post

Nadväzec helikoptéra – postup

Nadväzec helikoptéra – postup


V tomto fotopostupe sa naučíte ako uviazať stále veľmi populárnu „streleckú” montáž – Helikoptéru. Pôvodným autorom tejto montáže je vraj Zenon Bojko. Tento postup pre náš časopis Ryby, Rybky, Rybičky 6/2015 vytvoril Radek Filip. Pri správnom naviazaní je táto montáž výborná hlavne na ďaleké hody. Navyše sa pripravuje jednoducho.

Predovšetkým je nutné naviazať helikoptéru bezpečne

Kedysi bývala helikoptéra veľmi populárna, čo sa neskôr zmenilo. Na mnohých revíroch bola dokonca zakázaná. Dôvodom bolo to, že táto montáž bola považovaná za nebezpečnú. A skutočne v podaní mnohých rybárov bezpečná nebola. Problémom je to, že mnohí fixujú nadväzec na olovenku napevno. Napr. tak, že na obe strany olovenky dajú obratlíky. Takú montáž potom prakticky nie je pre rybu možné pretrhnúť vo chvíli, keď helikoptéra uviazne. Dnes prechádza helikoptéra a jej podobný Chod rig istou renesanciou, pretože sa spopularizovalo to, ako uviazať bezpečnú helikoptéru. Základom je to, že horný korálik zaisťujúci nadväzec musí mať vždy možnosť bez problémov zísť z olovenky. Rybe tak zostane v tlame iba háčik a kratučký nadväzec. Ak mimochodom nemáte radi olovenku, nie je ju problém nahradiť difúznym nadväzcom, fluorokarbónom, príp. špeciálnym potiahnutým monofilom.

Potápač Tomáš Minařík vyfotografoval kapra so zle uviazanou helikoptérou v tlame:

Na ďaleké, ale aj kratšie hody

Helikoptéru naviažete ľahko. Jej obrovskou výhodou je, že sa s ňou fantasticky nahadzuje. Ide tak o „streleckú“ montáž. Pri dlhých náhodoch sa naviac helikoptéra iba tak nezamotá, pretože nadväzec rotuje okolo osi montáže tak, ako vrtuľa helikoptéry. Pri love s helikoptérou je rozumné používať šokový nadväzec, ktorý chráni montáž pri prudkom náhode. Helikoptéru, samozrejme, nemusíme používať iba pri rybárčení „za horizontom”, ale aj kúsok od vášho lovného „hniezda”. Dá sa s ňou rybárčiť celý rok na rôznych druhoch revírov. Jeden môj kamarát dokonca s helikoptérou úspešne loví s dvoma „forpasmi”. To potvrzuje, že môžeme helikopotéru naviazať rôznymi spôsobmi. Ja vám ukážem jeden z nich.

Potrebujeme:

• boiliesové zarážky
• anti-tangle hadičku
• háčik
• boiliesovú ihlu
• nožničky na pletenku
• boilies
• doťahovač uzlov
• zarážkové koráliky
• olovenku
• helikoptérový obratlík
• pletenku
• olovené závažie
• gumený prevlek
• zmršťovaciu hadičku
• ďalší helikoptérový obratlík
• karabínku + odporúčam použiť šokovku

Postup

1. Pripravte si jednoduchý nadväzec z pletenky, háčika napr. veľkosti č. 6 a „kickeru” zo zmršťovacej hadičky.

2. Pre dosiahnutie správneho uhla hadičku nahrejte nad horúcou parou.

3. Pomocou boiliesovej ihly navlečte nástrahu. Tu zaistite boilies zarážkou v prírodnej farbe.

4. Navlečte hadičku proti zamotaniu. Stačí, keď necháte kratší cca 10 cm nadväzec, ktorý uviažete pomocou uzla Clinch alebo Grinner do helikoptérového obratlíka (teoreticky je možné použiť aj klasický rychlovýmenný obratlík).

5. Cez uzol pretiahnite hadičku proti zamotaniu. Nadväzec je tým pripravený. Teraz sa zamerajte na zbytok helikoptéry.

6. Vezmite olovenku a navlečte na ňu rychlovýmennú karabínku na olovenú záťaž.

7. Olovenú záťaž pripnite do karabínky. Najťažšie olovo sa pri letení pohybuje neustále vpredu. Olovená záťaž by mala byť aerodynamická (napr. v tvare kvapky).

8. Karabínku pretiahnite gumeným prevlekom.

9. Pomocou boiliesovej ihly navlečte na olovenku korálik (v tomto prípade v priemere 6 mm).

10. Navlečte nadväzec na olovenku nad korálik.

11. Pomocou boiliesovej ihly navlečte ďalší korálik. Ide o kritickú časť montáže. V žiadnom prípade nemôže byť fixovaný na pevno na olovenke! Pokiaľ helikoptéra uviazne, ryba musí mať vždy možnosť sa jej zbaviť. To je možné, ak môže stiahnuť hornú časť helikoptéry z olovenky.

12. Pomocou boiliesovej ihly navlečte ďalší korálik. Ide o kritickú časť montáže. V žiadnom prípade nemôže byť fixovaný na pevno na olovenke! Pokiaľ helikoptéra uviazne, ryba musí mať vždy možnosť sa jej zbaviť. To je možné, ak môže stiahnuť hornú časť helikoptéry z olovenky.

Kompletná helikoptéra. Nadväzec sa môže pri náhode bez problémov točiť dookola.


Radek Filip


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 06/2015.