post

Chuťovky

Chuťovky


Existujú dobroty, ktoré ryby nikdy neodmietnu?


Dobré vnadenie môže byť naozaj dobré iba vtedy, ak obsahuje také lákadlá, chuťové a pachové stimulátory, ktoré ryby nedokážu odmietnuť za žiadnych okolností. Existujú naozaj takéto rybacie dobroty, alebo si to my rybári iba namýšľame?

Zmes, ktorú sme nafotili je asi top pochúťka pre akýkoľvek druh rýb. V hline je kombinácia viditeľných zložiek pozostávajúcich zo živých hnojových červov, lariev patentky, kostniakov a neviditeľných častíc v podobe aróm a lepidla, ktoré dodáva jednotlivým guliam potrebnú kompaktnosť, aby aj na dne držali čo najdlhšie pohromade na jednom mieste. Ak tento takmer dokonalý substrát dostanete na vhodné miesto na dne, môžete si byť takmer celkom istí, že príchod prvých rýb na lovné miesto je otázka veľmi krátkeho času.

Nie je to však klasické vnadenie na aké sme zvyknutí z bežného rybolovu my amatéri. Ide skôr o vyšší level pretekárov. Do vody sa síce dostáva na prvý pohľad veľký objem vnadenia, ale je to len klam. Výdatnosť potravy nie je ani päť percent z celkového množstva toho, čo sa na dno k rybám dostane. Hlina vodu zakalí, nepriehľadný mrak ryby zaujme a živá potrava striedmo nasýti drobnými čiastočkami veľké množstvo záujemcov. Apetít rýb okamžite stúpne a čokoľvek nové sa v ich blízkosti objaví, stáva sa ich korisťou okamžite a takmer bez rozmyslu. Hovorí sa tomu, že ryby berú na náhod.

Ak si chcete udržať lovné miesto rovnako aktívne dostatočne dlhý čas, nesmiete zabudnúť prikrmovať. Nič viac a nič menej, len takto zostavené hlinené gule sa môžu dostať do vody, okrem vašich nástrah. Ako často a ako veľa je na skúsenostiach rybára. Určite to nie je lacná záležitosť, ale funguje takmer stopercentne. Ak by ste to chceli vyskúšať, ponúkame vám recept aj s cenovou kalkuláciou.

Profi vnadenie s hlinou:

6 kg kalivej hliny (6 €), ½ l patentka (8 €), 3 dcl lariev múch (kostniakov) „zlatá kukla“ (3 €), 3 dcl dendrobén (8 €), 1 kávová lyžička sladidla (1 €), 300 g lepidla na hlinu (3 €), spolu 29 €.

Postup prípravy:

Hlinu prevzdušníme preosiatím cez sito, pridáme sladidlo, mierne navlhčíme a celú zmes dobre premiešame. Do takto pripravenej hliny roztrúsime patentku a zmes opäť veľmi zľahka poprehadzujeme v rukách. Pridáme zlaté kukly kostniakov a nastrihané dendrobény, ktoré sme predtým prepláchli vodou a scedili. Všetko dôkladne, ale zároveň opatrne premiešame. Lepidlo pridávame až tesne pred tým, ako začneme robiť gule. Zmes vytvarovanú do gúľ necháme postáť minimálne dvadsať minút a až potom vnadíme.


redakcia RRR


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.