post

Extrémny feeder VII

Extrémny feeder VII


Letná veterná kaprárina


Keď sa povie „kaprárina“, asi nebude mnoho tých, čo si spoja toto slovo so slovom feeder. Lenže, či sa to niekomu páči alebo nie, čím ďalej tým viac milovníkov lovu feedrom sa zameriava na lov kaprov a to nielen kaprov v bežnej veľkosti, ale aj skutočne veľkých kusov, ktoré sú cieľom aj „skutočných“ kaprárov a snom mnohých ďalších rybárov. Kapor je proste kapor. Táto ryba sa stala symbolom našich rybárov, z ktorých niektorí jej podriaďujú úplne všetko a niekedy to zaváňa až fanatizmom. Nie je v našich vodách iná ryba, ktorá by sa lovila častejšie. 

Kapry sa najčastejšie lovia na položenú a lov feedrom nie je nič iné, než položená s tým rozdielom, že je tu iná signalizácia záberov. Aj keď sa nájde mnoho rybárov, ktorí budú tvrdiť, že sa feeder k lovu veľkých kaprov nehodí, dovolím si oponovať. V súčasnej dobe sú na trhu feedrové prúty, s ktorými sme schopní dopraviť svoje nástrahy až do vzdialenosti sto metrov a zdolať s nimi aj tie najväčšie kapry, ktoré v našich vodách žijú. A do toho ešte zveríte signalizáciu záberov elektronike alebo proste budete sami čakať, až sa špička pohne, nikomu nič nie je a kaprom je to jedno. Podľa môjho názoru je feeder pre lov kaprov pri kratších vychádzkach absolútne v poriadku a na tom, či to niekto nazýva kaprárinou alebo akokoľvek inak, vôbec nezáleží. Dôležitý je výsledok a potešenie z lovu. 

Letné dni sú najlepším obdobím pre lov kaprov ako na vodách stojatých, tak tečúcich. Teplejšia voda poháňa kaprí metabolizmus. Tie rýchlo trávia a stále vo dne aj v noci vyhľadávajú intenzívne potravu. Snáď len priveľké teplá spôsobujú nedostatok kyslíku vo vode a sú na obtiaž. Z tohto hľadiska sú na tom potom lepšie tečúce vody, kde prehriatie nehrozí.

Osobne mám radšej skôr menšie než veľké vody a často sa k lovu kaprov uchyľujem na malé tečúce vody, kde je množstvo prekážok. Je to tak trochu extrém a cením si tu aj také ryby, ktoré môžu byť na iných vodách možno len lepším priemerom. Lenže dostať napríklad len päťkilového kapra z podvodnej džungle plnej travín a popadaných vetví, to nie je len tak. Vyžaduje to silné náčinie a veľa trpezlivosti. Skôr ale chcem hovoriť o takom spôsobe lovu, ktorý praktikuje väčšina rybárov, ale stále sa im nejako nedarí dosiahnuť na väčšie kapry napriek tomu, že by boli veľmi radi.

Problém vidím v tom, že sa istým spôsobom nedokážu vymaniť zo svojho stereotypu, ktorý ich zviera mnoho rokov. Aj keď majú povedomie o tom, ako na väčšie kapry, stále sa nejako nemôžu prinútiť niektoré dôležité veci zmeniť. Mnoho rybárov vidí, že sa pomocou feedrového prútu dá nachytať skutočne veľa rýb, ale prút samotný nemá pri love kaprov na úspešnosť celej akcie príliš veľkých vplyv. Avšak musí byť dostatočne pevný, aby zvládal bezpečne aj veľké ryby. Pri love kaprov je zo všetkého najdôležitejší správny výber miesta, vnadenie a koncová montáž, ktorá sa od tej skutočne „kaprárskej“ pri love feedrom nijako nelíši.

Keď chcete skutočne loviť kapry a je jedno, pre aký prút sa rozhodnete, nestačí proste len prísť k vode a niekam nahodiť. Je pravda, že v teplých mesiacoch môžete naraziť na kapry skoro všade, ale môžu byť dni, keď sa kapry budú držať len niekde a na zvyšku vody prídete naprázdno. V lete je veľmi dôležité sledovať vietor a to z dvoch dôvodov. Silnejší vietor jednak prekysličuje vodu a to najviac v miestach, kde voda, respektíve vlny, narážajú na breh a tiež práve do tých miest odnáša potravu a víri tam dno, kde kapry potravu hľadajú. Je teda vhodné loviť v takýchto miestach, pretože šanca je tu pomerne väčšia než inde, obzvlášť keď je počasie stabilné a vietor nie je studený. Za takýchto podmienok sa kapry a to aj tí veľmi veľkí radi objavujú aj v tesnej blízkosti brehu, takže ani nie je treba ďaleko nahadzovať. Často chytíte pekné kapry pár metrov od brehu…

Už pár dní panujú poriadne teplá. Ani v noci si neodpočiniete a klimatizácia ide naplno. Akonáhle sa ráno vyšplhá slnko nad obzor, páli, pokiaľ nezapadne. Tí, ktorí majú dovolenku a venujú sa kúpaniu a opaľovaniu, sa nesťažujú. Naproti tomu rybárom sa takéto počasie príliš nepáči. Kapry jazdia v húfoch pod hladinou spoločne s amurmi a o potravu nejavia záujem. Na jazere sa vždy skoro ráno chytí pár kaprích dorastencov, nejaký väčší pleskáč a potom už sa to celý deň ani nehne. Pár šťastlivcov si ešte môže povodiť nejakú rybu po zotmení, ale s polnocou na tejto vode lov končí, takže tá najlepšia letná doba využitá nie je.

Tri týždne ani nespŕchlo a zem je smädná. Konečne sa jeden deň popoludní objavilo na obzore pár veľkých bielych mračien. Rýchle rastú do výšky a sú jasným prísľubom dažďa. Povedal by som, že vodu je už priam cítiť vo vzduchu a párkrát dokonca aj zahrmelo. Okolo tretej sa dvíha vietor. Mraky nám preleteli nad hlavou lenže bez jedinej kvapky a sú preč. Slnko aj naďalej páli, avšak vietor nepoľavuje. Naopak, silnie celkom výdatne a na jazere sa robia slušné vlny. Sedíme s kamarátom priamo proti vetru a je to celkom príjemné.

Vlny už majú biele čapičky, pri brehu sa kalí voda a vzniká akási pena ušľahaná vetrom. Nie je ľahké sledovať v týchto vlnách feedrové špičky, ale nijako nám to nevadí, pretože už sme aj tak nemali pár hodín žiadny záber. Pokojne si kecáme a strážime slnečníky, aby nám niekde neuleteli. Fúka sotva pol hodiny a takmer v rovnakú chvíľu máme s kamarátom obaja záber. Napriek tomu, že sledovať špičky nie je ľahké, toto sa jednoducho nedalo prehliadnuť. Špičky sa jednoducho ohli a prúty sa hrnú z vidličiek do vody. Zasahujeme v poslednej chvíli. Obaja sme úspešní a v podberáku končia dva krásne šupináče, oba okolo sedemdesiat centimetrov, čo sú na túto vodu celkom nadpriemerné ryby.

Vyzeralo to ako jedna veľká náhoda, lenže keď už každý z nás ťahá tretieho kapra a zábery prichádzajú len chvíľku po nahodení, to už náhoda nie je. Rybám sa v okysličenej vode evidentne uľavilo a začali hľadať potravu. To, čo pár dní zameškali, sa teraz snažili čo najrýchlejšie dohnať. Okrem kaprov sa ozvali aj pekné pleskáče a do večera sme sa v podstate nezastavili. Cez noc vietor poľavil a ráno bola hladina celkom pokojná. Keď však vyšlo slnko, začalo aj mierne pofukovať. Hneď sa ponáhľame na naše miesto a rozhodne to nebola chyba. Dostali sme skutočne pekné kapry a všetky ryby boli ulovené asi dvadsať metrov od brehu v hĺbke sotva jeden a pol metra. Na nedostatok záberov sa rozhodne nemôžeme sťažovať.

Avšak nie všetci rybári na tejto vode sú na tom rovnako. Väčšina z nich sedí v zátokách chránených pred vetrom. Sú tam stromy, príjemný tieň, ale voda sa tam ani nehne. Oproti nám len paberkujú a niektorí sa cez všetky možné fígle k záberu nedopracujú. Skúšajú kŕmiť málo aj veľa, skúšajú všelijaké nástrahy, koncové zostavy, lenže v tom to v túto chvíľu rozhodne nie je. Teraz úplne jednoznačne rozhodlo miesto a nesmiem zabudnúť ešte na jednu vec – nasledujúci deň bolo záberov síce veľa, ale mnoho z nich by ste ľahko prehliadli, také boli opatrné a jemné. Feedrové špičky sa pri zábere pohli a keď som včas nereagoval, kapor nástrahu pustil. Kamarát mal jeden kaprový prút nahodený stranou a spoliehal na elektronický signalizátor. Ten síce občas pípol, ale týmto spôsobom dostal len jedinú rybu. Na druhý prút, feeder, ktorý poctivo strážil, zasekol niekoľko krásnych rýb. V tomto prípade jednoznačne platilo to, že ste mohli ľahko vymeniť poctivé stráženie prútu za komfort, ale ten žiadny úspech neprinášal.


Milan Tychler


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.