post

Extrémny feeder IX

Extrémny feeder IX


Náväzce krátke aj dlhé


Pri love feedrom a nielen pri ňom, ale aj pri love akoukoľvek technikou, sa skôr či neskôr začnú tvoriť nejaké celkom uznávané pravidlá. To je v poriadku a nie je to nič neobvyklé. Sú to proste veci, ktoré po väčšinu času fungujú a prinášajú obstojné výsledky. Problém je v tom, že mnoho rybárov berie tieto pravidlá ako dogmy a potom sa divia, že niečo nefunguje.

Viete ja vždy hovorím, že rybárčina nie je kuchárčina. Tu nemôžete nič brať ako recept, podľa ktorého sa dá variť. Je tu množstvo premenných, s ktorými musíte počítať a keď to nedokážete, alebo sa vám proste len nechce, výsledok sa nedostaví. Je to rovnaké, ako keby kuchár vymenil jednu ingredienciu za inú. Chuť proste bude iná. Keď kuchár vymení soľ za cukor, je to rovnaké, ako keď sa na rybách zmení slnečné počasie za zamračené. Výsledok kuchára – pravdepodobne sa to nebude dať jesť. Výsledok rybára – asi nič nechytí, pretože keď bude loviť ako obvykle, ryby tam možno nebudú. A preto hovorím, že akúkoľvek rybársku príručku je nutné brať s rezervou a ako primerané vodítko, nie ako dogmu a stále skúšať a skúšať, keď to nejde tak, ako by malo.

Vezmite si napríklad také obyčajné náväzce. Pri love feedrom ich používame bežne. Niekto si náväzec viaže až keď ho odtrhne, iný si pripravuje náväzce dopredu do špeciálneho puzdra. Je to fajn, lenže má to jeden háčik. Všetky náväzce sú rovnako dlhé. Pokiaľ by sme používali vždy a výhradne len tie zo zásobníku, čo sa bežne deje, nie je to dobrý počin. Sú totiž situácie, kedy je výhodnejší náväzec krátky, inokedy dokonca veľmi krátky a naopak niekedy sa hodí stredný, potom napríklad dlhý a sú situácie, kedy je výhodou náväzec skutočne veľmi dlhý.

Niekto môže oponovať tým, že loví stále na jednom mieste alebo miestach veľmi podobných, tak prečo niečo meniť? To pochopíte vo chvíli, keď nie sú ryby veľmi pri chuti a máte zábery, ktoré nedokážete zaseknúť alebo vám každá druhá ryba z háčika spadne. Dĺžka náväzca, ale aj jeho priemer potom môžu veľa zmeniť. Poďme sa teda pozrieť na náväzce trochu zblízka. Upozorňujem, že mám na mysli dĺžku náväzca pri klasickej priebežnej koncovej zostave, ktorá je pri love feedrom používaná najčastejšie.

Veľmi krátke náväzce

Za veľmi krátky náväzec považujem náväzec v dĺžke 5-15 cm. Obyčajne sa tak krátke náväzce používajú len pri love s kŕmitkom typu method feeder. Pri love klasikou, teda s normálnym košíčkom to vidíme iba vzácne, ale mňa vždy zaujímalo, či by to bolo možné a aký by to malo zmysel. Tak možné to, samozrejme, je. Má to však nejaké opodstatnenie? Aby som to zistil, musel som to vyskúšať a to nie len raz. Rýchlo som zistil, že sú dni, kedy je tento náväzec úspešnejší než ostatné. Ryby totiž niekedy zbierajú potravu takmer výlučne v tesnej blízkosti kŕmitka a nástraha ležiaca ďalej od neho ich absolútne nezaujíma alebo je o ňu len minimálny záujem. Náväzec v tejto dĺžke sa hodí iba pre lov na tvrdom dne bez sedimentov. V prípade, že sú na dne nejaké, ale nie príliš hlboké sedimenty, je dobré používať buď nástrahy neutrálne vyvážené alebo plávajúce. Bez problémov sa s ním dá loviť na stojatých vodách, ale svoje uplatnenie nachádza tiež na vodách pomaly tečúcich.

Krátke náväzce

Krátky náväzec je pre mňa ten, ktorý má dĺžku 15-30 cm. Táto dĺžka sa používa celkom hojne, obzvlášť, keď sa blíži k hornej hranici. Je dosť typická napríklad na lov kaprov a lov s nástrahami umiestnenými mimo háčik na vlasovom prívese. Používa sa na všetkých typoch vôd, vrátane tých so sedimentmi na dne. Ja pri love kaprov obyčajne nemám náväzec dlhší než 25 cm. Len pripomínam, že krátke náväzce s nástrahami umiestnenými mimo háčik sú účinnejšie pri použití ťažších kŕmitiek. Zriedka používam v takom prípade kŕmitka ľahšie než 40 gramov.

Stredne dlhé náväzce

Teraz sa už dostávame k takej feedrovej klasike a to sú náväzce v dĺžke 30-50 cm. Taký náväzec a normálny košík naplnený vlhčenou zmesou s červami, to je proste feeder, aký pozná a používa snáď každý rybár, ktorý má rád túto techniku. Chytať týmto spôsobom sa dá všade a môžete tak uloviť prakticky každú rybu, ktorá v našich vodách pláva. Keď prídete k nejakej vode, nemáte žiadny plán a chcete si proste len zachytať, voľte túto jednoduchú variantu. Len málokedy sklame a nudiť sa rozhodne nebudete. Samozrejme, to nie je bez výnimky, pretože, ako som už povedal, pri rybačke nie je nič stopercentné. Pokiaľ by som však mal vybrať niečo, čo považujem za klasiku, je to práve tento variant.

Dlhé náväzce

Za dlhý náväzec sa dá považovať všetko medzi 50-80 cm. Tak dlhé náväzce sa používajú takmer výhradne pri love na tečúcich vodách, kde vieme, že prúd odplavuje kŕmenie ďalej od kŕmitka a máme tak istotu, že nástraha stále leží v zakŕmenom páse. Keď som s feedrom začínal, veril som skôr stredne dlhým a krátkym náväzcom, pretože som si myslel, že zábery s dlhými náväzcami nebudú dosť čitateľné a tiež som sa obával toho, že budú niektoré ryby zaseknuté príliš hlboko. Dnes už z toho obavy nemám, dlhé náväzce používam a často mi preukážu veľmi dobrú službu vo chvíľach, kedy ryby stoja ďalej od kŕmitka a zbierajú len vyplavené omrvinky a červy. Takmer ma to núti povedať, že napríklad pri veľkých pleskáčoch často na tečúcich vodách platí, že čím dlhší náväzec, tým väčšie ryby. Niekedy ale skutočne dochádza k tomu, že sú ryby zaseknuté hlbšie. V takom prípade náväzec hneď skráťte. 

Veľmi dlhé náväzce

Náväzce 80 cm a dlhšie používam len výnimočne, ale občas na ne tiež dôjde. Mám pre ne dva spôsoby využitia. Samozrejme, tečúce vody a to ako pomalé, tak aj rýchle a používam ich výnimočne aj na vodách stojatých. Na pomaly tečúcich vodách a stojatých vodách sa hodia, keď ryby reagujú na pomaly klesajúce nástrahy. Občas sa stane, že ryby stoja v stĺpci alebo nad dnom a tam tiež chytajú potravu. To, čo nehybne leží na dne, ich príliš nezaujíma. Potom pomôže dlhý náväzec, na ktorom klesá nástraha pomalšie a ryby majú viac času ju zobrať. Občas preukáže takýto náväzec dobré služby v silných prúdoch, kedy ryby stoja ďalej od kŕmenia a tiež vtedy, keď reagujú lepšie na nástrahy, ktoré sa na dne občas pohnú. Prúd sa s nástrahami na dlhšom vlasci pohráva viac, než s tými, čo sú na krátkom náväzci „pribité“ na mieste. Na stojatej vode lovím v lete s náväzcami dlhými aj dva metre v kombinácii s plávajúcimi nástrahami, ktoré ponúkam kaprom a amurom v stĺpci a na plytších miestach aj na hladine. Nie je to pre feeder typické, ale účel svätí prostriedky. Pre mňa je dôležité, že ryby moje špičky ohýbajú. Ako to dosiahnem, to už je iná vec.

Niektoré z popísaných náväzcov sú, pravda, tak trochu extrém, ale ja toto slovo nemám v rybačke veľmi rád. To, čo sa vymyká bežnému štandardu, je proste len trochu iný spôsob, než sa používa bežne. Kedysi sme ani nepomysleli na to, že by sme umiestnili nástrahu mimo háčik a dnes? Dnes je to prakticky kaprová klasika a používam tento spôsob nastraženia bežne aj pri love feedrom. Klasika prináša úspech, ale nie len ona. Výdatne nám pomáha aj množstvo nových vecí. A okrem toho, že pomáhajú, tak rozširujú obzory a mňa navyše baví skúšať všelijaké bláznovstvá. Nie je vylúčené, že aj z nich bude niekedy absolútna klasika, keď sa osvedčia. Pre mňa je rybačka neustále objavovanie, aj keby to malo byť len o dĺžke náväzcov, pretože ani to nie je maličkosť.

Ono sa vlastne celé naše rybárčenie skladá z množstva maličkostí a keď všetko dokonale klapne, výsledok sa dostaví. Niekedy sa sám nemôžem hneď rozhodnúť, aký dlhý náväzec mám použiť, alebo ryby nereagujú tak, ako by som chcel. Potom je čas na zmenu. Niekedy je treba dĺžku zmeniť úplne radikálne, ale inokedy dokáže urobiť divy len pár centimetrov. Najväčším nepriateľom rybára loviaceho feedrom je pasivita. Keď to nejde, proste skúšajte. Je to rozhodne lepšie, než len sedieť na brehu a nariekať, že nič neberie, alebo že tu ryby nie sú.


Milan Tychler


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.