Poznáte felšák?
Prút, s ktorým dokážete divy
S prútom označeným ako felchen, hegene, poprípade coregonus som sa stretol náhodou pred pár rokmi v jednom obchodíku. Stál v rohu regála, nenápadný v prevažne kaprárskej komunite, bez záujmu verejnosti. Tých pár prívlačiarov preferujúcich ťažšiu výbavu aj tak nevedela určiť použitie prútika, ktorý sa vyznačuje dosť extrémnymi konštrukčnými prvkami so špecializovaným uspôsobením.
Sih je ryba, ktorá má domov v hlbokých alpských jazerách, ale aj v chladnejších vodách severnej Európy. Je to samostatná čeľaď lososovitých rýb rôznych veľkostí, podľa druhu od 20 cm až po meter dĺžky. Taktiež je zaujímavá ich potravná špecializácia, lebo sa živia hlavne planktónom, ktorý zbierajú v stĺpci alebo pod hladinou. Vzhľadovo nejde o žiadnu atraktívnu rybu, hoci má atraktívnych príbuzných. Podobá sa na nosáľa alebo ploticu lesklú a to i zafarbením, tuková plutvička mu, samozrejme, nechýba. Má zaujímavé postavenie papuľky, ktorá je veľmi malá a tým pádom i ponúknutá nástraha musí zodpovedať rozmeru drobného vodného živočícha.
Práve prútu, ktorý má konštrukciu a parametre na vedenie a ponúknutie takejto nástrahy, ale aj zdolanie ulovenej ryby, sa budeme teraz trochu venovať. Isto tušíte, že pôjde o veľmi jemné náradie a skutočne, niektoré modely sú doslova ultra ľahké medzi klasickými UL-kami. Jemnejšie snáď sú len pretekárske marmiškové špeciály. Konštrukcia je podobná klasickej chvejivke, čiže prútu určenému na jigovanie, napríklad na ostrieže. Rovnako ako tieto prúty aj náš má buď vlepenú, alebo viacej výmenných špičiek. Pri pôvodnom určení, čiže pri vertikálnom vláčení z člna, táto špička slúži ako signalizátor záberu. Blank je osadený očkami s kratšími nožičkami, keďže sa nevyžadujú dlhšie hody. Ako navijak sa používa klasika, ale špecialisti majú i kolieskové navijaky zvané centerpin. Dĺžka býva bežná: od 180 do 220 cm, ale sú v ponuke i 270-ky, na tie najväčšie druhy.
Ako viete, preferujem jemné náradie, či už na pretekoch (tu je to priorita), ale aj pri normálnych vychádzkach. Tak som začal svoj prvý prútik opatrne skúšať s nástrahami, ktoré by dokázali osloviť aj naše druhy dravých, ale napríklad aj bielych rýb. Sih, ktorého sme mali v Tatrách, zrejme vyhynul, a tak jediná možnosť loviť túto rybu je v susednom Česku. Tu je veľmi hojný na niektorých priehradách. Preto boli prvé lovené ryby na tento typ prútov ostrieže, slnečnice a plotice v stojatých vodách. Ako nástrahu som zvolil marmišku s umelou patentkou, vlasec myslím 0,08 mm a o zábavu bolo postarané. Bolo to v čase letných horúčav, cez deň doslova medzi kúpajúcimi sa na rodinnom výlete. Ryba veselo plávala medzi ľuďmi a v zvírenom sedimente lovila drobné živočíchy. Tieto lovy sme natočili i podvodnou kamerou, nechýbali úlovky ostrieža cez 30 cm a ešte väčších plotíc. V chudobnej dobe, čo sa prívlače týka, to bol celkom dobrý zážitok.
Odvtedy, čo ma tento typ prútu oslovil, patrí do mojej výbavy viacero modelov rôznych gramáží a dĺžok. Osedlaný navijakom lepšej cenovej ponuky, ale menších rozmerov, stačí veľkosť 15. Pretože osobne nepreferujem dlhé hody. Vďaka tomu ma môj felšák sprevádza skoro pri každej rybačke. V zime, keď sa dá bez problémov uloviť 50cm jalec na mikro jig, ostrieže všetkých rozmerov, pleskáče na osie larvy a najmä dúhaky na pretekoch na najmenšie druhy plandaviek alebo jigov, je priam ideálny. Obzvlášť sa dá využiť v posledných kolách, kedy sú už pstruhy prieberčivé a opatrné. Poľskí kamaráti lovia v pobrežných partiách ich skvelých lesných jazier veľké ostrieže na muškárske jigy určené na lipne a pstruhy do rýchlo tečúcich vôd. Môj tip: ten najjemnejší drop-shot s týmto prútom mi priniesol kopu skvelých zážitkov.
Takže použitie tohto pomaly, ale isto populárneho náradia, ktorého aspoň jeden model má v svojej ponuke každá lepšia rybárska firma, vzbudí pri vode vždy najprv úsmevy, poznámky, ale potom zaslúžený obdiv. Obzvlášť, keď si pripomeniete moje heslo: Každá ryba raz bola malá a nezabudla, čím sa živila… Vyskúšajte, sú to prútiky poväčšine kvalitne spracované, v prijateľnej cenovej ponuke a výsledkom budete prekvapení…
Paľo Vašíček
Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.