Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, september 2013

titulka 0913

Lov na zväzovom štrkovisku, 2. časť

 

Lov na zväzovom štrkovisku, 2. časť

 

Ako spomínal Ludvik v I. časti článku v minulom čísle RRR, otvorenie sezóny na stojatých vodách dopadlo pre nás celkom úspešne. Kapry aj amury pekne spolupracovali a my sme zažili príjemný týždeň pri vode. Takže o mesiac sa vraciame na známe štrkovisko s tým, že si už užijeme aj lov nonstop.

 

RRR 0913 01

Horúci Balkán

 

Horúci Balkán

 

RRR 0913 02

 

Rozhodol som sa spraviť test úspešnosti nástrah v extrémnych horúčavách. Na konci júna hlásila predpoveď počasia na juhu Chorvátska horúčavy nad 30°Ca keď som volal predsedovi rybárskeho združenia koľko má voda, tak som vedel, že prišiel môj čas. Naložil som veci do auta spolu s mojou priateľkou, dedkom a mamou. Samozrejme aj nástrahy, ktoré som chcel testovať, partikel a pelety. Pod háčik som si vybral 4 zmesi - Octospice, GLM, CP2 a Ananás.

Útoky z trstínÚtoky z trstín

 

Útoky z trstín

 

Staré rašeliniská sú aj napriek pozostatkom veľkej vrstvy bahna veľmi úspešnými vodami a zároveň ich rybári považujú za akúsi výzvu. Tejto výzve som neodolal ani ja a rozhodol som sa, že to skúsim.

 

RRR 0913 03

Kapor – Akú potravu a kedy?, 4. časť

 

Kapor – Akú potravu a kedy?, 4. časť

 

Koľko potravy je kapor schopný prijať? Touto témou sa zaoberal Fange & Grove ešte v roku 1979. Uviedli sa tu údaje o čase strávenia potravy 4 až 48 hodín pri teplote 20-26°C a 18 až 60 hodín pri 10-15°C. Maximálne množstvo prijatej potravy je približne 5 až 10%.

 

RRR 0913 04

Začiatok ako sa patrí, 2. časť

 

Začiatok ako sa patrí, 2. časť

 

RRR 0913 05

 

V minulom čísle som sa venoval prvej svojej tohtoročnej víkendovej rybačke, ktorá dopadla nad moje očakávania. Niekoľko slnečných i upršaných dní, ktoré však priniesli veľmi cenené úlovky. Naplnení pozitívnou energiou z predošlého výsledku sme v rovnakej zostave smerovali nasledujúci víkend opäť k vode.

Lov amurov na jazere Jurský kapor

 

Lov amurov na jazere Jurský kapor

 

Lov amurov je pre mňa vo všeobecnosti zaujímavejší v porovnaní s lovom kaprov alebo podobných rýb. Zaujímavým sa stáva kvôli svojmu špecifickému správaniu sa, ktoré je z jednej strany ležérne, ale na druhej agresívne ako žiadna iná ryba.

 

RRR 0913 06

Dolné Dubové

 

Dolné Dubové

 

Ešte pred dovolenkou som sa s parťákom Michalom dohodol, že pár dní strávime pri vode na rybách. Chceli sme vyskúšať niečo nové a z viacerých možností padla voľba na zväzovú vodu v režime „chyť a pusť" - VN Dolné Dubové s rozlohou 12 ha.

 

RRR 0913 07

Ostriež zelenkavý

 

Ostriež zelenkavý

 

RRR 0913 08

 

Ostriež zelenkavý - latinsky Perca fluviatilis z radu lúčoplutvovcov a čeľade ostriežotvarých vždy býval hojnou rybou mnohých vôd stojatých i tečúcich. Súčasne tiež rybou cenenou a nenávidenou. Nenávidenou tam, kde sa premnožil a zakrpatel. Ostriež okrem Európy obýva veľkú časť Ázie a Severnú Ameriku, kde žije jeho poddruh vyznačujúci sa výrazne nažltlými plutvami a jeho počet stúpa aj v južnej Austrálii.

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0913 09

 

Otázka č. 1:

V zákone je uvedené, že miesto lovu musí byť osvetlené. Tak isto platí, že vzdialenosť dvoch rybárov loviacich pri sebe musí byť minimálne 3 m, ak sa nedohodnú na menšej. Teoreticky môžu loviť na úseku troch metrov obaja. Teraz mám však otázku: Lovia na jednom lovnom mieste? Moja druhá otázka je: Musia mať obaja osvetlené miesto, keď lovia v úseku troch metrov? Je nejako lovné miesto definované? Stalo sa totiž, že sme na to boli upozornení.

Otázka č. 2:

Je možné počas zákazu lovu na prívlač a lovu na rybku používať ako nástrahu chvostík z rybky, príp. kúsky rýb? Určite nie za účelom lovu zakázaných druhov, ale napríklad jalec, ostriež či mieň na to berú veľmi dobre.

Otázka č. 3:

Existuje nejaký zákon, ktorý by upravoval povinnosť starať sa o rybochody pri malých vodných elektrárňach? Má prevádzka elektrárne vytvárať funkčné rybochody, kto má právo toto skontrolovať?

Retrofeeder

 

Retrofeeder

 

Klasický lov na feeder patrí už dlhé roky medzi jednu z najobľúbenejších rybolovných techník u rybárov na celom svete. Keď sa však povie feeder, hneď vám zaiste napadne voňavé krmivo, červy, kukurica či kadejaké iné nástrahy. Už pri kúpe krmiva na feeder stojí väčšina bežných rybárov pred ťažkým rozhodnutím. Krmív je na výber od výmyslu sveta, rôzne značky, ceny a v každom obale iná kvalita. Nie všetky krmivá ponúkané rôznymi firmami sú na úrovni a veľakrát nemajú ani zlomkovú hodnotu z predajnej ceny. Niektoré lacnejšie sú však dostatočne kvalitné a vnadia ryby lepšie ako drahé od renomovaných firiem, kde väčšiu časť ceny tvorí obal ako jeho obsah. Je však nutné používať krmivo aj pri bežnom love? Dá sa nahradiť lacnejšou a mnohokrát účinnejšou a pre ryby zaujímavejšou alternatívou? Áno, dá sa to a je to pomerne jednoduché. V skutočnosti vám stačia kúsky starého chleba.

 

RRR 0913 10

Detský rybársky tábor Štúrovo

 

Detský rybársky tábor Štúrovo

 

Prázdninové mesiace väčšina z nás využíva na dovolenky. Vyberáme sa k moru, na kúpaliská, hory - jednoducho na naše obľúbené miesta, kde sa snažíme nabrať nové sily. Naše OZ Detský rybársky krúžok Štúrovo pripravilo po piatykrát pre rybársku mládež Rybársky tábor. Ponúkli sme možnosť prežiť deťom tri dni v komunite, ktorá vyznáva rovnaký koníček, ktorým je rybárstvo.

 

RRR 0913 11

Tancuj hlúpa, tancuj!

 

Tancuj hlúpa, tancuj!

 

RRR 0913 12

 

Fragment z následujúceho textu, nech ste trocha v obraze, o čo tu vlastne ide... Nástraha nemyslí, je proste hlúpa. A hlúpa býva aj ryba. To rybár má byť ten múdry. Rybár je ten uznávaný dirigent, ktorý udáva správny rytmus taktovkou. A nie byť rozjarený ako kedysi spoločensky unavený Jelcyn pred vojenskou hudbou počas návštevy Ameriky. Vy musíte vedieť, čo ktorý pohyb znamená...

Septembrová „gumovačka"

 

Septembrová „gumovačka"

 

Je 19. septembra, ráno 8.00 h a volá mi parťák Pavlas, či nepôjdeme pogumovať s rippermi - kopyto niekam na Dunaj. Prečo nie... Počasie je konečne jesenné, tak ideme. Po vysokých letných teplotách z 29°C to padlo na 14°C cez deň, čo je konečne zaujímavé na vláčenie ripperov a twisterov.

 

RRR 0913 13

Potulky za zubáčmi

 

Potulky za zubáčmi

 

Skôr, ako sa zameriame na samotný lov, skúsme si o zubáčovi niečo povedať. Pre tých skúsenejších to nie je nič nové, ale aj tak si zopakujme niektoré základné poznatky o výskyte, potrave a správaní sa tohto dravca.

 

RRR 0913 14

Prívlač v hlbinách Dunaja

 

Prívlač v hlbinách Dunaja

 

RRR 0913 15

 

September je akýmsi začiatkom prívlače pre mnohých rybárov. Na brehu riek a jazier sa zrazu objaví množstvo rybárov s prívlačovou výbavou. Na brehoch uvidíte veľa zábavných situácií, keď začnú loviť prílačou tí, ktorí dovtedy naháňali kapry a iné nedravé ryby. Nahodenie do vody akejkoľvek umelej nástrahy a jej priťahovanie späť k rybárovi nie je vždy prívlač. Prečo?

Ako to bolo na Cyrila a Medveďa

 

Ako to bolo na Cyrila a Medveďa

 

Na VN Kráľová chodíme spolu naša partia už dlhšiu dobu. Aj teraz to tak bolo. Keďže 29. 6. je Petra a Pavla a ja som Paľo prezývaný aj Cyril, vybrali sme si termín, že oslávime aj meniny, aj sviatok sv. Cyrila a Metoda (po našom Cyrila a Medveďa - ako my slangovo nazývame tento sviatok). Navyše sa od 1. 7. chytalo nonstop. Tlak na všetkých vodných nádržiach a rybníkoch bol obzvlášť veľký.

 

RRR 0913 16

Sumčie vychytávky roka 2013

 

Sumčie vychytávky roka 2013

 

Hlavná rybárska sezóna v tomto roku sa pomaly prehupla do jej druhej polovice a už teraz sa mi na niekoľkých výpravách za sumcami osvedčilo hneď niekoľko nových trikov, ktorým by som v tej minulej moc nedôveroval. Práve týmto zisteniam budem venovať nasledujúce riadky, pretože si myslím, že by aj vám mohli pomôcť. Článok venujem predovšetkým vábeniu sumcov a okrajovo spomeniem aj lov sumca inými metódami.

 

RRR 0913 17

Rybačka z kajaku, 2. časť

 

Rybačka z kajaku, 2. časť

 

RRR 0913 18

 

V porovnaní s pohyblivosťou v určitých situáciách môže byť rybačka na kajaku nevýhodou. Pretože sedíme fixne v jednej polohe, nevieme sa otáčať a to môže byť nevýhoda nielen pri vhadzovaní, ale aj pri unavovaní ryby. Toto som zažil na vlastnej koži na jeseň...

Majstrovstvá SR juniorov v LRU – mucha

 

Majstrovstvá SR juniorov v LRU – mucha

 

V Podolínci sa na rieke Poprad 4-1962 konali dňa 3. augusta 2013 Majstrovstvá SR v LRU - mucha. Usporiadateľom týchto pretekov bola MO SRZ Stará Ľubovňa. Bol ďalší slnečný víkend a predpoveď počasia, že sa teplota vyšplhá počas dňa vysoko nad 30°C, bola pravdivá.

 

RRR 0913 19

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!


Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 9. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v septembri 2013!

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12