post

Maxi nosále

Feeder alebo plávaná


Ako na veľké jedince


V minulom čísle sme sa pýtali športových rybárov na to, ako najlepšie loviť veľké pleskáče – tzv. lopaty. Na riekach sa s týmto druhom často vyskytuje aj iná naša pekná ryba, nosáľ sťahovavý. Pri ich úlovkoch však rovnako ako pri pleskáčoch často prevládajú skôr menšie kusy nad skutočnými maxi nosáľmi. Ako teda môžem zlepšiť svoje šance na riekach pri love týchto krásnych nosatých rýb? Opäť sa budeme pýtať športových rybárov, ktorí sa aj takýmto rybám venujú. Môžete si prečítať rozhovor s Jarom Haššom a Milanom Tychlerom. 

Red.: Ak chceme chytať veľké nosále, je nutné navštíviť konkrétne revíry, alebo sa dajú nájsť všade, ak vieme ako?

Haššo: Nosáľ je ryba typická pre tečúcu vodu, v stojatej vode sa nevyskytuje. Čím väčšia rieka, tak tým väčšie nosále. To je dané rozlohou vody, pretože vo väčších riekach dorastá do úctyhodných rozmerov aj cez 60 cm. Má veľmi rád prúdnejšie toky s priemernou hĺbkou. V plytších partiách je ich možne spozorovať, ako sa prebleskujú o dno rieky podobne ako podustvy a zbierajú potravu.

Tychler: Nosále nájdeme vo väčšine našich riek, avšak nie všade sú tie veľké. Na mnohých vodách sa nachádza zakrpatená populácia alebo ryby v priemere do tridsiatich centimetrov. Každá ryba nad tento priemer tam býva vzácna. Nosáľ je ryba žijúca v húfe a jedinci v ňom sa veľkostne príliš nelíšia. Väčšinou sa chytajú nosále buď malé, alebo o niečo väčšie, ale len málokedy som chytil medzi malými jedincami veľký exemplár. Najväčšie nosále som ulovil na veľkých riekach. Pokiaľ chcete chytiť veľkého nosáľa na potoku, či malej riečke to určite nebude.

Red.: Kedy je najlepšie vydať sa na veľké nosále? (majú určitý mesiac, kedy berú najaktívnejšie, deň/noc?)

Haššo: Na nosále je najlepšie sa vybrať cez deň. Je to ryba, ktorá nie je náročná na dobu lovu. Prijíma potravu celý deň. Ak ide o najlepšie mesiace, tak podľa mňa sú najviac aktívne po nerese v letných mesiacoch.

Tychler: Nosáľ sa dá chytiť kedykoľvek počas roka a chytám ich pravidelne aj v zime. Podľa môjho názoru je ale najlepšou dobou pre lov väčších jedincov koniec jari a začiatok leta. Pokiaľ je teplá jeseň, ktorá pomaly prechádza do zimy a nájdete ryby sťahujúce sa niekde k zimovisku, môžete sa stretnúť s peknou rybou aj v túto dobu. Nosáľ je denná ryba, avšak väčšie exempláre často zaberajú aj za súmraku. Dobré je skôr ustálené než premenlivé počasie.

Red.: Aké vnadenie a aké nástrahy sú vhodné na lov maxi nosáľov?

Haššo: Na lov krásnych nosáľov sa používa slané syrové krmivo a tie najväčšie kusy nalákame na lepené kostniaky, ktorými nikdy nepohrdnú. Na jar a na jeseň dobre prijímajú aj hnojové červy.

Tychler: Nosáľ nie je ryba vyberavá a dá sa chytať na rovnaké nástrahy ako mnoho ostatných kaprovitých rýb. Chutia im kostniaky, ale aj zrnká kukurice alebo kúsky pečiva. Ale predsa najväčšie nosále lovím pravidelne na malý chumáč hnojákov. Na lovisko sa dajú ľahko stiahnuť bežnou vnadiacou zmesou doplnenou kostniakmi a nasekanými dážďovkami tak, ako ju používam pri love pleskáčov, pretože nosále majú s pleskáčmi mnoho spoločného.

Red.: Ako ponúkať veľkým nosáľom nástrahu (v stĺpci, na dne, staticky, pohybom a pod.)?

Haššo: Ak sa bavíme o predložení nástrahy, tak spoľahlivo berie zo dna alebo na nástrahu jemne predľahčenú tak, že dáme malú pufku alebo kúsok polystyrénu ku kostniakom, aby nám pomalšie nástraha klesala na dno a väčšinu to berie ešte pred dopadom na dno.

Tychler: Nosále lovím najradšej feedrom, pretože obyčajne stoja v hlbších pomalých ťahoch a tam je lov feedrom najefektívnejší a jednoduchší než lov na plávanú. Nástrahu ponúkam vždy pri dne. O tom, že je nosáľ rybou dna, svedčia aj jeho vysúvateľné ústa. Kŕmi sa podobne ako pleskáč. Vyhovuje im nástraha ležiaca pokojne na dne, avšak niekedy je dobré občas s ňou pohnúť. Rád preto používam dlhšie nádväzce, ktoré dovoľujú prezentovať nástrahu trochu voľnejšie…

Red.: Musíme pri love veľkých nosáľov používať aj nejaké špeciálne náčinie? Sú staršie jedince nedôverčivejšie a musíme pri ich love zvoliť inú taktiku a vybavenie ako pri mladších?

Haššo: Lovíme ich s klasickým feedrovým prútom s dĺžkou 390 až 420 cm a to len preto, aby nám silon čo najviac išiel nad vodou, aby nebol kontakt s krmítkom rušený prúdom vody. Silon nadväzcový 0,14 a háčik veľkosti 12, poprípade 10 tenkých rozmerov s dlhším ramienkom. Stáva sa, že musíme loviť na splietanú šnúrku v priemere 0,08 mm, hlavne, keď je tok rieky slabý, aby sme videli každé zachvenie špičky hlavne pri väčších jedincoch.

Tychler: Čo sa týka náradia, nosále nič špeciálne nevyžadujú, ale vždycky sa vyplatia jemnejšie náväzce a menšie háčiky. Samozrejme, nie je potrebné to preháňať a určite nie je treba to hnať do extrému. Pre lov nosáľov používam rovnaké náradie ako napríklad na lov väčších plotíc a pleskáčov alebo piestov či podustiev, teda náväzce s priemerom 0,12-0,14 mm a háčiky veľkostí 12-16 podľa typu.

Red.: Aké najväčšie nosále ste ulovili (v cm alebo kg)?

Haššo: Môj najväčší nosáľ z Dunaja mal 65 cm a z kanála v Maduniciach 52 cm.

M. Tychler: V mojom okolí sa nijako zvlášť veľké nosále nevyskytujú, aj keď ich je tam dosť. Nijako zvláštne sa na ne nepripravujem. Najväčšie jedince, ktoré som chytil, boli ryby do 50 cm, ktoré mohli mať hmotnosť niečo cez kilogram. Na veľkých nosáľoch oceňujem hlavne to, že sú to pomerne bojovné ryby. Už mnohokrát som myslel, že mám skutočne veľkého nosáľa, ale nakoniec sa vždy ukázalo, že ide o kríženca nosáľa a pleskáča…


Redakcia


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.