post

Orezance

Orezance


Zabudnite na dokonalé, oblé tvary guličiek a experimentujte!


Rybačka je najmä o prekvapeniach. Patria medzi ne predovšetkým také zistenia, nad ktorými by ste niekedy len neveriacky krútili hlavami. Tento nápad, ako zatraktívniť bežné bolilies dokonalých tvarov, je ako vystrihnutý z učebnice neuveriteľností. Nakoniec, posúďte sami a môžete nad tým pokojne krútiť hlavou aj vy. Stalo sa to tento rok a stalo sa to na našich vodách. A ešte dodáme, že sa to stalo niekoľkým rybárom nezávisle od seba. Bude to stačiť na to, aby ste tomu uverili? Je to na vás.

Asi všetci hľadáme nástrahy, ktoré vo vode v danom období rybárskej sezóny fungujú najlepšie. Znamená to jediné, že je na ne možné chytiť rybu. A keď je veľká, je to o to lepšie. Ako však takúto nástrahu nájsť, to už je o niečom inom. Vo väčšine prípadov rozhodujú skúsenosti, niekedy si treba len nechať poradiť a občas je to aj o náhode.

Náhoda bola prítomná aj v prípade orezancov. Ryby brali spoľahlivo do určitého momentu. Potom sme vystriedali niekoľko ďalších osvedčených nástrah a nič. Zábery sa skončili a na brehu zostalo smutno. Potom niekto z dlhej chvíle orezal jednu z boilies a dal jej nový tvar neidentifikovateľného mnohouholníka, alebo niečoho, čo sa mu vzdialene podobalo a zrazu sa všetko otočilo. Ryby začali opäť brať. A čo bolo ešte menej uveriteľnejšie, pokračovali na to isté, na čo brali na začiatku lovu. Stačilo zmeniť tvar.

Vedľajšia udica bola nahodená na tú istú guľu a predsa mlčala. Nástraha ležala len pár metrov od orezanej gule tej istej kvality a príchute a nič. Pre istotu sme udice vymenili a dokonalú guľku nahodili na miesto, kde ryby brali na orezanú boilies. Ani ťuk. Až sa nechce veriť, že stačilo urobiť tak málo a všetko sa zmenilo. Verili by ste tomu?

Nezávisle od seba tento fenomén potvrdilo viacero lovcov a nový tvar nástrahy bol na svete. A predstavte si, funguje dodnes. Aká hlúposť a predsa. Rybačka nás na každom výjazde dokáže niečím prekvapiť. Možno preto ju máme všetci tak radi. Je to nikdy sa nekončiaca výzva. A keď už si myslíte, akí ste dokonalí, padnete na zadok z toho, čím všetkým je vás schopná aj po toľkých rokoch prekvapiť. Premýšľali sme, čím môžu byť orezance pre ryby také zaujímavé. Púšťajú lepšie arómu, pretože sú orezané alebo láka ryby skôr ich netradičný vzhľad? V čom je podstata ich väčšej úspešnosti?

Ak ste sa rozhodli vyskúšať počas niektorého z vašich výjazdov k vode tento zaujímavý zlepšovák, napíšte nám, či zafungoval aj vám. Radi vaše skúsenosti zverejníme aj s fotografiami úlovkov v niektorom z ďalších vydaní nášho magazínu.


Redakcia


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.