post

Nadväzec KD Rigs – postup

Nadväzec KD Rigs – postup


O téme koncových monáží sa už toho popísalo veľa, či už v rôznych časopisoch alebo na internetových fórach. Rovnako je veľa možností, či už výroba domácich nadväzcov alebo jednoduchšia – kúpiť si hotový, zabalený pekne v priesvitnej fólii (rôzni výrobcovia, rôzne háčiky, rôzne šnúrky…). Ak patríte k tým, ktorí si nadväzce pripravujú sami, pozrite si fotopostup viazania nadväzca zvaného KD Rig. Postup popísal a predviedol Ľubomír Morký a prvýkrát ste ho mohli vidieť v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 5/2011.

Úspešný náväzec sa dá naviazať aj doma

Myslím, že asi je ťažko určiť, ktorá montáž by bola najúčinnejšia spomedzi všetkých – 100 ľudí, 100 chutí – každý si časom a skúšaním upravil tu svoju na tu „naj“. Určite je veľmi dôležité, aby som svojej montáži veril. Sú to ozaj hodiny, dni a týždne, či mesiace strávené na rybách a vylaďovanie detailov, pokiaľ som prišiel na ďalšiu úroveň. Ale stále si myslím, že dokonalosť sa asi dosiahnuť nedá. Určite by som bral do úvahy aj maskovanie nadväzca, čo najmä v poslednom čase zaznamenáva dosť veľký boom.

Mám na mysli rôzne typy maskovacích tráv, konárikov a pod.. Čím ďalej, tým viac sú v našich vodách kapry múderjší, prefíkanejší a dokážu našu montáž prečítať, takže treba stále skúšať, ako ich oklamať. V prvom rade sa musí javiť nastražená gulička ako bezpečná a atraktívna. Ideálne by bolo, keby sa kapor kŕmil a postupne zbieral kŕmne guličky až pokiaľ sa nedostane k nastraženej a tá sa mu hneď na prvé vyfúknutie zapichne v tlamke. V horšom prípade sa mu niečo nebude pozdávať a už sa na toto miesto nevráti (najmä pokiaľ ide o veľké a skúsené ryby). Ak použijeme na montáž plávajúcu alebo potápavú guličku, každá z nich ma úplné iné vlastnosti a inak sa správa pod hladinou. Skúsim vám priblížiť niekoľko zaujímavých montáží, ktoré sa v mekke kapráriny – Anglicku – používajú už niekoľko rokov.

Dnes sa vám pokúsim priblížiť montáž pod názvom KD Rigs, ktorá sa používa na plávajúce boilies.

Nie sú potrebné žiadne zmršťovacie hadičky alebo vlasové rovnátka na predĺženie ramienka háčika, jednoducho chytá sama. Táto montáž je dobre vyvážená, pretože medzi háčikom a boilies je ešte pripnutý bročik na dováženie háčika. Čiže, akonáhle kapor vyfukuje nastraženú guličku, najskôr pôjde von gulička, olovko a následne háčik. Toto olovko zabezpečí, že háčik bude mať správny uhol na ideálne zapichnutie v tlamke, nakoľko bude mať očko háčika uhol k splietanej šnúrke skoro 45°. Naozaj to treba vyskúšať, mne táto jednoduchá montáž priniesla už niekoľko pekných úlovkov.

Potrebujeme:

• háčik primeranej veľkosti k nastraženému boilies
• stuženú šnúrku potiahnutú plastovou vrstvou
• vrtáčik a ihlu na boilies
• zarážku na boilies
• malý brok a obratlík
• nožnice

Postup

1. Zo stuženej šnúrky potiahnutej plastovou vrstvou si odstrihneme cca 30 cm.

2. Na jednom konci urobíme klasickú slučku s očkom na zarážku a dobre to zatiahneme.

3. Prevŕtame si boilies vrtáčikom a napichneme na ihlu…

4. …potom navlečieme boilies na šnúrku.

5. Zaistíme boilies zarážkou.

6. Šnúrku prevlečieme očkom háčika a viažeme klasický bezuzlový uzol.

7. Po druhom ovine šnúrku s guličkou vyrovnáme kolmo na očko háčika a zospodu ho podviažeme.

8. Urobíme ďalších 5-7 ovinov. Uzol ukončíme tým, že koniec šnúrky prevlečieme cez očko háčika zvonku smerom k hrotu – dobre to utiahneme.

9. Približne do polovice medzi háčik a guličku pripneme olovený bročik, kvôli doťaženiu.

10. Voľný koniec šnúrky pretiahneme očkom obratlíka a urobíme 4-6 ovinov.

11. Potom pretiahneme voľný koniec slučkou pri obratlíku a všetko poriadne dotiahneme.

Testovanie montáže si môžete urobiť rovnako ako my doma v akváriu. Cez priehľadné steny akvária vidíte, ako sa bude montáž správať na dne vašej lokality.


Ľubomír Mokrý


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 05/2011.