Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, február 2014

titulka 0214

Jednoduchá výroba obaľovacej pasty

 

Jednoduchá výroba obaľovacej pasty

 

RRR 0214 01

 

O obaľovacích cestách už bolo napísaných veľa článkov. Ja sa budem venovať jej jednoduchej výrobe, ktorú zvládnete aj pri vode. Prečo si vlastne vyrábať obaľovaciu pastu, keď trh je dnes zaplavený rôznymi druhmi pást od takmer všetkých výrobcov?

Dolný Bar

 

Dolný Bar

 

Bola neskorá jeseň a teplota vzduchu sa už často približovala k bodu mrazu. Pre väčšinu rybárov bol najvyšší čas uložiť svoju výbavu na zimný odpočinok. S kamarátom Pepem nám bolo viac ako jasné, že lov kapra sa pomaly blíži k extrémnym podmienkam. Patríme však k extrémistom, a preto to bola pre nás výzva. Výzva na potvrdenie či vyvrátenie rôznych teórií o aktivite rýb v neskorých jesenných dňoch. Rýchlo sme dali dokopy nápad, že práve táto téma by mohla byť veľmi zaujímavá aj pre nakrúcanie rybárskej TV relácie. Naplánovali sme termín a zvolili vodu, na ktorej sa tento príbeh bude odohrávať.

 

RRR 0214 02

Ďalšia výprava na Jurassic Carp

 

Ďalšia výprava na Jurassic Carp

 

Blíži sa koniec sezóny. Po dvoch úspešných výpravách na jazere Jurský kapor sme naplánovali aj tú tretiu. Ešte jej predchádzali dva nezabudnuteľné víkendy na slovenských zväzových vodách. Martin po vydarenom víkende na jazere Dubník odchádza aj s priateľkou na dovolenku k Červenému moru. Vyrážam teda iba s Marekom.

 

RRR 0214 03

Jazero Bled, 2. časť

 

Jazero Bled, 2. časť

 

RRR 0214 04

 

Ako to bude pokračovať? Vyšiel som vymrznutý z vody a premýšľam, čo ďalej. Vtom sa za nami prišli rozlúčiť susediaci talianski kaprári s tým, že už končia a večer idú domov. Nasledovalo veľké rozhodnutie. Zostať na mojom mieste, alebo sa skúsiť presťahovať na miesto, kde sedeli Taliani? Mal som rozkŕmený flek, ale vidina ďalšej stratenej ryby vo mne vzbudzovala veľké obavy.

Kapor 28+ kg zo zväzovej vody

 

Kapor 28+ kg zo zväzovej vody

 

Niekedy v septembri 2013 sme sa s parťákom Michalom Šmahovským pohrávali s myšlienkou o dlhšej jesennej výprave za kaprami na revíroch SRZ. Rozmýšľali sme, aké príchute boilies zvoliť. Nakoniec bolo rozhodnuté - boilies Lesná jahoda, k tomu pelety-mix tej istej príchute, boilies Seafood + k nemu pelety-mix tej istej príchute a nezabúdame si zobrať niekoľko kg boilies Spice Shrimp. Ku všetkému berieme ešte boostre s príchuťami Jahoda, Seafood, Spice Shrimp a tiež si do zálohy berieme boilies pop-up ananás a balance boilies s príchuťou Nutric-Ananás, čo sa nakoniec ukázalo ako správna voľba...

 

RRR 0214 05

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0214 06

 

V tomto čísle odpovedá na otázky:

Otázka č. 1: Som dlhoročným členom SRZ a zaujíma ma otázka rozdelenia revírov. Konkrétne ide o revír Morava č. 2 od Marchegských mostov po územie Stará Morava, vrátane inaudunácie patriace katastrálne aj majetkovo do pôsobiska MO SRZ Bratislava 4. Tento revír obhospodaruje však MO SRZ Zohor, ktorá sídli v úplne inom okrese. Nie je to v rozpore so zákonom?

Otázka č. 2: Je správne, že aj keď rybársky revír Morava č. 2 patrí do zväzovej povolenky, vstup na inaudunácie MO SRZ Zohor povolilo len držiteľom miestnych povoleniek MO SRZ Zohor? Podľa môjho názoru držitelia miestnych povoleniek môžu loviť ryby v mieste bydliska a nie v cudzom okrese.

Otázka č. 3: Je správne, že na vodnej ploche v inaudinácii Morava č. 2 a ležiacej na pozemkoch čiastočne patriacich aj mojej mame a mne nemôžem chytať ryby?

Otázka č. 4: Zemplínska Šírava je pri zmene počasia nevyspytateľná a plavba po nej môže byť nebezpečná. Existuje na Slovensku zákon, ktorý priamo určuje, kto a aké plavidlo môže viesť na tejto vode a aké zásady bezpečnosti musí pri tom dodržiavať?

30 dní na Tovačove

 

30 dní na Tovačove

 

RRR 0214 07

 

Práca, škola a málo času - to sú hlavné problémy dnešných rybárov, ktorí by chceli tráviť pri vode veľa času, ale proste nemôžu. To je dôvod, prečo jazdia najmä na krátkodobé vychádzky. Som na tom úplne rovnako a na dlhšie výpravy jazdím 1-2-krát do roka. Prečo o tom píšem? Vždy ma fascinovali články, videá a predstavy o dlhých výpravách (14 dní a viac). Do leta 2013 sa mi to zdalo ako niečo nemožné. Nemal som financie a ani ľudí, ktorí by do toho išli so mnou.

Nezvyčajný lov kaprov

 

Nezvyčajný lov kaprov

 

RRR 0214 08

 

Nikdy som nebol veľkým lovcom kaprov. Vysedávanie nad prútmi nebolo nikdy mojou doménou, ale čo človek mieni, to príroda mení. Dostal som sa k lovu kaprov ako slepé kura k zrnu...

SRZ – Klamstvá v priamom prenose, 2. časť


SRZ – Klamstvá v priamom prenose, 2. časť

 

V januárovom vydaní časopisu RRR bol zverejnený list od p. Petra Patoprstého „Klamstvá v priamom prenose". Podľa očakávania vyvolal tento článok búrlivú diskusiu u rybárskej verejnosti. V tomto čísle vám prinášame reakcie Rady SRZ Žilina - Ing. Ferdinanda Baláža (tajomníka SRZ), ako aj reakcie funkcionárov a členov niektorých organizácií SRZ. Reakcie sú v pôvodnom „znení" bez redakčných úprav.

 

RRR 0214 09

Feeder a vnadenie - Pomôcky na prípravu kŕmenia

 

Feeder a vnadenie - Pomôcky na prípravu kŕmenia

 

Vnadiaca zmes je niečo, čo si môžete pripraviť z rôznych komponentov sami, ale tiež (a to je omnoho častejší prípad) si ju kúpite už hotovú v každom rybárskom obchode. Nech je to tak či onak, vždy získate iba „polotovar", s ktorým musíte ďalej pracovať. Vnadiace zmesi sú z rôznych zŕn, semien, pekárenských a cukrárskych výrobkov a tiež rôznych živočíšnych múčok, ktoré sú pomleté a zmiešané tak, aby tvorili zmes. Z tej sa dajú po navlhčení tvarovať rôzne veľké gule.

 

RRR 0214 10

Kvalita sa vyplatí

 

Kvalita sa vyplatí

 

RRR 0214 11

 

Už niekoľko desaťročí je pre svetových výrobcov a dovozcov rybárskeho náradia a všetkého, čo súvisí s lovom rýb, európskou udalosťou číslo 1 konanie rybárskeho veľtrhu EFFTEX. Zúčastňuje sa ho viac ako 200 vystavovateľov, ktorí predstavujú svoje novinky predajcom a odbornej rybárskej verejnosti. Svojím významom pre ďalšie smerovanie vývoja v oblasti rybárskeho náradia by sa dal prirovnať azda iba k Frankfurtskému autosalónu.

Extrémne Mongolsko, 3. časť

 

Extrémne Mongolsko, 3. časť 

 

Ďalší kliešť a ďalšie šťuky... Ráno vstávam o niečo skôr, ako ostatní a tak si idem párkrát hodiť do zátoky pod jurtou. Chytám pár jalcov na malé voblery a asi 60 cm tajmeňa. Vychutnávam si zdolávanie s jemnou zostavou Branzino od Daiwy. Potom sa už nakladáme do UAZ-u. Prechádzame okolo stanice pohraničiarov, ktorí zasalutujú Gončikovi.

 

RRR 0214 12

Kde sú megazubáče?, 2. časť

 

Kde sú megazubáče?, 2. časť

 

V minulom čísle sa nad otázkou „Kde zmizli megazubáče zo slovenských vôd" zamýšľali Palo „Pački" Pavlík a Peter „Pavlas" Pavlík. Obaja lovia zubáče prevažne na Dunaji. Ďalším známym slovenským prívlačiarom je Juraj Mrázik, ktorý už lovil zubáče v rôznych kútoch Slovenska. Aj on nám odpovedal na otázku „aký je jeho názor na výskyt zubáčov s dĺžkou tela nad 1 meter"...

 

RRR 0214 13

Top úlovky 2013 – Najkrajšie ryby z našej súťaže

 

Top úlovky 2013 – Najkrajšie ryby z našej súťaže

 

V každom čísle časopise RRR uverejňujeme súťaž s fotografiami vašich úlovkov. S potešením môžeme konštatovať, že kvalita fotografií sa neustále zlepšuje a prichádza nám ich stále viac. A nielen to! Neustále pribúdajú aj rybári, ktorí nám spolu so zaslanou fotografiou píšu, že stoj trofejný úlovok vrátili vode. To nás, samozrejme, veľmi teší, pretože tým dávajú šancu ďalším rybárom potešiť sa z krásnej ryby.

 

RRR 0214 14

Osud hlavátok na východe

 

Osud hlavátok na východe

 

RRR 0214 15

 

Hlavátka Podunajská (Hucho Hucho), kráľovná našich vôd ma prvýkrát opantala pred 13-timi rokmi, teda 16. 4. 2000 pri prvej jarnej rybačke na pstruhy. Malebná dedinka Malý Lipník, v ktorej som prežil krásne letné prázdniny u starých rodičov a najmä hraničná rieka Poprad ma zoznámili s našou kráľovnou. V ten deň, som mal ako mladý začínajúci rybár vo svojej výbave pár blyskáčov a more nadšenia...

Sumce Malého Dunaja

 

Sumce Malého Dunaja

 

Dlho som uvažoval o napísaní tohto článku o rieke, ktorej vody sa hlboko vryli do môjho srdca. Chcel by som v ňom opísať naše zážitky a postrehy, ktoré sme nadobudli 4-ročným lovom na tomto unikátnom toku. Rieka, o ktorej budem písať, má pomalý, pokojný tok a jej koryto vytvára silný a členitý meander prekrásnou nížinnou krajinou.

 

RRR 0214 16

Na aktuálnu tému - Boj so zločinom, 4. časť

 

Boj so zločinom, 4. časť

 

RRR 0214 17

 

Pred pár rokmi sme sa intenzívne venovali jednému prípadu. Schválne nebudem písať podrobnosti, lebo síce páchateľ bol chytený, ale ako sme sa pred nedávnom dozvedeli, úraduje veselo ďalej. Išlo vtedy o pytliactvo značného rozsahu a myslím tým „sieťarinu" najhrubšieho zrna. Mali sme informácie, že konkrétna osoba sa s tým vôbec nebabre a keď nastraží sieť, tak už môžeme smelo vravieť o stovkách metroch a metrákoch rýb.

Pod vodnou hladinou - Dávid a Goliáš

 

Dávid a Goliáš

 

Posledné tri týždne som si vo vode neomočil ani pätu. Teda ak nepočítam sprchovanie. Pomaly ma nahlodávala nervozita. Klasické príznaky suchozemského „absťáku". Keď šialenstvo vyvrcholilo, zbalil som potrebnú bagáž a vyrazil k najbližšej vode. Bez nápadu v hlave, bez predstavy kompozície nového záberu, bez cieľa. Len tak naslepo.

 

RRR 0214 18

ESOX – úlovková súťaž

 

ESOX – úlovková súťaž


Už vo februárovom čísle RRR zverejníme víťaza hlavnej ceny za rok 2013!!!

Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Hlasovať môžu čitatelia - kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 2. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!


P63 ceny


Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12