post

Dvakrát 20+

Dvakrát 20+


Na zväzovke som zažil dva nezabudnuteľné víkendy za sebou


Na víkend hlásili zmenu počasia. Neváhal som ani sekundu a začal som si chystať veci. Hneď po práci som sa vybral na moju obľúbenú zväzovú vodu. V sobotu ráno po zmene počasia prišiel aj prvý záber, ktorý som premenil v krásneho šupíka s hmotnosťou 9 kilogramov. Zabral na 16-milimetrovú plávajúcu broskyňu.

Po zdokumentovaní a vrátení na slobodu putovala moja obľúbená, ale pritom jednoduchá montáž skladajúca sa z jemnej spletanej šnúrky s nosnosťou 25 lb a háčika veľkosti č.6 naspäť k bójke, kde som dokŕmil pár hrsťami boilies z rady SUPRAFISH v príchutiach ŠKEBLA/ŠNEK a KRAB plus zopár lopatiek partiklu. Počas dňa sa mi podarilo chytiť ešte zopár menších kapríkov asi tak do 3 kíl, ktoré nevedeli odolať jedinečnej chuti mojich plávajúcich bolilies, zakvapkaných exkluzívnou esenciu s rovnakou príchuťou.

Sobotňajšia noc bola upršaná, veterná a plná očakávaní, keďže podmienky boli priam ideálne. No nakoniec bola noc pokojná a spánok nerušený. Ďalší záber prišiel až v nedeľu ráno pri svitaní. Znova to bol malinký násadový kaprík. Do obeda sa mi podarilo zdolať ešte zopár menších rýb, ktoré začali brať na druhú montáž, kde som použil taktiež spletanú šnúrku s rovnakou nosnosťou, no o niečo väčší háčik č.4. Na montáž som našil pripravovanú novinku boilies LEGEND CHILLI TUNA-CHILLI 24 mm a malú len 12-milimetrovú plávajúcu broskyňu. Po obede sa mi podarilo znova zdolať na plávajúcu broskyňovú šestnástku krásneho ako z maľovanky vyfarbeného lysca s hmotnosťou 12 kg. Počas váženia sa mi rozbehol aj druhý prút, ktorý som nahodil len mimo bójky, iba s PVA pančuškou naplnenou peletkami LEGEND SEAFOD SLIVKA/CESNAK 4 mm, drveným boiliesom LEGEND SEAFOOD SLIVKA/Cesnak. Túto zmes do PVA, ktorú som si prichystal, som nakoniec ešte zalial CSL amino koncentrátom s príchuťou SLIVKA, ktorý sa krásne nasiakol do peletiek a vo vode sa tak pomaličky uvoľňoval a vytváral na dne pachový mrak zanechávajúci chuťovú stopu. Keďže sa mi k bójke nasťahovali násadové a veľmi pažravé kapríky, povedal som si, že to len nahodím mimo kŕmneho miesta iba s PVA-čkou. A urobil som správne!

Zdolávačku som si užíval na 100 %, keďže ryba bola v plnej kondícii. Od prvého momentu, ako spravil úvodné výpady, som mal pocit, že to bude väčšia ryba, alebo väčší sumec. Možno sa pýtate prečo sumec. Preto, lebo ryba sa počas zdolávania stále držala pri dne a nie a nie ju dostať na hladinu a do prútu som dostával tvrdé “kopance”, ako to zvykne robiť sumec.

Po prvom vynorení na hladinu som si už bol istý, že to je kapor, za čo som bol veľmi rád. Nezostávalo mi nič iné, iba ho úspešne zdolať a snažiť sa nestratiť ho. Po asi polhodinovom súboji som podobral krásneho šupináča. Hneď ako som ho zbadal, sa mi rozklepali kolená, pretože mi ten kapor bol známy a vravím môjmu parťákovi, že asi je to “hrbáč” , ktorého som chytil pred štyrmi rokmi a bol aj mojím osobným rekordom. Stále som sa nechcel tešiť dopredu pokiaľ ho nezavážim. Viem, že sa tento kaprík naposledy chytil a vážil niečo okolo 21-22 kg. Netrpezlivý a plný adrenalínu zo zdolávačky mi parťák pomáhal zavesiť vážiaci sak s rybou na váhu. Po odrátaní vážiaceho saku ukázala váha krásnu cifru a ja som si bol už istý, že je to on, môj starý známy. Kričal som od radosti: „Je to tam “hrbáč”, servus kamoš som rád, že som ťa znova mohol stretnúť. Ďakujem Jet Fish“. Tento krásavec zabral na boilies LEGEND CHILLI TUNA-CHILLI 24mm + Pop up LEGEND BROSKEV 12mm a vážil krásnych 21,40 kg. Urobil mi obrovskú radosť a znova mi zväčšil môj osobák. Som veľmi rád, že ho ešte nikto neodvliekol a že žije. Je v skvelej kondícii a aj naďalej môže robiť radosť aj iným rybárom. Prišiel čas na víťazné cigáro! Pomaličky som začal baliť veci a vybral som sa domov. A ako sa zvykne hovoriť, v najlepšom treba prestať! To ale v kaprárine neplatí! V najlepšom treba pokračovať až pokiaľ to ide.

Nedalo mi to a počas týždňa som sa vrátil k vode na to isté miesto, ale iba na pár hodín. Podarilo sa mi opäť chytiť kapríkov, ale tentokrát nič väčšie, no ryby sa ukazovali a bolo mi hneď jasné, že ďalší víkend strávim na tom istom mieste. Tak som aj urobil.

Prišiel piatok a po práci som opäť vyrazil na víkend k vode na to isté miesto. Po príchode som sa pustil do vybaľovania, aby mohli moje montáže putovať čo najskôr na lovné miesta. Pod háčik som našil moju obľúbenú guličku s príchuťou broskyne, ktorá mi v poslednej dobe priniesla nespočetné množstvo záberov a viacero pekných rýb. Znova sa odohrával podobný scenár ako počas predošlého víkendu. Brali malé násadové kapríky a zopár väčších pleskáčov. No v nedeľu skoro ráno prišiel nesmelý píp. Rozospatý som vyskočil zo spacáku a bežal k prútom. Swinger bol prilepený o prút, kde bola nastražená plávajúca broskyňa s priemerom 16 milimetrov. No povolená cievka zatiaľ stála. Chvíľku som čakal, čo sa bude diať. Po chvíľke sa pomaličky rozbehla cievka a ja som s pocitom, že to bude ďalší násadový kaprík, zdvihol prút z vidličiek a zasekol. Ryba nekládla žiadny odpor, pretože sa po zaseknutí rozbehla oproti mne a nabrala smer rovno k brehu, kde sa nachádzalo zopár zatopených haluzí a koreňov. Tak som neváhal a skočil do člna a vybral sa zdolať rybu. Stále som si myslel, že tam mám menšieho kapríka, ktorého raz-dva zdolám. No mýlil som sa! Akonáhle som sa dostal nad rybu, začal sa neskutočný boj a krásna zdolávačka.

Keď sa mi prvýkrát ukázal, odhadoval som mu takých 15 kilogramov. Nedal mi ani meter silónu zadarmo. Ťahal ma po vode a neustále sa držal v hĺbke, iba sem-tam sa ukázal na hladine. Bol to neskutočný bojovník. Po asi cca 45-minútovom súboji sa mi podarilo rybu podobrať. Hmotnosť som mu už odhadoval na niečo cez 16-17 kg. No hmotnosť ryby ma nakoniec milo prekvapila a mne sa opäť roztriasli kolená od radosti. Bol to bezchybný karamelovohnedý šupík s hmotnosťou 20,5 kg. Po zdokumentovaní som vrátil rybu do jej prirodzeného prostredia. A mne ostal ďalší krásny zážitok, kopec krásnych fotiek a jeden veľký príbeh, ktorý sme spolu zažili. Som neskutočne rád, že sa mi podarilo niečo také, čo je v poslednej dobe na našich zväzových vodách čím ďalej, tým ťažšie. Uloviť takéto nádherné trofejné ryby.

Na záver by som chcel povedať ešte jednu dôležitú vec. Toto všetko sa mi podarilo pomocou  produktov od firmy JET FISH, ktorej patrí jedno veľké Ďakujem. Prajem Vám krásne strávené chvíle a veľa úspechov pri vode.


Erik Talamon – Jet Fish Team Slovakia


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.