Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, november 2013

titulka 1113

Zážitky z rieky Rhone, 2. časť

 

Zážitky z rieky Rhone, 2. časť

 

Zostal som v bahne doslova zabetónovaný. Ani von, ani dnu. Medzitým som kapra dostal k brehu, natiahol som sa a úspešne som ho dostal do podberáka. Čo teraz? V jednej ruke udica, v druhej kapor v podberáku a ja uväznený?! Po tejto skúsenosti viem, čo znamená v šachu PAT (patová pozícia).

 

RRR 1113 01

Víkendová rýchlovka

 

Víkendová rýchlovka

 

RRR 1113 02

 

Prišiel vytúžený piatok, na ktorý sa my pracujúci rybári tešíme najviac. Nedočkavý volám kolegovi, aby sa ponáhľal. Musíme ešte rýchlo naložiť veci do auta a cestou sa zastaviť pre čln. Ešte dokúpiť nejaké drobnosti a konečne vyrážame. Aj pri krátkej vzdialenosti sa zdá cesta nekonečná. Konečne sme dorazili na vybranú vodu. Nakoľko patrí inej organizácii, musíme si zakúpiť hosťovačky. Telefonujem teda predajcovi, no nezastihli sme ho na predajnom mieste.

Preteky Veľký Cetín

 

Preteky Veľký Cetín

 

Kaprárske preteky, adrenalín, nervy, stres, ale aj ryby a veľa super zážitkov. To všetko sú preteky. Túto jar sme sa s Kosťom rozhodli absolvovať dva preteky. Keďže obaja pracujeme v rybárstve a voľného času naozaj nie je veľa, hľadali sme nejaké kratšie, časovo menej náročnejšie. Voľba padla na jednu asi 22 ha vodu neďaleko nášho bydliska, na ktorej sa konajú hneď dvoje 50-hodinové preteky. Veľký Cetín 2013 a Grauvell cup 2013.

 

RRR 1113 03

24 hodín na miestnych vodách

 

24 hodín na miestnych vodách

 

Keďže v tomto období nemáme veľa času, dohodli sme sa, že vyskúšame na 24 hodín dve rôzne miestne vody. Ja som zvolil VN Nemečky (18 ha) a Michal jeho obľúbené VN Tesáre (20 ha). Obaja tie isté montáže, tie isté háčiky, ale rôzne boilies a kŕmenie, ktoré môže obsahovať rôzny partikel.

 

RRR 1113 04

Kaprie šialenstvo

 

Kaprie šialenstvo

 

V tomto článku by som vám chcel opísať zopár situácií, ktoré som zažil pri vode. Už zo samotného názvu článku vyplýva, že sme pri love kaprov zažili už niekoľkokrát poriadne šialenstvo. S parťákom Radom už niekoľko rokov vyrážame spoločne na ryby. Po minulé roky sme sa venovali prevažne riekam. Keď niekoľko rokov prechytávate rôzne úseky rieky, tak si viete urobiť obraz, kde si sadnúť v určitom ročnom období, aby prišiel vytúžený úspech v podobe krásnych rýb a zážitkov.

 

RRR 1113 05

Spomienky na Jurassic carp

 

Spomienky na Jurassic carp

 

Zima nám dáva poriadne zabrať. Svoju silu ukazuje ešte aj v jarných mesiacoch, keď už by nejeden z nás trávil prvé dni pri vode v bivaku. Tak ako sa nám poriadne ochladilo, tak sa aj začalo otepľovať. Extrém strieda extrém a ja neváham a vyrážam na svoju výpravu za kaprami.

 

RRR 1113 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1113 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Môžem loviť v kaprových vodách na dva nadväzce, ak mám na jednom jedno háčik a na druhom trojháčik?

 

Otázka č. 2: Môžem používať čereň s rozmermi 100 x 100 cm aj na lov iných ako nástrahových rýb? Myslím tým, že by som lovil z člna a podarilo by sa mi vytiahnuť kapra. Môžem si ho ponechať?

 

Otázka č. 3: Počas jednej z výprav sa mi stala zaujímavá príhoda. Lovil som spôsobom trhačky bez použitia plaváka a olova. Iba nad vodou karabínka a z nej šnúra s trojháčikom. Počas dňa som odišiel, pričom som z karabínky nad vodou zvesil montáž. Udica ostala našponovaná trhačka uviazaná. Nič sa nedotýkalo vody. O chvíľu mi volal partner, že sa mám vrátiť, lebo má problém s RS. Trvalo mi dosť dlho, kým som dotyčného pána presvedčil, že udica nie je nastražená, ale je iba v stojane, tak isto, ako keby som vytiahol z vody kaprový prút a položil ho do stojana. Našťastie si nebol istý, tak ma nepotrestal. Ale sľúbil som mu, že sa na toto opýtam právnika. Môžete mi vysvetliť, ako to je?

Kaprárina - Do tretice všetko dobré

 

Do tretice všetko dobré

 

RRR 1113 08

 

Po dvoch minuloročných návštevách na jazere Carp Dream Lake, som bol troška sklamaný úlovkami. Nedostal som sa ani raz nad 10 kg a to som chytal na dvoch rozdielnych miestach. Keďže sa nerád ľahko vzdávam, nedalo mi to a začiatkom leta som začal plánovať ďalšiu výpravu na toto pekné a ťažké jazero. Myslím, že ma zaujalo hlavne tým, že nie je také ľahké uloviť peknú rybu napriek tomu, že je ich tu dostatok. Najväčšie lákadlom sú určite ryby nad 30 kg. Tentoraz bola početnosť členov našej výpravy väčšia, nakoľko ideme dve dvojice. Lovné miesta máme rezervované v zadnej časti jazera, kde som ešte nechytal, tak uvidíme. Prípravy boli dlhé a my sme boli nedočkaví, kedy už konečne príde deň odjazdu. Každý sme zvolili troška inú taktiku lovu, keďže sme potrebovali zistiť čím skôr, na čo ryba bude reagovať.

Zachráň ma, kto môžeš!, 2. časť

 

Zachráň ma, kto môžeš!, 2. časť

 

Keby vedeli ryby rozprávať, tak výkriky „Zachráň ma, kto môžeš!" by sa určite ozývali z vôd Dunaja počas tohtoročných záplav. Ratovali všetci. Hlavné mesto sa postavilo na odpor vode v podobe protipovodňových zábran. Spomenul si v tom čase niekto aj na živočíchy, ktoré žijú v rieke? Každý mal svojím spôsobom strach a predsa sa našli aj takí, ktorí sa vybrali zachraňovať ryby.

 

RRR 1113 09

Boj so zločinom

 

Boj so zločinom

 

RRR 1113 10

 

Od roku 2006 som zamestnancom SRZ - Rady Žilina, kde pôsobím vo funkcii Vedúceho rybárskej stráže Rady Dunaja Žilina. Nakoľko rybárstvo mám v krvi a je mojou srdcovou záležitosťou už od malička a príroda mi už v útlom detstve prirástla k srdcu, neberiem toto povolanie len ako zárobkovú činnosť, ale hlavne ako poslanie. Veď niekto musí chrániť bohatstvo našich vôd a lesov. Niekto musí chrániť prírodu, ktorá nám tu ešte zostala, aby sa zachovala aj pre ďalšie generácie.

Plavačkové preteky

 

Plavačkové preteky

 

Vyloviť 12 kg kapra z vody do podberáka v priebehu piatich minút a to ešte na päťmetrový bič, je na prvý pohľad takmer nemožné. Keď vám poviem, že sa to dá, asi mi neuveríte. Okrem kaprov sú vo vode, o ktorej je reč aj pekné amury, jesetery, sumce, šťuky a takmer všetky druhy bielych rýb.

 

RRR 1113 11

Mrena severná

 

Mrena severná

 

RRR 1113 12

 

Mrena severná - latinsky Barbus barbus z radu kaprotvarých a čeľade kaprovitých je neobyčajnou rybou čistých riek a dravých prúdov. Vyskytuje sa po celej Európe od čierneho mora až po Atlantik. Chýba iba v Stredomorí, Škandinávii a väčšej časti Britských ostrovov.

Novinky Daiwa-Cormoran

 

Novinky Daiwa-Cormoran

 

V dňoch 11.-13. 10. 2013 sa uskutočnila v českej Jihlave Trade Show Daiwa-Cormoran, t.j. prezentácia noviniek značiek Daiwa a Cormoran pre rok 2014. Na akciu boli pozvaní aj členovia slovenského reprezentačného tímu v LRU-prívlač, nakoľko spoločnosť Daiwa-Cormoran je už niekoľko rokov hlavným sponzorom našej reprezentácie.

 

RRR 1113 13

Jalec ako večný dravec

 

Jalec ako večný dravec

 

RRR 1113 14

 

Sú druhy rýb, ktoré by si určite zaslúžili oveľa viac pozornosti, ale zvyčajne sú len na úplnom okraji našej pozornosti a dokonca sú brané ako rybí odpad. Ale nebyť ich, naša ichtyofauna by bola na tom veľmi zle.

Glavinjara – balkánska silikónová rybka

 

Glavinjara – balkánska silikónová rybka

 

Ak porovnáme súčasnú ponuku umelých nástrah s ponukou, ktorá bola k dispozícii pred desaťročiami, rozdiel je jednoznačne viditeľný. Nikdy predtým nebolo v dosahu toľko umelých nástrah, koľko nám ponúka dnešný moderný trh. Každý v súčasnosti na trhu nájde v ponuke to, čo mu vyhovuje.

 

RRR 1113 15

Black Cat – Španielsko v lete 2013

 

Black Cat – Španielsko v lete 2013

 

Lov sumcov nemusí zákonite znamenať bezhlavú honbu za sumčím monštrom. Dôkazom je moja posledná výprava do Španielska, kde som zobral so sebou niekoľko rybárskych kamarátov s ich rodinami. V tomto článku by som vám rád povedal, ako to vyzerá na Ebre v období prázdnin a tiež ako si v tejto lokalite užiť bezstarostnú rybársku dovolenku s najbližšími.

 

RRR 1113 16

Zubáče namäkko

 

Zubáče namäkko

 

Zubáč je bezpochyby najatraktívnejšou a najčastejšie lovenou dravou rybou na väčšine údolných nádrží a kaprových úsekov riek. Veľakrát som sa zamýšľal nad tým, čím si táto ryba vyslúžila takú obľúbenosť v prívlačovej obci. Veď nedorastá do gigantických rozmerov ako sumec a ani nie je nejakým urputným bojovníkom. Má síce najkvalitnejšie mäso spomedzi všetkých dravcov, ale nemyslím si, že to je hlavným dôvodom atraktivity tejto ryby. Pravdepodobne by som sa mal začať zamýšľať nad spôsobom života, lovom a zvykmi zubáčov.

 

RRR 1113 17

Viazanie umelých mušiek - Šťukový strímer Fish Skull

 

Šťukový strímer Fish Skull

 

RRR 1113 18

 

Jeseň je čas, keď šťuky zvyšujú svoju aktivitu. Preto ani muškár nazaháľa a vychádza so svojou nástrahou k vode. Dnes si uviažeme 15 cm dlhý strímer s hlavou Fish Skull. Pre väčšiu účinnosť ho budeme viazať s dvoma háčikmi.

Viazanie umelých mušiek - Zajačie uško

 

Zajačie uško

 

Jednoduchá, no prekvapivo účinná muška. Veľmi často používaná na riekach, môžeme sa s ňou však stretnúť aj pri použití na jazere. Na rieke s ňou hádžem najmä k brehom. Používam ju ako prvý príves. Občas ju pri brehu zoberie jalec, ale najčastejším úlovkom je lipeň. Ideálna muška na jeseň.

 

RRR 1113 19

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny


Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!


Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 11. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v novembri 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12