post

Nástrahy na feeder – napichávanie kukiel

Nástrahy na feeder – napichávanie kukiel


Ak sa vám v krabičke zakuklia kostniaky, nie je to žiadna tragédia. Nastražená kukla je rovnako dobrá ako kostniak a pretekári si kukly „vyrábajú“ z kostniakov bežne. Keď idem na preteky, vždy si so sebou nabalím najmenej 0,5 l kostniakov – tvrdí Milan Tychler, autor článku, ktorý sme uverejnili v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 2/2011 a ktorý vám teraz ponúkame v tejto modernej podobe. Pozrite si tipy ako účinne nastražiť kukly na háčik a prečítajte si, kedy sú práve kukly tou najideálnejšou nástrahou.

Aj kukly sú pre ryby pochúťkou

Niektoré ryby dokonca dávajú prednosť kukle pred kostniakom. Neplatí to vždy, ale často. Preto by bolo veľkou chybou, nemať pri sebe žiadne kukly. Kukly milujú napr. veľké pleskáče, plotice, liene, ale aj kapry. Ak máte v zásobe dostatok kukiel, ryby môžete dostať do naozajstnej „žravej horúčky“.

Dôležitá je čerstvosť

Nie každá kukla je však vhodná! Čierne a staré kukly sú nanič. Sú väčšinou mŕtve a plávajú. Najlepšia kukla je čerstvá, práve zakuklená s jasnou hnedou farbou.
Tá ide ku dnu sama osebe a ryby láka zo všetkého najviac. Vyrobiť si trocha kvalitných kukiel nie je nijako zložité, iba náročné na čas. Ak necháte červy v priestornej nádobe niekde v teple, čoskoro sa začnú kukliť. Nechajte ich v tme! Na svetle sú nepokojné a snažia sa niekam schovať. Vtedy sa kostniaky kuklia veľmi pomaly. Je potom ťažké odhadnúť, kedy sa začnú kukliť, pretože veľmi záleží na čerstvosti a kvalite červov a aj na teplote. Musíte ich stále strážiť! Akonáhle sa objavia medzi červami prvé nahnedlé kukly, vezmite druhú nádobu a sitko, do ktorého červy presypete. Pohybujúce sa červy prelezú a na sitku zostanú iba kukly.

Skladovanie kukiel

Hotové kukly dajte ihneď do nádoby so studenou vodou a uložte ich na chladné miesto, najlepšie do chladničky. Studená voda zabrzdí proces kuklenia a zachová kuklám farbu. Vďaka tomu už nebudú ďalej tmavnúť. Predtým ako začnete červy kukliť, musíte ich poriadne vyčistit v hrubej krupici. Vo vode potom môžete kukly ponechať pár dní. Ak ich musíte skladovať dlhšie, odporúčam ich zamraziť – ale bez vody! Takto pripravená kukla je vhodná do krmiva, ale aj na háčik ako nástraha.

Kukly na háčiku

Kukly nastražujme samostatne, ale aj v kombinácii s kostniakmi, príp. hnojákmi. Je to prirodzená nástraha a ryby na ňu reagujú takmer okamžite. Sú dni, keď napr. pleskáče neberú tak, ako by sme si predstavovali a väčšina rýb je menších rozmerov. Veľakrát som už vyskúšal v takej chvíli nasadiť kukly. Vtedy sa situácia zmenila. Nielenže začnú prichádzať zábery častejšie, ale brať začnú aj väčšie ryby. Netvrdím, že je to automatické a vždy, ale často to funguje. Kukly nastražujeme na veľmi ostré háčiky zo slabšieho drôtu. Pri love naozaj malých rýb nastražujeme iba jednu kuklu tak, že ju prepichneme malým háčikom na širšom konci a háčik vtlačíme dovnútra. Takto to robíme skôr výnimočne. Bežne sa nastražujú kukly podobne ako kostniaky od jednej po niekoľko kusov a to podľa toho, aké veľké sústo chceme ponúknuť a aký druh rýb máme v úmysle loviť.

Keď kukly vyrábate, nechajte si aj zopár tých plávajúcich

Môžu sa hodiť práve vtedy, keď ryby radšej berú plávajúce nástrahy, ktoré sa vznášajú kúsok nad kŕmidlom. Drobná nástraha na krátkom nadväzci umiestnená kúsok nad kŕmidlom môže byť aj v čase nesmelého brania rýb tým pravým „orechovým“. Pridaním plávajúcej kukly k neplávajúcej alebo ku kostniakovi vytvoríte neutrálne vyváženú alebo pomaly klesajúcu nástrahu a to sa môže niekedy pri love zísť. Ak ryby zbierajú vyššie nad dnom, je kukla na dlhšom nadväzci tou správnou nástrahou. 

Užitočné zaujímavosti

Prečo majú kukly rôzne farby?
Kukly sa líšia farebne podľa toho, aké sú staré. Čím sú kukly staršie, tým sú tmavšie. Preto je potrebné proces kuklenia strážiť.

Prečo sa stále hovorí iba o kuklách z kostniakov? Z iných druhov červov sa kukly nevyrábajú a nepoužívajú?
Pokiaľ mi je známe, iný druh hmyzu ako muchy sa u nás k výrobe kukiel nepoužíva. Podľa druhu muchy a ich červov môžeme mať však kukly väčšie alebo menšie, ale stále sú to kukly muchy.

Pri nastražovaní kukly kombinujeme so živočíšnou, ale aj rastlinnou nástrahou.
Najbežnejšou kombináciou je kukla – kostniak, príp. kukla – hnoják. Ak kombinujeme kukly so živou nástrahou, idem nám o oživenie nástrahy pohybom. Ak ju kombinujeme s nástrahou rastlinného pôvodu, potom vytvárame kontrast farieb, pretože tieto nástrahy sú väčšinou svetlejšie. Z rastlinných nástrah sa s kuklou najčastejšie kombinuje mäkká kukurica.

Aké množstvo kukiel je vhodné pridávať do vnadiacej zmesi?
To sa líši v závislosti od toho, ako berú ryby a ako sú aktívne pri vyhľadávaní potravy. Kukly majú za úlohu udržať ryby čo najdlhšie na lovnom mieste. Nesmiete však ryby presýtiť! V teplom období pridávame väčšie dávky kukiel a v studenej vode menej. Napr. v teplom období pridávam na pretekoch do 2 kg suchej zmesi takmer 1 l kukiel. Pri bežnom rybolove vystačíte s polovičnou dávkou, ale rovnako odporúčam pridávať aj kostné červy. V zime stačí na 1 kg cca 2 dcl kukiel.


Milan Tychler


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 02/2011.