post

Nástrahy na feeder – napichávanie kukurice

Nástrahy na feeder – napichávanie kukurice


Na kukuricu sa už pochytalo mnoho rýb. Berú na ňu malé, stredné, ale aj tie najväčšie jedince. Milan Tychler, autor článku, ktorý sme uverejnili v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 4/2011 a ktorý vám teraz ponúkame v tejto modernej podobe, vám ukáže, ako účinne nastražiť kukuricu na háčik.

Večne účinná

Kaprovitým rybám proste vyhovuje nasladlá chuť kukurice a iba máloktorá nástraha je taká úspešná ako kukurica. Kukuricu používame radi nielen preto, že je dostupná a lacná, ale najmä preto, že je účinná a univerzálna. Na kukuricu môžete chytať aj v zime, ale od skorej jari až do neskorej jesene sa na ňu môžeme  spoľahnúť absolútne. Myslím, že medzi väčšími kaprovitými rybami nie je žiadna, ktorá by ju odmietla. Plotice, pleskáče, kapry, podustvy, červenice, jalce, amury, karasy, liene – tieto všetky ryby si na kukurici radi pochutia.

Atraktívna aj pre kapitálne ryby

Výhodou kukurice je aj to, že ňou môžeme vnadiť vo väčšom množstve. Nie je to zrovna selektívna nástraha, ale vďaka tomu, že má mnoho podôb, môžeme sa pomocou nej zbaviť niektorých malých rýb. Záleží predovšetkým na tom, ako kukuricu pripravíme a tiež ako ju nastražíme. Pre lov veľkých rýb sa pripravujú varením veľké a tvrdé zrná.

Suchú kukuricu deň pred varením namočíme a až potom ju varíme. Namočením totiž výrazne skrátime dobu varenia. Varíme ju pomaly na miernom ohni, aby zostala trocha tvrdšia. Vtedy máte zaručené, že jej dajú drobné rybky pokoj. Takto ju pripravujeme na lov kaprov a amurov. Tvrdú kukuricu nastražujeme vždy mimo háčik! Tento spôsob je síce prácnejší než jednoduché napichnutie zrna na háčik, ale je neporovnateľne úspešnejší pri záseku. Napichnúť tvrdé zrnko na špičku háčika je absolútna hlúposť! …napriek tomu sa s tým môžete u starších rybárov ešte stále stretnúť. Tvrdú kukuricu už vôbec nenastražujte na malé háčiky! Ak chcete tvrdšiu kukuricu nastražiť priamo na háčik, musíte ju dostať až do oblúčika väčšieho háčika a špičku nechať v každom prípade voľnú!!! Je vhodné, keď kukuricu po uvarení a scedení prelejete nejakým zaujímavým atraktantom pre väčšie ryby. Kukurica s chuťou a vôňou napr. morského halibuta alebo podporená betainom je výbornou nástrahou pre lov kaprov stredných a väčších rozmerov. Chuťovo i farebne upravenú kukuricu na háčik môžete kúpiť aj v obchode v mnohých zaujímavých prevedeniach. Mimo háčik nastražujeme jedno i niekoľko zrniek, dokonca aj 5 až 10.

Nastraženie kukurice pre menšie ryby

Ak vám ide o lov iných veľkých rýb ako amurov a kaprov, potom je lepšie použiť mäkkú kukuricu určenú na konzumáciu. Nájdete ju na pultoch všetkých potravinárskych predajní po celom svete a tiež vo všetkých rybárskych obchodoch. Menšie a mäkšie zrnká sú ideálne na lov menších kaprov, pleskáčov a ďalších kaprovitých rýb.

Nastražujú sa priamo na háčik, ale pokiaľ si dáte tú prácu a umiestnite ich na vlasový príves mimo háčik rovnako ako tvrdú kukuricu, neurobíte nič zlé – naopak! Zvýšite tým pri love feedrom pravdepodobnosť úspešného záseku. Priamo na háčik nastražujeme podľa veľkosti lovených rýb 1-3 zrnká. V žiadnom prípade sa nesnažte na maličký háčik napichnúť 3 zrnká! Nie je dobré používať prehnane malé háčiky! Vždy musí fungovať určitá primeranosť. V opačnom prípade sú záseky veľmi obtiažne. Aj mäkkú kukuricu môžeme upravovať pomocou atraktantov a rôznych dipov. Rovnako môžeme kukuricu nastražovať v kombinácii s inými nástrahami. Pokojne môžete k zrnku kukurice napichnúť kostniaka, hnojáka alebo na vlasovom prívese kombinovať aj s peletou.

S kukuricou môžeme loviť na všetkých vodách

Aj keď lovím na mieste prevnadenom zmesou kostniakov a kukiel, raz za čas dám na háčik aj zrnko kukurice. Keď sa objavia väčšie ryby, je pravdepodobné, že zaberú. Malú plechovku kukurice mám preto vždy pri sebe. Časť dám do krmiva a pár zrniek si nechávam bokom na lov. Veľakrát sa mi dokonca oplatilo aj to, že keď som nepredpokladal lov väčších rýb, predsa som kukuričku pridal do krmiva a dal na háčik. Ak sa rozhodnete pomocou kukurice aj vnadiť, vypláca sa voľba tmavšieho krmiva. Žlté zrnká kukurice s tmavým podkladom dobre kontrastujú a sú rybami rýchlo nájdené. Zábery sú potom rýchlejšie.

Vy si totiž iba myslíte, že veľké ryby brať nebudú, ale s určitosťou to tvrdiť nemôžete. Keď budete pripravení, častejšie budete pri love úspešní. Možno sú aj zaujímavejšie nástrahy ako kukurica, ale ja mám pre ňu za tie roky iba slová chvály…


Milan Tychler


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 04/2011.