Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, august 2013

titulka 0813

Kaprárina - Krátky alebo dlhý?

 

Krátky alebo dlhý?

 

RRR 0813 01

 

Konečne prišiel jún - mesiac, keď sa otvorili zväzové vody a ja môžem navštíviť moje obľúbené miesta na našej priehrade. Keďže odštartovať môžem až po 18.00 h, už v práci pripravujem všetko potrebné na nasledujúcich pár hodín lovu.

Kto hľadá, ten nájde...

 

Kto hľadá, ten nájde...

 

Sezóna je v plnom prúde a čím ďalej, tým viac mám pocit, že na Slovensku z roka na rok pribúda rybárov neúmerným množstvom k vodným plochám, ktoré máme. Chytávam prevažne na našich riekach a veru, tento rok som dosť zaskočený, pod akým veľkým rybárskym tlakom sú. Dostať sa na dobré miesta, kde som chytával pred pár rokmi, je už naozaj skoro nemožné.

 

RRR 0813 02

Kapor – Akú potravu a kedy?, 3. časť

 

Kapor – Akú potravu a kedy?, 3. časť 

 

Vráťme sa k potrave kapra. Prirodzenú potravu kapra ako som už spomínal viac-menej tvoria bezstavovce, ktoré keď sa nadtým zamyslíme, sa skladajú z proteínov, z vody a tukov. V prirodzenej potrave majú samotné uhľohydráty iba nepatrné zastúpenie. Vedecky je dokázané, že kapor vie stráviť viac ako 90% prijatých proteínov, pričom v zime je toto číslo o niečo nižšie.

 

RRR 0813 03

Kapor 35+ kg, 2. časť

 

Kapor 35+ kg, 2. časť 

 

RRR 0813 04

 

Carp Team Fox na VIP si pochvaľuje - má už asi 48 kaprov medzi 9 až 21,50 kg a nie a nie si Vilko prekonať osobák 21,50 kg. Zvoní budík, o 6.00 h vstávame a začíname baliť. Už je asi polovica zbalená a parťák Ivan z miesta č. 3 má super zdolávačku z člna. Konečne na siedmy deň o 8.00 h po peknom vození po jazere dáva na podložku 15,50 kg kapra a teší sa z nového osobáku (aj keď len o 1,50 kg, ale predsa). Plán je vyraziť o 9.00 h, ale táto zdolávačka nám to posunula. Vyberám strednú udicu a odmontujem swingre. Vtom prichádza Carp Team Fox - Vilko a Roman, lúčime sa a do auta mi berú aj parťáka Roba.

 

Extrémne ťažký „súkromák", 2. časť

 

Extrémne ťažký „súkromák", 2. časť

 

V minulom čísle som vám priblížil našu výpravu do Maďarska na štrkovisko Jurský kapor. Dnes budem vo svojom rozprávaní pokračovať. Po ulovení takmer 17 kg lysca, samozrejme, nasledovalo zdokumentovanie úlovku a potom odplával do svojho vodného kráľovstva.

 

RRR 0813 05

Vychytávky roka 2013

 

Vychytávky roka 2013

 

Je tu august. Dovolenky sú v plnom prúde a naše vody obsypané rybármi aj nerybármi. Je stred leta, ale sezóna nám začala už oveľa skôr. Každá výprava nám okrem úlovkov prináša aj nové zážitky, zistenia ale aj sklamania. Učíme sa na vlastných chybách. Prichádzame na to, čo sme doposiaľ robili zle a snažíme sa veci vylepšiť. Rybárske technológie sa zdokonaľujú. Priznajme si, že nie každý nový produkt sa vydarí. Ale tie, ktoré nám v praxi naozaj pomôžu si určite zapamätáme. Pretože na rybách sú skutočnými pomocníkmi. A práve o tom, čo sme overili a čo naozaj funguje si dovolím napísať pár riadkov.

 

RRR 0813 06

Raduta – domov veľkých kaprov

 

Raduta – domov veľkých kaprov

 

RRR 0813 07

 

Už tradične niekoľko posledných rokov mám 1. júna naplánovanú výpravu na VN Kráľová, kde sa mi podarilo uloviť nádherné kapry, ale takisto prežiť aj množstvo dní bez jediného záberu. Kto pozná Kráľovú, vie o čom hovorím. Ešte teraz mám pred očami súboj s nádherným 113 cm dlhým šupináčom, ktorého som ulovil na jednej z mojich predchádzajúcich výprav. Mením plány. Na jednej z prezentačných akcií sa stretávam s mojím kamarátom Šunesom a dostávam zaujímavú ponuku - zúčastniť sa výpravy na Radutu. Termín odchodu je rovnaký ako moja výprava na Kráľovú, takže problémy s vybavovaním dovolenky odpadávajú a preto túto ponuku s nadšením prijímam.

Na aktuálnu tému - Po povodni

 

Po povodni

 

Tohtoročné vysoké stavy riek sa zaraďujú medzi najvyššie za posledných 100 rokov. Hlavne Dunaj si zobral rekord za vlastný, na jeho úkor si to „zlízol" aj Váh, Hron, Ipeľ a Morava, hlavne na ich spodných úsekoch. Najčastejšie otázky rybárov boli a sú „A čo ryby?"

 

RRR 0813 08

Lov na zväzovom štrkovisku

 

Lov na zväzovom štrkovisku

 

Už tradične niekoľko posledných rokov mám 1. júna naplánovanú výpravu na VN Kráľová, kde sa mi podarilo uloviť nádherné kapry, ale takisto prežiť aj množstvo dní bez jediného záberu. Kto pozná Kráľovú, vie o čom hovorím. Ešte teraz mám pred očami súboj s nádherným 113 cm dlhým šupináčom, ktorého som ulovil na jednej z mojich predchádzajúcich výprav. Mením plány. Na jednej z prezentačných akcií sa stretávam s mojím kamarátom Šunesom a dostávam zaujímavú ponuku - zúčastniť sa výpravy na Radutu. Termín odchodu je rovnaký ako moja výprava na Kráľovú, takže problémy s vybavovaním dovolenky odpadávajú a preto túto ponuku s nadšením prijímam.

 

RRR 0813 09

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy


Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0813 10

 

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:


Otázka č. 1.: Priateľka bola so mnou na rybách a podarilo sa jej chytiť dvoch kaprov. Dala ich do prechovávacieho vaku, úlovky si riadne zapísala, lov ukončila a išla sa domov osprchovať. Ryby ostali pri mne. Ja som lovil ďalej a potom prišla kontrola, ktorá ma obvinila z pytliactva, nakoľko som mal v jednej sieťke kapra a v druhom saku boli dvaja mojej priateľky. Vysvetlil som im situáciu, že je so mnou na rybách a odskočila si domov. Ukázal som im riadne vyplnené doklady svoje aj priateľky. Oni tvrdili, že si ryby mala zobrať so sebou a nesmie ich tam nechať. Ako je to vlastne? Bola to nepríjemná situácia.

Otázka č. 2.: Som dlhodobým členom jednej miestnej organizácie. V blízkosti môjho bydliska sa nachádzajú rybárske revíry inej organizácie. Pokúšal som sa kúpiť si miestnu povolenku v danej organizácii, ale neúspešne. Na moju žiadosť som dostal dve odpovede.

Prvá odpoveď bola: „Nemôžu vydať miestnu povolenku členovi inej organizácie, ak chcem chytať ryby u nich, mám prestúpiť, zaplatiť zápisné, skúšobné!" Po mojom upozornení, že v Smernici o platení zápisného, členských príspevkov a o vydávaní povolení na rybolov 2303/532/11-OO ktorý je vyvesený na webovej stránke SLOVENSKÝ RYBÁRSKY ZVÄZ - RADA ŽILINA, som dostal inú odpoveď: „Naša organizácia nevydáva miestne povolenia iným členom!" Moja otázka znie: Môžem si ja ako člen jednej základnej organizácie (samozrejme mám všetky povinné poplatky zaplatené u domovskej organizácie) vybrať aj v inej organizácii miestnu povolenku? Ak áno, aký je postup, do akého termínu si môžem vybrať túto povolenku a ak nie, má na to daná organizácia zákonom dané právo mi to odmietnuť?

Začiatok ako sa patrí

 

Začiatok ako sa patrí

 

Pred začiatkom každej novej rybárskej sezóny vždy uvažujem, kde a kedy urobím prvú rybačku. Mám rôzne plány, medzi ktoré patrí aj návšteva zahraničných revírov.

 

RRR 0813 11

Nočné posedenie s feedrom

 

Nočné posedenie s feedrom

 

RRR 0813 12

 

Feeder - ako všetci vieme, si v posledných rokoch získal čoraz viac priaznivcov a jeho použitie už nie je ničím výnimočným. Dokonca aj mnoho rybárov zo staršej generácie zistilo, aká je jeho účinnosť a s obľubou ho používajú. Čo však treba spomenúť je to, že drvivá väčšina rybárov loví ryby na feeder cez deň. Či už je to lov bielych rýb alebo kaprov, v noci resp. po tme feedrový prút vytiahne málokto. Je však feeder použiteľný aj v noci? Ak áno, je jeho používanie opodstatnené?

Na aktuálnu tému - Novácky pleskáč

 

Novácky pleskáč

 

V roku 2012 hŕstka nadšencov dostala skvelú myšlienku zorganizovať detské preteky počas letných prázdnin. Veď práve v tomto čase majú naši najmenší asi najviac času venovať sa svojim koníčkom, ku ktorým určite vo veľa prípadoch patrí aj športový rybolov. Vyplniť takto ich čas je oveľa lepšie ako tráviť ho pri počítači alebo... budovať vzťah k prírode, živočíchom a pokúsiť zmerať si sily so svojimi rovesníkmi.

 

RRR 0813 13

Podustva severná

 

Podustva severná

 

RRR 0813 14

 

Podustva severná, latinsky - Chodrostoma nasus z radu maloostných, čeľade kaprovitých, je hojnou rybou niektorých riek. Vyskytuje sa najmä v pásme lipňa, ale často na ňu narazíte aj pod splavmi nížinných riek, kam sa väčšinou dostala v dôsledku povodní. Usadila sa a pri dostatku potravy sa jej tu veľmi dobre darí. Sú však aj vody stojaté, kde je schopná sa udržať. Takou vodou je napr. Oravská priehrada. Pôvodne sa podustva vyskytovala iba v povodí Dunaja a Moravy. Postupne však bola vysadená aj do iných riek, kde ju môžeme úspešne loviť. Zatiaľ síce tvorí početnú populáciu, ale aj tak sa dá povedať, že nie je nijako vzácna a pokiaľ na ňu natrafíte, môžete sa dočkať pekných úlovkov.

Nie je deň ako deň...

 

Nie je deň ako deň...

 

Jún sa prehupol do svojej druhej polovice a rybárska sezóna bola už v plnom prúde. Loviť sa mohlo na všetkých druhoch revírov a všetky druhy rýb, okrem chránených a samozrejme, hlavátky. Väčšina rybárov sedela na brehoch kaprových revírov a po dlhej pauze si vychutnávali lov kaprov. Pre mňa je to čas, keď začína tá pravá pstruhová sezóna.

 

RRR 0813 15

Rybačka z kajaku

 

Rybačka z kajaku

 

RRR 0813 16

 

Dnes je už čoraz modernejšia rybačka z kajaku. Stáva sa aktívnym spôsobom lovu a predpokladá určité športové zanietenie. Komu sa pohyb prieči a je zvyknutý na svoje pohodlie, ten nech sa nepúšťa do tohto spôsobu lovu. Pre tých, ktorí sú odvážnejší, sa môže odhaliť úplne nová tvár vodného sveta, môžu sa stať do takej miery súčasťou prírody, čo nemôžu zažiť ani na rybačke z člna ani z brehu. A práve pre týchto rybárov som pripravil tento článok, ktorý je plný praktických rád a uverejnených vlastných skúseností, ktoré som získal za niekoľko rokov, počas ktorých som lovil z kajaku.

Najlepší prívlačiari na svete za rok 2013 sú Slováci!, 2. časť

 

Najlepší prívlačiari na svete za rok 2013 sú Slováci!, 2. časť

 

V sobotu večer na spoločnej porade rozoberáme každý sektor a vymieňame si navzájom informácie. Hoci na MS väčšinou striedame najslabšieho pretekára po prvom dni, rozhodujeme sa s trénerom, že striedať nebudeme, keďže to máme dobre rozbehnuté.

 

RRR 0813 17

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku, 3. časť

 

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku, 3. časť 

 

RRR 0813 18

 

Na podložke leží prekrásny sumec. Meria 224 cm a váži 78 kg. Nádherný zážitok. Misia je splnená! Ďalší Big sumec a krásavec v dresoch Black-Catu. Sme nadšení. Počas ďalších dní opäť mrholí a prichádza škaredé počasie. Sedenie pod dáždnikom nás veľmi nebaví a tak sa zabávame lovom kaprov. Je to oddych, pretože rybárčenie nie je iba honbou za veľkými rybami a čo najvyššom počte ulovených rýb. Je to najmä o odpočinku.

Viazanie umelých mušiek - Jarabicový jig

 

Jarabicový jig

 

Tento jig používam počas celej sezóny. Je to pre mňa „zlatá stredná cesta", keď sa neviem rozhodnúť, na čo idem chytať. Najčastejším úlovkom je lipeň, no nepohrdne ním ani pstruh či jalec. Opäť sa muška dá viazať v rôznych farebných prevedeniach.

 

RRR 0813 19

Viazanie umelých mušiek - Lososový strímer

 

RRR 0813 20


Lososový strímer


Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 8. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v auguste 2013!

 

P63 ceny

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12