Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, január 2014

titulka 0114

Silice, oleje, koreniny a ich použitie v návnadách a nástrahách, 2 časť

 

Silice, oleje, koreniny a ich použitie v návnadách a nástrahách, 2. časť

 

RRR 0114 01

 

Oleje môžeme definovať ako kvapalné látky, ktoré sú nerozpustné vo vode a ich hustota je menšia ako hustota vody. Pre potreby výroby rybárskych návnad využívame oleje rastlinné a živočíšne. Rastlinné aj živočíšne (rybie) oleje sú súčasťou rastlín a živočíchov, ktorým slúžia ako zásobáreň energie. Oleje môžeme veľmi efektívne využiť pri príprave našich návnad, keď ho dávame priamo do tekutých zložiek pri rolovaní boilies alebo ním môžeme dipovať nástrahy.

Kaprárina - Kamufláž

 

Kaprárina - Kamufláž

 

Necelých 2 400 km. Dlhá a náročná cesta. Toľko sme museli pretrpieť v aute, aby sme sa konečne dostali na vytúžené miesto - na jazero Lac de Curton. Lac de Curton alebo jazero Rainbow (ako je to rozšírenejšie u kaprárskej verejnosti), patrí medzi najťažšie vody v Európe. Čakali na nás krásne 2 týždne na mieste č. 6. Nevedeli sme sa dočkať. Ako som spomínal, podľa mňa patrí Rainbow medzi naozaj ťažké a náročné kaprové vody.

 

RRR 0114 02

SRZ – Klamstvá v priamom prenose

 

SRZ – Klamstvá v priamom prenose

 

Rovnako ako môj kolega Ing. Karel Ružička som dlhoročný funkcionár, člen rybárskej stráže, viac ako 20 rokov predsedám najväčšej bratislavskej organizácii a na poslednom Sneme som bol zvolený do Rady SRZ. Tajomníka Rady poznám ešte z čias jeho zvolenia po tragickom úmrtí vtedajšieho tajomníka Ing. Skácela. Bohužiaľ, už po prvom roku práce som musel konštatovať, že je to úplne iný človek. Sekretariát Rady vedie autoritatívne bez akéhokoľvek pripustenia iného názoru, zamestnancov, ktorí si dovolia oponovať okamžite zastrašuje sankciami končiacimi výpoveďou a jeho aroganciu dokumentujú lži prezentované bez akéhokoľvek ostychu na zasadaniach Rady.

 

RRR 0114 03

Kaprárina - Jazero Bled

 

Kaprárina - Jazero Bled


RRR 0114 04


Odvtedy, ako som sa prvýkrát dozvedel o horskom jazere Bled, ukrytom na okraji Julských Álp a o pokladoch, ktoré toto jazero ukrýva, uplynul už nejaký ten piatok. Rybačka, na tomto jazere vďaka svojim tvrdým pravidlám nie je to, na čo sme naučení a nie je pre pohodlných rybárov. Ale ani na chvíľu som nezaváhal a chcel som sa vydať okúsiť toto bájne jazero na vlastnej koži.

Vyrobte si s nami Pop-Up

 

Vyrobte si s nami Pop-Up 

 

Dnes si pripravíme pop-up boilies ako druh nástrahy, ktorá sa vznáša nad dnom rieky alebo jazera. Použitie pop-up boilies je vhodné najmä vtedy, ak je dno pokryté bohatou vegetáciou, burinou alebo koreňmi. Tento typ nástrahy ľahko objavia nielen kapry, ale aj mnoho iných druhov rýb. Akékoľvek iné boilies by mohlo zostať skryté vo vegetácii a bolo by menej účinné.

 

RRR 0114 05

Ako merať ryby správne?

 

Ako merať ryby správne?

 

Počas vyhodnocovania štatistických údajov z rastu kaprov vo VN Liptovská Mara, o ktorých ste sa mali možnosť dočítať v minulom čísle sme prišli k zaujímavým zisteniam. Niektorí kapry sa doslova zmenšili. Pokiaľ ide o hmotnosť, nie je to nič výnimočné. Ale môže sa ryba zmenšiť a byť kratšia? S otázkami sme sa obrátili na ichtyológa Richarda Štencla.

 

RRR 0114 06

 

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0114 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

 

Otázka č. 1: Ako máme merať dĺžku ryby? Je to nejako upravené? Je jedno, kadiaľ vedieme meracie pásmo? Ľahko sa totiž môže stať, že počas kontroly nám člen RS nameria iné údaje a bude problém.

 

Otázka č. 2: Lovím ryby a doklady mám v aute. Porušujem tým niečo? Podľa predpisu musí mať osoba loviaca ryby doklady pri sebe. Auto je môj majetok. Keď mám papiere v aute, môžem to považovať za fakt, že ich mám pri sebe?

 

Otázka č. 3: Čo je prioritou člena RS? Zadržať páchateľa trestného činu alebo zachrániť ryby, ktoré má pytliak v sieti tak, aby neuhynuli? Príklad: Počas kontroly som ako člen RS našiel pytliaka s plnou sieťou rýb. Pokiaľ by som ho nasledoval, ryby by uhynuli. Pokiaľ zachránim ryby, pytliak mi ujde. Aký je správny postup?

Všade dobre – doma najlepšie! Ale dokedy?

 

Všade dobre – doma najlepšie! Ale dokedy?

 

RRR 0114 08

 

Po úspešnom štarte sezóny, ktorý som absolvoval na zahraničných revíroch, som sa konečne mohol začať venovať rybám aj na „domácej pôde". Každý z nás sa teší na otvorenie novej sezóny. Aj keď najradšej trávim čas pri vode sám a na najmenej navštevovaných miestach, tak na začiatku sezóny to možné nie je.

Zimné putovanie popri riečke

 

Zimné putovanie popri riečke

 

RRR 0114 09

 

„Páni rybári, kde ste?" kladiem si otázku pri pohľade na vyľudnenú riečku. Monotónne tečúci úsek strieda silnejší prúd a stále dookola. Ak nepočítam jedného zajačika poľného a poskakujúcu sýkorku, ktorí sa prišli pozrieť na neveľký tok, akoby v okolí rieky nejestvoval život.

Feeder a vnadenie

 

Feeder a vnadenie

 

O tom, že vnadenie pri love rýb prináša preukázateľný úspech, niet prečo pochybovať. Či už pri love na plávanú alebo položenú si túto skutočnosť môže každý rybár sám na vlastnej koži overiť ľahko kedykoľvek v roku. Ale nemyslite si, že vnadenie je všemocné!

 

RRR 0114 10

Pichľavá prívlač

 

Pichľavá prívlač

 

Začiatok roka - poznáte to... Vypisovanie prehľadu o úlovkoch, vybavovanie nových dokladov... Využime január ako posledný mesiac, v ktorom je povolený lov prívlačou a urobme si výlet k vode aspoň na hodinku - dve.

 

RRR 0114 11

Extrémne Mongolsko, 2. časť

 

Extrémne Mongolsko, 2. časť

 

RRR 0114 12

 

Okolie je silne zarastené vrbinami a čo je horšie, aj tŕním, ktoré môže prepichnúť broďáky. Spolu vytvárajú takmer nepreniknuteľnú džungľu. Keď si k tomu pridáte komáre, pokojne by tu mohli nakrúcať ďalší diel Ramba. Ak je to možné, využívame cestičky od zvierat. Aj keď sa nám podarí dostať k vode, nemáme ešte vyhraté. Miesto vôbec nemusí byť dobré na lov.

Kde sú megazubáče?

 

Kde sú megazubáče?


Rozmýšľame pri pohľade na titulnú stranu tohto vydania časopisu. Túto otázku si položí azda každý rybár a určite by každý chcel na ňu poznať aj odpoveď. Kde sú tie obrovské zubáče, ktorými sme sa mohli kedysi pýšiť? Sú opatrné, keď ich ulovenie je také náročné, alebo proste nie sú? Na toto sme sa opýtali práve tých, ktorí sa na túto rybu špecializujú. Na otázky ohľadom výskytu tejto atraktívnej ryby odpovedá v tomto čísle Palo „Pački" Pavlík, ktorý sa spoločne s bratom „Pavlasom" zubáčom venuje prevažne na Dunaji.

 

RRR 0114 13

Lov nedravých rýb prívlačou

 

Lov nedravých rýb prívlačou

 

RRR 0114 14

 

Špecializácia pívlačových techník je v súčasnosti každým rokom rozmanitejšia vďaka ponuke náčinia, nástrah a najmä neobmedzenému zdroju informácií. Tak ako sa dá určitým lovným spôsobom, montážou a krmivom docieliť doslova selektívny lov určitých druhov rýb pri plávanej, kaprárení alebo feedri, to isté môžeme docieliť aj pri prívlači. Toto experimentovanie s prívlačovými technikami je možné podľa druhu revíru, v akom lovíme a podľa toho, aké bohaté sú vody na rybiu obsádku.

Sumčiarina - Taliansko, november 2013

 

Sumčiarina - Taliansko, november 2013

 

Koncom októbra sme mali naplánovanú poslednú výpravu za sumcami slovenských riek. Ako inak - na našu obľúbenú rieku Malý Dunaj. Na tejto akcii na jednu noc sme sa záberu od sumca už však nedočkali.

 

RRR 0114 15

Na aktuálnu tému - Boj so zločinom, 3. časť


Na aktuálnu tému - Boj so zločinom, 3. časť

 

Chcel by som informovať čitateľov RRR, rybárov aj nerybárov o niektorých prípadoch, ktoré som uviedol v článku RRR č. 12/2013. Za uvedené skutky boli zadržané osoby. Tie boli obvinené z prečinu pytliactva podľa §310 a to pre lov na viac ako dve udice, keď dostali trest podľa §216 ods. 2 Tr. poriadku a to na skúšobnú dobu 12 mesiacov. Ani v decembri sme nemohli oddychovať a podarilo sa nám chytiť „známu firmu". Tohto pytliaka z minulosti už dobre poznáme, pretože bol už viackrát prichytený pri páchaní trestného činu pytliactva a podotýkam, vždy lovil nezákonným spôsobom a to do sietí (žiabroviek).

 

RRR 0114 16

Pod vodnou hladinou

 

Pod vodnou hladinou


RRR 0114 17


Smutný príbeh - Posledné týždne septembra boli na nevydržanie. Nemohol som sa dočkať prvého októbrového víkendu. Po rokoch nekonečného, často bezvýsledného hľadania rýb, keď moja telesná schránka naplávala nespočetné kilometre pod vodou, presvedčenie dospelo k jednoznačnému výsledku. Tým výsledkom bolo jednoduché slovo - áno. Áno pre nákup podvodného zariadenia s názvom podvodný skúter.

ESOX – úlovková súťaž

 

ESOX – úlovková súťaž


Už vo februárovom čísle RRR zverejníme víťaza hlavnej ceny za rok 2013!!!

Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Hlasovať môžu čitatelia - kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 1. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!

P63 ceny

 

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur. Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov. Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

ESOX - hlavna cena 20104

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12