Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, október 2013

titulka 1013

Kaprárina - Čo nás trápi...

 

Čo nás trápi...

 

RRR 1013 01

 

V predchádzajúcich článkoch som sa spolu s Ludvikom venoval skôr tým pekným a pozitívnym zážitkom, ktoré zažívame pri vode. Bohužiaľ, viaceré tohtoročné výpravy priniesli aj veci negatívne.

Študentova 17-tka

 

Študentova 17-tka

 

Je posledný augustový štvrtok a spolu s kamarátom uvažujeme nad tým, kam sa vyberieme za kaprami. Pár tipov a máme vybratý súkromný rybník na Slovensku. S ohľadom na to, že som študent, už nie je veľa príležitostí ísť niekam za kaprami. Určili sme si termín 24.-25. 8. 2013.

 

RRR 1013 02

Kapor – Akú potravu a kedy?, 5. časť

 

Kapor – Akú potravu a kedy?, 5. časť 

 

RRR 1013 03

 

Keby kapor mal cítiť naozaj squid-octopus, tak potom samotná báza (rozpúšťadlo) arómy vo fľaštičke by mala byť voda a nie alkohol, olej atď.. Olej sa vo vode nerozpúšťa - to znamená, že olejová aróma pre kapra nič neznamená. Predpokladá sa, že alkohol v nejakej forme registruje.

Kŕmne metódy – vnadiaca zmes

 

Kŕmne metódy – vnadiaca zmes

 

Jedna z kŕmnych metód, ktoré som posledné roky len zriedkavo používal boli klasické vnadiace, kŕmidlové zmesi alebo v súčasnosti často používané názvy groundbait či method mix. Väčšina môjho prístupu v rámci vnadenia spočíva najmä v použití boiliesu a ako doplnok často vsádzam aj na pelety a tigrí orech. Avšak posledný rok som úspešne používal práve vnadiace zmesi. Najmä pri krátkych výpravách, kde som chcel čím skôr kŕmne miesto rozbehnúť, rybu zaujať a docieliť záber, príp. ak to takpovediac nešlo a záber neprichádzal. V nasledujúcich niekoľkých riadkoch vám priblížim spôsob, akým postupujem a dúfam, že vás tým budem inšpirovať k vlastným metódam a postupom.

 

RRR 1013 04

Zážitky z rieky Rhone

 

Zážitky z rieky Rhone

 

RRR 1013 05

 

Veľké vody a divočina. Kto ma pozná, vie o čom píšem. Práve veľké vody v divočine sú miesta, ktoré ma lákajú a ktoré mi nedajú spať. Radi hľadáme a objavujeme stále niečo nové. Verím tomu, že je na tom podobne aj viacero z vás. Po dlhom zvažovaní a hľadaní sme sa tentoraz rozhodli vyraziť do Francúzska. Rieka Rhone, to bude ono! Už na jar sme vedeli, že to v lete musíme absolvovať. Prečo práve v lete? V letnom období, keď sa stojaté vody zohrejú a apetít veľkých kaprov sa znižuje, môže byť ideálnou voľbou práve výprava na nejakú rieku.

Tandem Baits obhájil I. miesto

 

Tandem Baits obhájil I. miesto

 

Ťažký boj Petrova Ves 2013 - Aj tento rok sme sa prihlásili s mojím tímovým parťákom Pepem Holíčom na preteky v love kapra a amura. Preteky sa konali na VN Petrová Ves s rozlohou 36 ha. Bodovaná ryba bola minimálne 5 kg. V tomto už 3. ročníku organizátor p. Erich Ostrčil urobil v pretekoch malú zmenu. A to - lovné miesta si pretekári žrebovali. Preteky začali vo štvrtok o 20.00 h a končili v nedeľu o 10.00 h. Minulý rok sa nám tieto preteky podarilo vyhrať s ulovenou hmotnosťou rýb 330 kg a navyše sme získali aj pohár za najťažšiu rybu pretekov.

 

RRR 1013 06

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 1013 07

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Lovili sme ryby spolu s priateľom. On si zakúpil hosťovačku a ja mám miestne povolenie. Počas lovu sa vzdialil a prišla RS. Samozrejme ma našla pri štyroch prútoch. Odobrali mi povolenie, aj keď priateľ potom priznal, ako to bolo. Bol preč asi polhodinu. Mali riešiť mňa, či jeho? Predsa nezodpovedám za prúty, ktoré si niekto nechá nahodené a odíde preč? Mám právo ich vytiahnuť, keď nie sú moje?

 

Otázka č. 2: Som držiteľom klasického povolenia na lov v kaprových vodách a zároveň aj držiteľom pstruhového povolenia. Moja otázka je: „Môžem si v jednom dni privlastniť povolený počet pstruhov a ísť na kapra? Môžem si privlastniť ryby v zmysle povolenia na lov v kaprových vodách? To znamená 7 kg ostatných rýb?"

 

Otázka č. 3: V zákone je uvedené, že lovné miesto sa nijakým spôsobom nesmie vyhradzovať. Napriek tomu je ale označenie bójkou povolené. Nebije sa to medzi sebou? Znamená to, že ak si označím a zakŕmim na jednom mieste a príde rybár oproti mňa a nahadzuje k mojej bójke, tak to musím tolerovať? Trojmetrová vzdialenosť je totiž dodržaná.

Na aktuálnu tému - Zachráň ma, kto môžeš!

 

Zachráň ma, kto môžeš!

 

RRR 1013 08

 

Keby vedeli ryby rozprávať, tak výkriky „Zachráň ma, kto môžeš!" by sa určite ozývali z vôd Dunaja počas tohtoročných záplav. Ratovali všetci. Hlavné mesto sa postavilo na odpor vode v podobe protipovodňových zábran. Spomenul si v tom čase niekto aj na živočíchy, ktoré žijú v rieke? Každý mal svojím spôsobom strach a predsa sa našli aj takí, ktorí sa vybrali zachraňovať ryby.

Jamy, jamky, jamôčky

 

Jamy, jamky, jamôčky

 

Začína chladnejšie počasie a prudké zmeny v tlaku. Ryby sa stiahli do hlbín vôd. To platí aj na veľkých riekach. Ide o hlbiny s jemnejším prúdom, príp. takmer stojatou vodou.

 

RRR 1013 09

Feeder s kŕmnou raketou

 

Feeder s kŕmnou raketou

 

RRR 1013 10

 

Určite sa už väčšina z vás stretla s lovom rýb feedrovou technikou. V súčasnosti už nie je nič výnimočné stretnúť na brehu stojacich alebo tečúcich vôd rybárov s prútmi, ktoré sú zakončené mäkkými farebnými špicami, signalizujúcimi záber. Feedrový košík namiesto klasického oloveného kŕmidla, tenký vlasec a časté kŕmenie, to sú tie typické črty feedrového lovu. Viete si to však predstaviť bez sypkého krmiva alebo method mixu?

Červenica ostrobruchá

 

Červenica ostrobruchá

- latinsky: Scardinius erythophthalmus, z radu kaprotvarých, čeľade kaprovitých, je už na prvý pohľad veľmi pekná rybka. Je to jedna z mnohých stredne veľkých kaprovitých rýb, ktorá sa asi najviac podobá na ploticu.

 

RRR 1013 11

Nie je guma ako guma

 

Nie je guma ako guma

 

Prívlačové nástrahy sa vyrábajú z rôznych materiálov - drevo, plast, kov, guma a mnohých iných. Najväčší boom v poslednom čase zažívajú práve nástrahy vyrobené z gumy či silikónu. Vymýšľajú sa nové tvary, farby, rôzna tuhosť materiálu, ale i vône, či špeciálne prúty, vlasce a háčiky.

 

RRR 1013 12

Októbrové chuťovky

 

Októbrové chuťovky

 

Začalo hmlisté chladné počasie. Zima už pomaličky lezie hlboko pod kabáty. Voda sa už iba lenivo valí dole prúdom. Vyzerá, ako by bola bez života. Len neustále nálety kormoránov čeria vodu a na brehoch neustále počuť splašené volavky rušiace to nekonečné ticho. Čriedy divých kačíc sa hojdajú na vlnkách. Čo sa však deje pod hladinou?

 

RRR 1013 13

Výprava na Malý Dunaj

 

Výprava na Malý Dunaj

 

RRR 1013 14

 

Prečo som sa vybral na ryby Malý Dunaj? Malý Dunaj je rieka tečúca miernym prúdom s dĺžkou 128 km. Malý Dunaj a Dunaj vytvárajú najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe tzv. Podunajskú nížinu. Po dlhšom študovaní google map na internete som prišiel na to, aký je práve Malý Dunaj zaujímavý.

Súmraky velikánov

 

Súmraky velikánov

 

V poslednej dobe medzi ľuďmi panuje ošiaľ zvaný „lov sumcov", ktorý nemá hraníc. Vodné nádrže a jazerá sú takmer preplnené bójkovými montážami, člnmi a vábničkami, ktoré šľahajú hladiny ako plamene. Dá sa povedať, že je preskúmaný každý kút vodných kráľovstiev. O love sumcov sa popísali mnoho článkov. Nebudem opakovať to, čo už viete. Nepoznám rybára, ktorý by nemal vo výbave prichystaný aspoň jeden prút na kráľa našich hlbín - sumca. Neostávalo mi nič iné, iba sa začať venovať krásam a zákutiam našich riek a doslova som sa dostal týmto mramorovým krásavcom priamo pod kožu...

 

RRR 1013 15

Rybačka z kajaku, 3. časť

 

Rybačka z kajaku, 3. časť

 

Z kajaku nie je dobré chytať staticky, využívajme jeho najväčšiu výhodu - pohyblivosť, meňme často pozíciu. Po niekoľkých hodoch sa posuňme ďalej, vieme tým prejsť veľké dĺžky.

 

RRR 1013 16

Viazanie umelých mušiek - Schránková nymfa

 

Schránková nymfa

 

RRR 1013 17

 

Táto muška sa mi osvedčila hlavne vtedy, keď ryby nereagujú na trblietavé a farebné mušky a najviac lovenou rybou bol pstruh. Dokonca niekedy túto mušku používam aj na bager, keď do telíčka ešte pridám olovo. Opäť muška, ktorá sa dá viazať v rôznych farbách.

Viazanie umelých mušiek - Pakomár UV

 

Pakomár UV

 

Pakomár je pri jazernom muškárení súčasťou našich krabičiek. Lovíme s ním s plávajúcou šnúrou, niekedy intermediálnou - záleží od toho, kde sa pohybuje ryba, ktorú lovíme. Často ho požiera duhák s potočákom a nepohrdne ním ani kapor a iné biele ryby.

 

RRR 1013 18

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 10. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v októbri 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12