post

“Opačník”

“Opačník”


Čo keď nástraha nemôže za to, že nefunguje?


So živými nástrahami to býva občas dosť zložité. Možno sa už aj vám stalo, že z neznámych dôvodov prestali fungovať, hoci až dovtedy na ne brali ryby vcelku bez problémov. Zisťovali sme prečo.

Opýtal som sa kamaráta, na čo mu berú ryby a dal som na háčik to isté. Mne však nebrali. A to sme sedeli len pár metrov od seba. V rybačke pomerne dosť bežný jav, ktorý si veľa rybárov nedokáže vysvetliť. Ide však o veľmi jednoduchú vec a tou je zlá prezentácia nástrah. A pomerne často práve tých živých. Obyčajným červíkom začínajúc a klasickým kostniakom končiac. Sadli sme si teda k vode a skúšali rybám ponúkať „živú“ nástrahu rôznym spôsobom. Tu sú naše výsledky.

Tradičný hnoják alebo rosák či dendrobéna nemusí byť umučený na smrť niekoľkými vpichmi a pripútaný k háčiku ako pilot bez možnosti pohybu tak, ako to znázorňuje obrázok č. 1. To ste sa už vopred obrali nielen o záujem rýb, ale aj o prípadný záber. Prezentácia tejto rybacej lahôdky by mala visieť na háčiku skôr spôsobom, ktorý ukazuje náš druhý obrázok č. 2. Vtedy je šanca nielen rybu prilákať jeho pohybom, ale ju aj chytiť. Ak máte pocit, že vám nástraha z háčika utečie, mýlite sa. Pohybové schopnosti červa majú totiž tiež svoje hranice. Navyše pod vodnou hladinou na to veľa času ani nemá.

Mimoriadne zaujímavý bol aj pokus s kostným červom. Na obrázku č. 3. je v pozícii, ktorá mu takmer nedovolí hýbať sa. A keď aj, zvyčajne sa môže len krútiť na jednom mieste, čo rybu až tak nezláka. Oveľa zaujímavejší pohyb vyvinie táto potvorka, keď je zachytená len na kraji tenšej časti tela. Ak použijete pri love dostatočne ľahký háčik, dokáže sa po dne dokonca celkom dobre pohybovať. No a to už je pre ryby skutočne veľmi neodolateľné lákadlo. Správnu prezentáciu ukazuje obrázok č. 4. Na videu, ktoré je súčasťou tohto článku, môžete navyše veľmi dobre vidieť, ako sa kostný červ dokáže s ľahkým háčikom aj pohybovať.

Možno sú to všetko len maličkosti a vám ryby berú na akokoľvek prezentované živé nástrahy. Keď však príde čas, že prestanú, možno vám naše rady prídu vhod. Veľa úspechov pri love všetkých druhov rýb, nielen tých kapitálnych.


redakcia RRR


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.