post

Lopaty

Lopaty


Alebo ako na veľké pleskáče


Pleskáč vysoký je bežne lovenou rybou, ktorú nájdeme snáď v každej priehrade, či v dolných tokoch našich riek. Práve vďaka nemu poznáme na riekach aj tzv. pleskáčove pásmo/pásmo pleskáča. Niektorých rybárov jeho úlovky otravujú, iní sa radi zabavia s touto vcelku žravou a aktívnou rybou. Pravdou však je, že úlovok skutočne veľkého pleskáča je skôr otázkou náhody, než cieleného lovu. Čo by sme mali urobiť, aby sme chytali skutočne veľké a pekné pleskáče? Na to, ako dostať na udicu „lopaty“, sme sa opýtali skúsených športových rybárov.

Ak chceme chytať veľké pleskáče, je nutné navštíviť konkrétne revíry, alebo sa dajú nájsť všade, ak vieme ako?

 1. Hason: Ak chceme cielene loviť veľké pleskáče, je nutné zvoliť lokalitu, ktorá má podmienky nato, aby tam pleskáče dorástli do rekordných rozmerov.
 2. Smaha: Veľké pleskáče nie sú vo všetkých revíroch. Tam, kde ich chceme hľadať, musí byť splnených niekoľko podmienok. Pleskáče musia v danej lokalite prirodzene žiť v úživných a veľkých tokoch, priehradách a jazerách.

Kedy je najlepšie vydať sa na veľké pleskáče? (majú určitý mesiac, kedy berú najaktívnejšie, deň/noc?)

 1. Hason: Veľké pleskáče je možné loviť skoro v priebehu celého roka, okrem obdobia neresu. Na niektorých lokalitách, väčšinou v riekach a ich ramenách, sú z mojej skúsenosti zábery hlavne v noci po desiatej hodine. Na priehradách, pri aktívnom 24-hodinovom chytaní sa mi osvedčil ranný čas cca od šiestej do jedenástej.
 2. Smaha: Veľké pleskáče najčastejšie berú v polovici mája, kedy sú ešte hájené. Aktívne sú aj v lete, ale najviac veľkých rýb sa chytí pri nočných lovoch na kaprov.

Aké vnadenie a aké nástrahy sú vhodné na lov „lopát“?

 1. Hason: S obľubou kŕmim miesta s predpokladom výskytu veľkého pleskáča halibut peletami a na ne aj lovím a to s pomerne veľkým úspechom, hlavne na stojatých vodách. Na tečúcich vodách používam veľmi často krmivo ako nosič, do ktorého strihám väčšie množstvo dendrobény alebo hnojákov, na ktoré aj lovím, alebo na malé pijavice.
 2. Smaha: Jednoznačne 90 percent potravy pleskáča tvorí larva pakomára dymového (tzv. patentka), zvyšnú časť tvoria vodné červy. K vnadeniu sa ťažko vyjadruje, sú rôzne zmesky, kde výrobca uvádza, že dané krmivo je na pleskáča, ale nepíše na akého a o veľkosti sa nezmieňuje ani jeden. Z rybárskeho hľadiska, ak chceš chytať veľké ryby, tak im daj to, čo prirodzene žerú (patentka, červ), do vody to doprav prostredníctvom hliny a určite partikel (pšenica, kukurica). Chytaj na dáťďovky, patenky, kukuricu, kolienka, pufy, boile.

Ako ponúkať veľkým pleskáčom nástrahu (v stĺpci, na dne, staticky, pohybom a pod.)?

 1. Hason: Veľký pleskáč s obľubou vyhľadáva miesta s výskytom patentky (larvy pakomára dymového), ktorú vysáva z bahna. Prirodzenejšie je pre neho potravu brať dole, tak chytám tieto pleskáče z dna, čím eliminujem zábery menších rýb, ktoré plávajúcu nástrahu stále atakujú.
 2. Smaha: Tu je treba si povedať, čo je to veľký pleskáč. Pre mňa jedince do 3 kg nie sú veľké pleskáče, ale vcelku bežne lovená ryba. Za veľké jedince považujem ryby, ktoré majú na dĺžku viac ako 80 cm. Veľkým pleskáčom ponúkame nástrahu na dne aj vzhľadom k tomu, aké som vyššie uviedol nástrahy.

Musíme pri love veľkých pleskáčov používať aj nejaké špeciálne náčinie? Sú staršie jedince nedôverčivejšie a musíme pri ich love zvoliť inú taktiku a vybavenie ako pri mladších?

 1. Hason: Na pleskáče je potrebné celkovo používať jemnejšie náčinie, hlavne nadväzcové vlasce a menšie, ale pevné háčiky s kratšou nožičkou a širším oblúčikom.
 2. Smaha: Nikdy som sa špeciálne na rybách nepripravoval, že budem chytať len veľké pleskáče. Keď som išiel na ryby, tak som si chcel zachytať, aj keď je pravdou, že som sa pripravil na lov pleskáčov. No je pravdou aj to, že keď sa na niečo pripravíš, tak tie ryby práve brať nemusia a si rád, keď vôbec niečo chytíš. Veľa rýb mi prišlo na deličku, ale vzhľadom k tomu, že som nebol nachystaný na lov veľkých pleskáčov, tak som ich aj veľa stratil. Pri love beličiek sa mi ale na 4m bičík podarilo chytiť pleskáča, ktorý mal 84 cm. Skoro všetkých veľkých pleskáčov som chytil pri love kaprov, či už na plavák alebo na ťažko na rastlinné nástrahy.

Aké najväčšie pleskáče ste ulovili (v cm alebo kg)?

 1. Hason: Pleskáčov od 2,5 až 4 kg sa mi podarilo chytiť rádovo desiatky. Najkrajší pleskáč z Váhu mal hmotnosť 6,30 kg, ale na ňom nebola unikátna ani tak hmotnosť ako kondícia tejto ryby, jej neskutočná zlatohnedá farba a telo bez jediného poranenia. Bol ako veľká zlatá rybka.
 2. Smaha: Na kanáli rieky Váh v Považskej Bystrici 80–85 cm cca 20 ks. Zadaril sa mi aj 105cm pleskáč.

Marián Hason a Jiří Smaha


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.