post

Extrémny feeder VI.

Extrémny feeder VI


Ďaleko a napriek tomu jemne


Lov feedrom je síce len lov na ťažko, ale napriek tomu je to veľmi citlivá a jemná metóda lovu. Preto vďaka nej môžeme loviť jemným spôsobom aj malé alebo veľmi opatrne berúce ryby. Čím to je? Zásluhu na tom má predovšetkým spôsob signalizácie. Jemné špičky a napnutý vlasec totiž dokážu odhaliť aj tie najjemnejšie zábery, a pokiaľ ste dosť pohotoví, vychádzate z tohto duelu s rybami víťazne.

Lov feedrom je mimoriadne účinný pri love do vzdialenosti tridsiatich metrov a celkom bežne sa chytá aj do päťdesiatich. Bohužiaľ, musíte sa ale zmieriť s tým, že s rastúcou vzdialenosťou pomaly a isto klesá citlivosť tejto metódy. V čim väčšej vzdialenosti chcete loviť, tým väčší kus vlasca musíte napnúť, čo v praxi znamená nielen použiť ťažšie kŕmitko, ale často aj silnejší vlasec a tuhšiu špičku. Pokiaľ by ste použili síce citlivú, ale mäkkú špičku, museli by ste ju pri napínaní dlhého kusu vlasca ohnúť až nadoraz a nezostane proste priestor pre signalizáciu jemného záberu. Ako z toho von? A má zmysel loviť ďaleko? Určite má, pretože väčšie ryby sa často zdržujú ďalej od brehu. Nejaká možnosť sa vždy nájde. Ja tu vidím reálne dva spôsoby, ako si pomôcť. Prvý je ten, že nepôjdeme s priemerom kmeňového vlasca prudko nahor a použijeme pre dlhšie hody šokový náväzec, alebo vymeníme vlasec za tenkú pletenú šnúru. Pozrime sa najprv na prvú možnosť.

Šokový náväzec

Šokový náväzec sa celkom bežne používa pri kaprárine a nie je jediný dôvod, prečo ho tiež nevyužiť, keď sa osvedčil. O čo tu vlastne ide? Keď chcete ďaleko nahodiť, sú nato potrebné dve veci – ťažká záťaž, prípadne kŕmitko a dostatočne silný vlasec, ktorý prudké švihnutie s ťažkou záťažou vydrží. Prirodzene, ako všetci vieme, so silnejším vlascom záťaž nikdy nepoletí tak ďaleko, ako s vlascom slabším. Preto použijeme len niekoľko metrov silnejšieho vlasca, prípadne pletenky k tomu, aby sme bezpečne odhodili ťažšiu záťaž a zvyšok už môže mať slabší priemer, ktorý nám bude viac vyhovovať.

Toto nie je zlá metóda a celkom spoľahlivo funguje. Používa sa najčastejšie pri love kaprov feedrom, keď potrebujete nahodiť ďalej ako je bežné. Počíta sa s tým, že využijete potenciál nejakého silnejšieho prútu a výhodou sú väčšie očká. Nielen preto, že s väčšími očkami ľahšie nahodíte ďalej, ale lepšie nimi prejde aj spojovací uzlík šokového náväzca. Je to obyčajný uzol, ale v tomto prípade má skutočne veľkú dôležitosť. Musí byť uviazaný absolútne precízne a čím je menší, tým je to lepšie. Pokiaľ spájate pletenku a vlasec, je výhodný takzvaný kravský uzol. Ak spájate dva vlasce rozdielneho priemeru, dobre sa uplatnia dva súdkové uzly proti sebe.

Pri tomto „ťažkom“ love obyčajne používam kmeňový vlasec s priemerom 0,22 mm a šokový náväzec z vlasca s priemerom 0,28 mm, čo mi so silným prútom umožňuje dostať sa až do vzdialenosti sto metrov. Dĺžku náväzca volím tak, aby pokryl dĺžku prútu, plus to, čo je pod špičkou prútu, teda nejakého trištvrte metra a na cievke aby som mal ešte tak štyri až päť otáčok. Pokiaľ použijem náväzec z pletenky, obyčajne volím priemer 0,22 mm.

Tento spôsob lovu je viac-menej o kaproch a popravde povedané, keď chytám kapry, sila špičky je tu celkom podružná záležitosť a obyčajne volím pomerne tuhú špičku, ktorá mi umožní ďaleké hody a nástrahu vždy umiestnim mimo háčik. Záber sa tak ako tak obyčajne prejaví poriadnym ohnutím špičky. Toto je proste veľmi účinná kaprárina s feedrovým prútom. Celé je to jednoduché a prosté. Upozorniť ale musím na jednu vec – pri dlhých a silou vedených hodoch si chráňte prst, ktorým pridržujete pri hode vlasec, návlekom, alebo iným spôsobom a poriadne pred hodom utiahnite cievku, inak riskujete veľmi nepríjemné zranenie, obzvlášť, keď použijete ako šokový náväzec pletenku. Tá sa dokáže zarezať do prsta až na kosť. 

Lov s pletenkou

Ak plánujete chytať ďalej než je bežné a ide vám o drobnejšie a stredne veľké ryby, potom nie je nutné používať príliš silné náčinie ako pri love kaprov. Je výhodnejšie spoľahnúť sa na tenkú pletenú šnúru, ktorá má oproti vlascu dve výhody. Jednak nemá praktický žiadnu prieťažnosť, takže veľmi dobre signalizuje zábery aj z veľkých vzdialeností a za druhé aj pri slabom priemere má vysokú nosnosť.

Kvalitná pletenka s priemerom 0,12 mm bude mať nosnosť až 10 kg, takže sa nemusíte obávať ani hodov s ťažšími záťažami a nebudete potrebovať šokový náväzec. Bohužiaľ, neprieťažnosť pletenky má aj svoje zápory. To, že je neprieťažná je síce dobré pre signalizáciu záberov, ale nie pre zdolávanie s jemnými náväzcami a malými háčikmi. Pokiaľ teda použijete pletenku, čo robím viac-menej len v prípade, že chcem chytať drobnejšie ryby berúce opatrne vo väčších vzdialenostiach, používam radšej mäkšie prúty, ktoré sú pre zdolávanie omnoho bezpečnejšie.

Pri love v bežných vzdialenostiach používam normálny vlasec a skutočne nie je čo riešiť. Dobrý vlasec je pre takýto lov absolútne postačujúci. Avšak na veľkých jazerách, aj keď i tam sa dajú chytať ryby často úplne pod nohami, môže byť lov v diaľke skutočne výhodnejší. Rozľahlé vody ponúkajú množstvo možností, skrývajú pod hladinou zaujímavé miesta a pokiaľ tam dokážete pomocou feedrového prútu dohodiť s využitím už zmienených prostriedkov, môžete sláviť úspechy aj v dobe, keď sú okolití rybári loviaci blízko brehu bez záberu…

Už dlho panuje veľmi horúce počasie a ryby akoby z vody zmizli. Hladina jazera pripomína olej. Ani vlnka, ani jediný náznak vetríka, ktorý by vodu nejako oživil. Kapry aj ostatné ryby sa stiahli ďalej od brehu k potopeným stromom a starému korytu, kde bolo aspoň slabé prúdenie od prítoku. Bočné zátoky pripomínali skôr žumpu a voda začínala poriadne zelenať sinicami. Rybári tak ako ráno k vode prišli, tak okolo obeda zas odišli, bez jediného záberu. Bola to dosť zúfalá situácia a niektorí už to vzdali. Začali chodiť radšej k rieke. Tam síce nebolo kaprov toľko a neboli ani tak veľké, ale bol tam aspoň tieň a sem-tam prišiel aj vytúžený záber. Aj napriek tomu, že správy neboli priaznivé, ideme sem s kamarátom na dva dni. Už dlho poznáme jedno miesto, kde sa práve v takomto počasí tunajšie kapry zdržujú. Má to len jeden háčik, je to dosť ďaleko od brehu. Ale na to sa dokážeme pripraviť.

Dlhšie prúty s väčšími očkami, väčšie záťaže, silný prút na kŕmnu raketu, šokové náväzce, pletenky na väčších navijakoch a ideme. Naše miesto je voľné a ani široko-ďaleko nie je noha. Rýchlo staviame slnečníky, aby sme mali aspoň trochu tieň v tomto horúcom dni a najprv všetko zakŕmime. Prvé zábery prichádzajú až pred večerom. S tým sme počítali a konečne je to tu. V noci nechytáme a skoro ráno už kapry zas pekne berú. Prúty, ktoré máme nahodené bližšie k brehu, mlčia. Preto nahodíme aj tie na vzdialené miesto a dočkáme sa záberu. Okolo ôsmej si kúsok od nás sadnú dvaja rybári. Nahadzujú asi do polovičnej vzdialenosti a celý deň zostanú bez záberu, keď nepočítam jedného pleskáča, aj keď celkom dobre zakŕmia. Nám sa darí každému – tri pekné kapry. Keď kolegovia zistili, ako ďaleko hádžeme, snažia sa o to isté, lenže s ich vybavením to proste nejde. Nie sú na to skrátka pripravení.

Pokiaľ chcete loviť feedrom vo veľkej vzdialenosti, musíte byť vybavení, ale hlavne na to musíte mať dôvod, pretože skutočne nemá cenu komplikovať si pekný lov touto technikou len preto, že chcete hádzať ďalej než ostatní…


Milan Tychler


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.