post

Mikrojerk – výroba domácej nástrahy

Mikrojerk – výroba domácej nástrahy


Využite chvíle voľného času na prípravu vlastných originálnych návnad. Tomáš Kĺč pre vás pripravil podrobný návod na výrobu Jerk vobleru, ktorý sme zverejnili v časopise Ryby, Rybky, Rybičky 6/2015. Tento typ voblera je vhodný predovšetkým na lov pstruhov dúhových na stojatých vodách a jalcov v letných mesiacoch na riekach. Sami zistíte, aké je to jednoduché.

Jednoducho a originálne

Takýto vobler asi nikto zo známych firiem nevyrába okrem mini jerku od firmy Kovmasters. Tento vobler si dokáže vyrobiť ktokoľvek a nepotrebuje k tomu žiadne zložité prístroje. Voblery takéhoto typu vyrábam do veľkosti cca 3 cm a kvôli ďalekým náhodom voblery preťažujem.

Potrebujeme:

Ako som už spomínal, na výrobu takéhoto mini voblera nepotrebujeme veľa náradia a postup nie je vôbec zložitý. Poďme sa do toho spoločne pustiť! Pri výrobe potrebujeme: drevo – balza, nehrdzavejúci drôt, sekundové lepidlo, lupienkovú pílku, orezávač, kliešte, farby – podľa vlastného uváženia, lak a šmirgeľ.

Postup

1. Hneď na začiatku si musíme zhotoviť šablónu na obkresľovanie tvaru voblera. Tvar si môže každý zhotoviť podľa vlastnej inšpirácie, ale najprv by ste si mali zhotoviť šablónu podľa fotografie.

2. Ak máme šablónu hotovú, tak si obkreslíme tvar na dosku dreva, ktorú máme nachystanú.

3. Z nákresu na dreve si pomocou pílky vyrežeme tvar voblera.
Odporúčam lupienkovú pílku, ide to rýchlejšie a ľahšie.

4. Ak máme tvar nahrubo vyrezaný, musíme si vobler obrúsiť šmirgľovacím papierom.

5. Ďalším krokom je orezanie dreva z oboch strán a už sa musíme snažiť vytvoriť približný celkový tvar nástrahy.

6. Už keď sme si vyrezali približný tvar nástrahy, musíme si ho celý obrúsiť s jemným šmirgľovacím papierom dohladka.

7. Dohladka obrúsenú nástrahu musíme celú prerezať na dve polovice. Tento úkon robím opatrne s orezávačom. Snažte sa prerezať vobler na dve rovnaké časti. Je to dôležité kvôli vyváženiu a vloženiu celej kostričky.

8. Kostričku, ktorú budeme vkladať dovnútra, si zhotovíme z nehrdzavejúceho drôtu pomocou klieští. Odporúčam guľaté kliešte, kvôli výrobe očiek na kostre. Kostru sa snažíme vytvoriť do vrchnej časti nástrahy kvôli záťaži, ktorá bude v dolnej časti.

9. V tomto kroku si musíme vytvoriť jemný výrez do vrchnej časti oboch polovičiek voblera, do ktorého budeme vkladať zhotovenú kostru. Ak máme výrez hotový, skúsime či kostrička sedí a obidve časti voblera spojíme, aby sme zistili, či je všetko v poriadku.

10. Ďalším krokom je vytvorenie otvorov na vloženie záťaže – olova. Otvory musíme spraviť na obidve strany nástrahy, ako sme robili výrez na kostričku. Obidva otvory musia byť na tej istej úrovni. Ak to máme hotové, pripravíme si záťaž a olovo. Olovo si vytvarujeme tak, aby sedelo do pripravených otvorov.

11. Polovice si natrieme sekundovým lepidlom a zlepíme dokopy. Musíme však dávať pozor na to, aby nám presne sedeli dohromady. Ak máme vobler zlepený, tak si ho celý natrieme sekundovým lepidlom, aby sme celý vobler vytvrdili. Po zaschnutí vobler ošmirgľujeme jemným šmirgľom.

12. Celý vobler natrieme základnou bielou farbou. Ja používam akrylové farby a laky na nechty. Vobler si nafarbíme farbami, akými chceme. Osobne však najviac používam kombináciu žltého povrchu, na ktorý namaľujem rôzne čiary čiernou farbou.

13. Posledným krokom je lakovanie. Nalakovať vobler môžeme buď lodným lakom, letoxitom, epoxidom alebo obyčajným priesvitným lakom na nechty. Nanášajte aspoň dve vrstvy laku. Pri maľovaní tohto voblera som použil lak na nechty a naniesol som 4 vrstvy laku. Pri väčšom množstve používam letoxit, kvôli jeho pevnosti, odolnosti a čírosti.

Tieto voblery sú potápavé a sú napodobeninami veľkých jerkov určených na lov šťúk. Urobte si aj vy takýto vobler a určite vám prinesie úspech, množstvo zdolaných rýb a veľa zážitkov pri vode. Tento vobler sa dá viesť tesne pod hladinou a zábery naň sú jednoducho neopísateľné. Mne sa podarilo zdolať aj niekoľko potočákov. Určite si aspoň jeden zhotovte a uvidíte silu tohto voblera, lebo v žiadnom obchode takýto vobler nenájdete! Bude to totiž váš originál!


Tomáš Kĺč


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Ryby Rybky Rybičky 06/2015.