočne kvalitný a uspokojivý náhod. Montáž musí mať najlepšie schopnosti hlavne v lete. Nesmie sa zamotať a klásť veľký odpor vzduchu. Určite si zvolíme stuženú šnúrku. Čo sa týka olovenky, tak tú používam tiež.

Olová tu hrajú veľkú úlohu a určite by som volil typy, ktoré majú tvar hrušky, či slzy a im podobných tvarov. Rovnako vhodné sú typy s obratlíkom. Určite je vhodná aj hotová montáž, pričom najvhodnejšia je helikoptérová, prípadne napevno, ktorú tiež väčšinou používam. Treba počítať s tým, že keď budete dávať PVA pančuchu, tak ten náhod sa bude líšiť a bude určite kratší. Treba brať do úvahy aj počasie a silu a smer vetra.

Teóriu by sme mali zhruba za sebou a každého čaká už len samotné hádzanie. Všetkým prajem dobrý výber, krásne ďaleké hody a veľa krásnych zážitkov od vody.


Marek Šeba


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.