post

Maďarské klenoty

Maďarské klenoty


Zväzovky mám radšej, ale niekedy sa súkromák vyplatí…


Vždy keď príde otázka či si vybrať zväzové jazero, alebo súkromný rybník, nastáva dilema. Zvoliť si menšie, krajšie a bojovnejšie ryby na zväzovke, alebo veľkosťou a množstvom prevyšujúce ryby na súkromnej vode? Osobne mám radšej zväzové vody, nakoľko je tam väčší pokoj a tiež tie pravé divoké ryby, ktoré zanechajú v rybárovi oveľa silnejšie emócie a spomienky. Aj napriek tomu, že mám radšej zväzovky, si tentokrát vyberám súkromnú vodu.

Prišiel deň výpravy a s kamarátom Richardom sme sa rozhodli pre trojdňovú rybačku v Maďarsku. Voľba padla na jazero Ezerjó Major, ktoré sme už tento rok raz navštívili a pochytali pekné ryby. K vode sme dorazili o 11. hodine, kupujeme lístky na lov a presúvame sa nabalení na naše vybrané miesto. Máme krásne slnečné počasie, čo predpovedajú na celý týždeň. Rozbaľujeme veci a po menšej porade kto kde bude loviť, mapujeme terén a zavážam montáže. Ja som svoje montáže zavážal k protiľahlému brehu k veľkému rákosiu s hĺbkou vody 1,8 m a druhú montáž 30 metrov bližšie na zlom s hĺbkou 2,5 m. Richard volí nahadzovanie asi 50 metrov od mojich montáži a dokrmovanie kobrou. Na lov mám prichystané boilies v príchuti ananás k rákosiu a na druhú montáž ide mäsovo korenená príchuť. Richard uprednostňuje svoje overené – cesnak a slivka.

Po dlhom rozbaľovaní sme sa konečne najedli a sadáme do kresiel s poobednou kávičkou. No dlho nesedíme, lebo Richard má asi hodinu po nahodení razantný záber na cesnak a po 15 minútach zdoláva pekného šupiho s hmotnosťou 14,5 kg. Rybu púšťa a hneď nahadzuje späť na to isté miesto. Ďalší záber nenecháva na seba dlho čakať a po necelej hodine sa scenár opakuje a zdoláva 15-kilového šupináča. Po tejto rybe nastáva útlm a do západu slnka nemáme žiadny záber. Večer do polnoci vyťahuje Richard ďalších troch kaprov od 8 do 15 kg. Znovu na cesnakové boilies, čo ma už trochu začalo znepokojovať, nakoľko chytáme asi 50 metrov od seba a ja som nemal ani záber. Na to mi Richard so smiechom hovorí, či chytám len na prázdne háčiky a dáva mi pár gulí cesnaku. Hneď prevážam, čo sa mi aj vypláca, lebo do hodiny mám jazdu a zdolávam síce menšieho kapríka s hmotnosťou 8 kg, ale spravil mi veľkú radosť. Mierne unavený si líham do spacáku a snívam o miestnych kapitálnych jedincoch.

Ráno o ôsmej hodine nás budí záber na Richardov prút, ale ryba sa po chvíli odopína. Prehadzuje a my sa môžeme pokojne naraňajkovať, nakoľko záber už neprichádza. Okolo obeda prehadzujem montáž na jednu cesnakovú pop up-ku priemer 18 mm silne nadipovanú v esencii cesnak a pridávam PVA pančuchu plnú drvených cesnakový boilies a peliet. Táto kombinácia sa zatiaľ najviac osvedčila, čo sa mi aj potvrdilo, nakoľko mám záber do pol hodiny.

Pomaly vytiahlo swinger k palici, ale cievka sa ani nepohla. Zdvíham prút a v tom momente cítim na druhej strane  silný ťah ryby. Sila ryby sa stále stupňuje a viac a viac vlasca mi odvíja z cievky. Hneď mi napadlo, že to možno bude miestny kapitálny kúsok, ktoré majú vyše 25 kg. Po chvíli ale zisťujem, že mám na druhom konci krásneho jesetera, ktorý sa ukazuje v plnej paráde viacerými výskokmi nad hladinu. Tohto takzvaného dinosaura už zdolávam 15 minút, stále je plný síl a nie a nie ho dostať do podberáku. Nakoniec víťazím a rybu úspešne zdolávam. Nejde síce o žiadneho obra ani kapitálny kus, ale pre mňa je to zatiaľ najväčší jeseter s rozmermi 12,7 kg a 125 cm. Som nesmierne rád, že zdolávam túto krásnu prehistorickú rybu, ktorú hneď púšťam do svojho živlu. Po tomto dinosaurovi  sme namotivovaní a plní očakávaní, čo asi cítia aj ryby, lebo do večera zdolávame ešte osem kaprov od 7 do 12 kg.

Večer zábery už nemáme, pričom si po zatiaľ celkom úspešnej rybačke a po dobrej večeri vychutnávame kvalitnú whisky. Ďalší brutálny záber prichádza až v noci o druhej hodine na moju montáž zo zlomu. Ryba odvíja vlasec z cievky veľkou rýchlosťou a po zdvihnutí prúta hneď cítim, že to nebude nič malé. Po chvíli mi ryba vchádza do koreňov a ja musím za ňou na člne. Prichádzam nad rybu, ktorá sa hneď uvoľnila z prekážky a ja si užívam ďalších 15 minút  zdolávania z člnu. Kapra som konečne podobral a spokojný prichádzam na breh. Je to krásne stavaný šupináč s hmotnosťou 17,5 kg, ktorému zachutila mäsovo-korenená guľa s priemerom 24 mm. Po zdokumentovaní rybu púšťam a spokojný si líham do spacáku, čo však netrvá dlho, pretože ryby sú pri chuti a my do rána zdolávame dvanásť kaprov od 6 do 17 kg.

Ráno okolo ôsmej zdolávame poslednú rybu. Potom unavení a nevyspatí z náročnej noci priam padáme do spacákov. Cez deň už máme len niekoľko záberov od menších kapríkov. Posledný večer máme pokojný a do konca nám ostáva ešte 12 hodín lovu. Do rána ešte zdolávame šesť kaprov od 8 do 11 kg.

Na záver sme síce unavení a nevyspatí, ale zároveň spokojní z krásnych úlovkov a konštatujeme, že nám táto krátka výprava za takzvanými „maďarskými klenotmi“ celkom vyšla. Tiež sme radi, že sme mohli stráviť pekné chvíle pri tejto nádhernej vode. S pozdravom…


Tibor Kisszucsan


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.