Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, december 2013

titulka 1213

Kaprárina - Silice, oleje, koreniny a ich použitie v návnadách a nástrahách

 

Silice, oleje, koreniny a ich použitie v návnadách a nástrahách

 

Tieto tri zložky používajú azda všetci výrobcovia rybárskych návnad a nástrah na trhu. Aj keď je v posledných rokoch badať trend chytania na hotovky, ja s nimi veľmi rád a úspešne experimentujem vo svojich domácich návnadách a nástrahách.

 

RRR 1213 01

Kaprárina - Do tretice všetko dobré, 2. časť

Do tretice všetko dobré, 2. časť

 

Dôverovať výberu lovného miesta a zvolenej nástrahe, či samotnej taktike je veľmi dôležité. Človek sa lepšie cíti, keď robí to, v čo verí a keď sa dostaví aj zaslúžený úspech, je to super pocit. Asi každý kaprár to už vo svojom živote zažil niekoľkokrát. Máme pred sebou prvú noc, všetky udice vyvezené, dôkladne zakŕmené a v pohodlí svojich kresiel pozorujeme tichú a pokojnú hladinu. Len niekde v diaľke počuť obrovské telá kaprov, ako sa prevaľujú na hladine. Niekedy bol ten šplechot taký silný, že som mal pocit, akoby spadol do vody dospelý chlap. Noc je pomerne teplá a na oblohe niet ani obláčika. Je naozaj zážitkom pozorovať tak krásnu oblohu a milióny hviezd. Do svitania sme sa záberu nedočkali, ale myslím si, že všetkým to padlo vhod a takýto oddych a spánok bol potrebný.

 

RRR 1213 02

Splnený sen

 

Splnený sen

1. miesto na pretekoch BIG CARP BAITS JUNIOR SLOVAKIA 2013

 

RRR 1213 03

 

Úvodné slová by som rád venoval tomu, aká je kaprárina naozaj náročná! Ryby sú vraj relax, kde si naplno oddýchneme. Lenže jeden týždeň na Liptovskej Mare alebo na Kráľovej je ako dva týždne na stavbe. Lovu rýb som prepadol už ako som sa naučil chodiť. Postupom času som objavoval rôzne taktiky a nástrahy, ktoré by mi mohli doniesť „BIG MAMU". Samotnému lovu na boilies sa venujem iba 4 roky. Začiatky boli ťažké, no závislosť na love kapra bola silnejšia.

Spomienky na Jurassic carp, 2.časť

 

Spomienky na Jurassic carp, 2.časť 

 

Zima nám dáva poriadne zabrať. Svoju silu ukazuje ešte aj v jarných mesiacoch, keď už by nejeden z nás trávil prvé dni pri vode v bivaku. Tak ako sa nám poriadne ochladilo, tak sa aj začalo otepľovať. Extrém strieda extrém a ja neváham a vyrážam na svoju výpravu za kaprami.

 

RRR 1213 04

Liptovské impresie

 

Liptovské impresie

 

RRR 1213 05

 

V sezóne 2013 som sa rozhodol svoju poslednú dlhšiu výpravu stráviť na Liptovskej Mare, ktorú považujem za moju domovskú vodu, aj keď pochádzam z iného kúta Slovenska.

Boj so zločinom, 2. časť

Boj so zločinom, 2. časť

 

„Ako zamestnanec Slovenského rybárskeho zväzu Rady Žilina vo funkcii vedúceho rybárskej stráže Rady Dunaja Žilina informujem, že za druhý polrok sa nám v spolupráci najmä s Poriečnym oddelením policajného zboru Odboru poriadkovej polície Prezídia policajného zboru, ako aj s Úradom kriminálnej Polície odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality, podarilo zadržať a odhaliť ďalšie hrubé previnenia a trestné činy na úseku rybárstva." - informuje Roland Machala - vedúci rybárskej stráže Rady Dunaja Žilina.

 

RRR 1213 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1213 07

 

V tomto čísle odpovedá na otázky:


Otázka č. 1: Pri love prívlačou je zakázané používať druhý prút. Môžem mať počas vláčenia vo vode položený čereň povolených rozmerov? Často sa totiž stáva, že ak sa vyberiem na šťuky, mám problém s nástrahovými rybkami a chcel by som vláčiť, pokiaľ si ich nachytám. Technicky je nemožné obsluhovať prívlačový prút a čereň zároveň. Ale môže byť sieťka vo vode?

 

Otázka č. 2: Podľa zákona je zakázané ryby darovať. Neviem, či to platí aj pri privlastnení si ryby v zmysle zákona. Dopustím sa priestupku, ak si rybu normálne napíšem a potom ju niekomu darujem?

Otázka č. 3: Prídem k vode a zistím, že som si doma zabudol stojan na prúty. Chcem sa opýtať - môžem si odrezať zo stromu pri vode vidličky? Nie je v nejakom zákone uvedené, že sa to nemôže?

 

Otázka č. 4: Je porušením §14, ods. 5 vyhl. MŽP SR č. 185/2006 Z.z., ktorou sa vykonáva Zákon o rybárstve č. 139/2002 Z.z. a teda aj disciplinárnym previnením spôsob zápisu ulovených a privlastnených rýb do „Záznamu o dochádzke k vode a úlovkoch" napr. druh ryby: pleskáč vysoký; počet: 7; dĺžka: 0; hmotnosť 5 kg" spolu v jednom riadku?

Ako rastú kapry na Liptove?

 

Ako rastú kapry na Liptove?

 

V júli 2008 sme vyhlásili „Tajné" preteky. Tretí ročník Kaprárskeho maratónu v roku 2007 na Liptovskej Mare bol skutočne posledným ročníkom veľkých pretekov na tejto vodnej nádrži v klasickom zmysle slova. Počas trvania tejto náročnej súťaže sme označili so súhlasom pretekárov celkom 34 šupináčov a lyscov. Ich zoznam aj s lovcami zverejňujeme opäť, aby ste sa mali nielen čím pokochať, ale aj premýšľať nad tým, že všetky tieto ryby boli pustené späť do Mary a my ich môžeme uloviť opäť. A ako sa týmto označeným kapríkom darí dnes? O niektorých informácie máme, o niektorých nie...

 

RRR 1213 08

Zimné návnady a nástrahy na feeder

 

Zimné návnady a nástrahy na feeder

 

A je to tu znova! Obdobie, ktoré vyznávačom Petrovho cechu veľmi nepraje. Väčšina jazier je pokrytá vrstvou ľadu, ryby prijímajú potravu len minimálne. Tí najodvážnejší však nezaháľajú a k vode sa vyberú, aj keď len na 2-3 hodinky. Predsa každá chvíľa strávená na rybách sa do normálneho života nezapočítava. Ba dokonca aj ryby sa dajú chytiť v mrazivých dňoch, keď vietor ženie snehové vločky do tvárí rybárov. Treba len zvoliť správnu techniku, vybrať si vhodné miesto, návnady a nástrahy!

 

RRR 1213 09

Šťuka severná

 

Šťuka severná

 

RRR 1213 10

 

Šťuka severná - latinsky Esox lucius - je ryba známa. Nežije v hejnách a je silne teritoriálna. Neznesie vedľa seba žiadneho votrelca. Práve preto bude pekná šťuka vždy výnimočným úlovkom. Ak chytíte na dobrom mieste šťuku, môžete si byť istí, že o nejaký čas ju ihneď nahradí druhá. Šťuka je dravec. Od malička sa živí všetkým, čo sa hýbe, čo vie chytiť a prehltnúť.

TV relácia RRR v roku 2014

 

TV relácia RRR v roku 2014

 

RRR 1213 11

 

Televízne Ryby, rybky, rybičky píšu svoju históriu od apríla 1999. V tom čase úplne originálny projekt si po niekoľkých častiach našiel medzi slovenskými rybármi aj nerybármi veľké množstvo divákov a mnohí z nich sledujú našu reláciu dodnes. Vždy sa snažíme, aby každá relácia bola zaujímavá a dynamická, aby priniesla veľa praktických informácií, aby upútala čo najviac divákov.

Maľovaná prívlač

 

Maľovaná prívlač 

 

Aj tento rok (ako všetci ostatní) pozerám do svojich zásob umelých nástrah. Tie najlepšie tam už chýbajú, lebo sú zaseknuté niekde v koreňoch stromov a dobre zakliesnené medzi kameňmi. Preto musím použiť, čo mám...

 

RRR 1213 12

Extrémne Mongolsko

 

Extrémne Mongolsko

 

RRR 1213 13

 

Krásna príroda, čisté rieky plné rýb, srdeční ľudia a pokoj na duši. To je to, čo ma neustále láka spoznávať túto nádhernú krajinu. Ešte aj vzduch je nabitý nejakými pozitívnymi časticami a poskytujeme mi neskutočný relax po celoročnom strese.

Ostrieže na Drop shot

 

Ostrieže na Drop shot

 

Drop shot je technika lovu, ktorá nie je medzi prívlačiarmi na Slovensku príliš rozšírená. Len veľmi zriedka stretnem pri vode rybára loviaceho touto technikou. Faktom je, že som drop shot donedávna nepoužíval ani ja sám aj napriek tomu, že som o tom veľa čítal a počul od kamarátov.

 

RRR 1213 14

Sumčiarina - Španielsko v lete 2013, 2. časť

 

Black Cat – Španielsko v lete 2013, 2. časť

 

Lov sumcov nemusí zákonite znamenať bezhlavú honbu za sumčím monštrom. Dôkazom je moja posledná výprava do Španielska, kde som zobral so sebou niekoľko rybárskych kamarátov s ich rodinami. V tomto článku by som vám rád povedal, ako to vyzerá na Ebre v období prázdnin a tiež ako si v tejto lokalite užiť bezstarostnú rybársku dovolenku s najbližšími.

 

RRR 1213 15

Pod vodnou hladinou - Dunajský lodivod

 

Pod vodnou hladinou


RRR 1213 16


Dunajský lodivod - V deň „D" bolo napriek pokročilému septembru teplo. Ani slnko nechcelo zaostať. Svojimi lúčmi rozdávalo životodarnú energiu všetkým. V plastovej krabičke si nesiem svoj malý zázrak. Cesto so zaručene najlepšími ingredienciami podľa domácej receptúry môjho rybárskeho priateľa Doda (ahoj Dodo!), ktorému žiaden kapor neodolá. Uf, práve som sa preriekol. Dnes idem za kaprom. Hľadám pôvodnú formu, ktorá sa vyskytovala a vyskytuje (aj keď už dnes pomerne zriedka) hlavne v Dunaji. Objekt môjho fotografického snaženia nesie meno Kapor sazan (Cyprinus carpio). Narozdiel od obyčajného kapra má telo sazana nízky, torpédovitý tvar. Stavbou tela je podobný amurovi.

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 12. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v decembri 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12