Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, júl 2013

titulka 0713

Zostrojme si montáž

 

 

Whity Pool Rig

 

Sedím na brehu rieky, sledujem ako sa voda valí dolu prúdom a striehnem, či náhodou nezbadám nejakého velikána plávajúceho vo svojom živle. Práve pri výpravách k vode je dostatok času na premýšľanie a vylepšovanie svojej taktiky. Hlavne pokiaľ ryba nie je taká aktívna, ako by si človek prial. Vtedy nastupuje na scénu dômyselnosť a vynaliezavosť každého jedného rybára. Práve pri takejto výprave som si povedal, že treba skúsiť aj niečo nové. Nové v oblasti koncových nadväzcov, ktoré som zatiaľ nepoužíval a vždy ma lákali. Už mnohokrát som sledoval v rôznych zahraničných časopisoch túto netradičnú montáž a vždy som sa jej tak troška bál. Ale nastal čas to skúsiť...

 

RRR 0713 01

Kaprárina - Extrémne ťažký „súkromák"

 

Extrémne ťažký „súkromák"

 

Keď mi zavolal Viktor Borčin z Bratislavy a pozval nás na nakrúcanie TV relácie RRR do Maďarska pri Budapešť, nebol som veľmi nadšený. Po prvé - neobľubujem zahraničné vody a radšej vynaložím viac úsilia na to, aby som veľkú rybu chytil „doma" a po druhé -

štrkovisko Jurský kapor je súkromné. Bral som to však ako normálnu pracovnú cestu, a preto som sa snažil získať čo najviac informácií. Viktor mi povedal len toľko, že je to ťažká voda, ale že sú v nej nádherné ryby. To ma trocha upokojilo, ťažká voda je výzvou asi pre každého. Nie ako klasický „súkromák", ktorý je napchatý kaprami a každý, kto príde a nahodí hneď chytí rybu...

 

RRR 0713 02

Kaprárina - Náročný štart sezóny

 

Náročný štart sezóny 

 

RRR 0713 03

 

Zimu som strávil plánovaním našej testerskej výpravy, kde som chcel zobrať chalanov z nášho teamu na zahraničnú rybačku. Asi najhoršie bolo skĺbiť voľný týždeň pre šiestich ľudí, ktorí majú svoje povinnosti a záväzky. Nakoniec sa nám to podarilo a termín bol daný na koniec marca v čase Veľkonočných sviatkov. Komplikácia nastala tri týždne pred odchodom, keď prišiel ku mne do firmy kamarát Jozef a navrhol mi, či by som s ním išiel na Rainbow Lake, vraj ma týždňovú rezervačku a vypadol mu parťák. Ani som nemal nad čím rozmýšľať a ihneď som bol rozhodnutý. Najväčší problém som mal s tým, aby som zvládol 4000 km cez Francúzsko a po jednom dni voľna doma opäť viesť náš team na ďalšiu veľkú zahraničnú výpravu. Nakoniec všetko vyšlo podľa plánov, ale nepredbiehajme udalosti a poďme pekne po poriadku...

Kapor – Akú potravu a kedy?, 2. časť

 

Kapor – Akú potravu a kedy?, 2. časť

 

Rôzne, niekedy už absurdné úpravy koncových montáží svedčia práve o snahe vytvoriť anti-eject - montáž, ktorej sa kapor nevie zbaviť. Názor väčšiny je, že zasekneme asi len 60 až 80% rýb, ktoré mali čo do činenia s našou koncovou montážou.

 

RRR 0713 04

Vyvážacia loďka nie je prepych a pohodlie...

 

Vyvážacia loďka nie je prepych a pohodlie...

 

Niekto by si povedal, že je to zbytočný prepych. Vlastním predsa čln, tak načo mi je ešte nejaká loďka? Samozrejme, že bez dobrého člna sa na rybách nezaobídeme. Ale uvedomujeme si aj to, že jeho brázdením hladinou môžeme sami sebe uškodiť? Zabúdame na staré pravidlo našich dedov o tom, že na rybách musíme byť potichu. A veslovanie alebo dokonca motor to potrebné ticho narúšajú.

 

RRR 0713 05

Kapor 35+ kg, 1. časť

 

Kapor 35+ kg, 1. časť

 

Po návšteve jazera Carp Dream Lake v 4/2012 som premýšľal, či sa sem vrátim aj tohto roku. Po konzultácii s parťákmi padlo rozhodnutie, že ideme do toho a dáme opakovanú výpravu aj v roku 2013. Kontaktoval som Mišela Zadravca a rezervoval termín. Najprv padlo rozhodnutie na Veľkonočné sviatky, vraj minieme menej dovolenky, ale niečo mi vovnútri hovorilo, že to nebude tá správna voľba. Preto sme určili nový termín. Odvtedy začalo zisťovanie čo najväčšieho množstva informácií o tomto jazere a osádke kaprov.

 

RRR 0713 06

Kaprárina - Chladná jar

 

Chladná jar

 

RRR 0713 07

 

Celú zimu som sa tešil na skorú jar, kedy už vyrazím za kaprami. Tohtoročná zima nie a nie sa skončiť. Začiatkom apríla som už pripravoval odchod na dlhú výpravu, keď po niekoľkých slnečných dňoch ma ráno prekvapila 10 cm vrstva napadaného snehu. Odchod som presúval, až kým sa na konci apríla naskytli vhodné podmienky na výpravu. Chladné a daždivé počasie neustále pretrvávalo, ale aj napriek tomu som dúfal, že nastanú slnečné dni a voda sa začne rýchlo prehrievať.

Rybárska právna poradňa

 

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

 

RRR 0713 08


V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1.: Naša organizácia usporiadala rybárske preteky 1. 5. 2013. To by bolo v poriadku. Ale preteky usporiadala pre jednu súkromnú firmu za poplatok. Má na toto organizácia právo? Potrebuje k tomu súhlas členskej schôdze alebo to môže rozhodnúť výbor? Nie sú preteky určené iba pre členov organizácie počas udelenej výnimky?

Otázka č. 2.: Začala sa pstruhová sezóna a vybral som sa na ryby. Išiel som okolo rieky s udicou v ruke bez toho, aby som lovil. Nebolo totiž miesto. Stretol ma člen RS a pýtal odo mňa povolenie. Odmietol som mu ho vydať. Samozrejme som ho mal v poriadku, ale povedal som si, keď nelovím, nemá ma čo kontrolovať. To sa však dotyčnému nepáčilo, tak si vypýtal môj občiansky preukaz. Nechal som ho asi 20 minút vystrájať a potom som mu ukázal doklady. Obvinil ma, že som odmietol kontrolu, ignoroval výzvu RS a doklady mi odobral, aj keď som nelovil. Má právo ma kontrolovať, keď nelovím? Má právo žiadať preukaz totožnosti, ak sa odmietnem preukázať povolením? Mal právo mi odobrať doklady?

Nočná plávaná na dravce

 

Nočná plávaná na dravce

 

RRR 0713 09

 

Horúce letné dni, prehriata voda a množstvo rekreantov nie sú tie pravé dni na lov rýb. Všetko sa však mení s prichádzajúcou tmou. Preto ak patríte medzi vyznávačov nočného lovu a tiež vás baví plávaná, budete mať o zábavu postarané. Ak sa k tomu navyše pridajú niektoré z našich zubatých dravcov, môže byť z toho skvelá rybačka. Mne nočný lov dravcov na plávanú učaroval už dávnejšie a patrí podľa mňa k jednej z najzaujímavejších a najadrenalínovejších rybolovných techník. Áno, je pravda, že v súčasnosti má lov na živú či mŕtvu rybku mnoho odporcov. Argumenty typu, že každá ulovená ryba neprežije však určite nie sú na mieste. Na to, aby dravce šetrne plávali naspäť vo vode, treba dodržiavať niektoré základné zásady.

Jazero Szécsény – krásne kapry zo zväzovky

 

Jazero Szécsény – krásne kapry zo zväzovky

 

Asi vám neprezradím tajomstvo, keď poviem, že u našich južných susedov je obsádka veľkých kaprov naozaj bohatá. Keď sa hovorí alebo píše o maďarských kaprových vodách, väčšinou ide o jazerá ako Merenye, Palotáš a Háromfa. Teraz by som vám rád predstavil jedno krásne 15 ha jazero neďaleko mesta Balassagyarmat - jazero Szécsény.

 

RRR 0713 10

Karas striebristý

 

Karas striebristý

 

Karas striebristý - latinsky Carrasius autarus z čeľade kaprovitých má zahmlenú minulosť. Stále sa vedú diskusie o tom, či ide o pôvodný druh alebo bol do Európy zavlečený. Isté však je, že chov tohto karasa sa v Číne praktizuje už viac ako 2000 rokov.

 

RRR 0713 11

Majstri sveta na Browning Feeder Cup Slovakia 2013

 

Majstri sveta na Browning Feeder Cup Slovakia 2013

 

RRR 0713 12

 

Každý vie, že 1. jún je Medzinárodným dňom detí. Nezabudli na to ani vo firme Sports. V dnešnom svete vládne internet a pobyt detí v prírode upadá. Naše ratolesti nás síce neotravujú, keď surfujú alebo sa hrajú svoje obľúbené hry, ale stávajú sa tak závislými. Nič iné ich ani nezaujíma. Teraz dostali netradičný darček. Feedrové preteky, v ktorých vyhral každý svoju cenu. Madunický kanál sa stal na dva dni dejiskom veľkolepého rybárskeho podujatia.

Prívlač na pravé poludnie

 

Prívlač na pravé poludnie

 

Júlové horúčavy vábia k brehom skôr kúpania sa chtivých, ako rybárov. Brehy riek, štrkovísk, jazier a iných vodných plôch sú v tomto období plné kriku, smiechu detí a mládeže. O rybároch ani sluchu...

 

RRR 0713 13

 

 

Najlepší prívlačiari na svete za rok 2013 sú Slováci! (1. časť)

 

Najlepší prívlačiari na svete za rok 2013 sú Slováci! (1. časť)

 

Hoci táto veta neznie práve skromne, je pravdivá. Majstrom sveta v prívlači v roku 2013 sa v súťaži družstiev stalo Slovensko. Taktiež je faktom, že z 11-tich ročníkov Majstrovstiev sveta má Slovensko 2 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové medaily, čo ho radí medzi absolútnu svetovú špičku. Cesta za týmito úspechmi však nebola jednoduchá. Treba pripomenúť, že máme vybudovanú súťaž - 1. ligu, 2. ligu a divíziu. Rozbieha sa aj práca s juniormi, vysokú úroveň majú medzinárodné Majstrovstvá Slovenska, ale i rôzne pohárové súťaže.

 

RRR 0713 14

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku, 2. časť

 

Keď Ebro zúri – Extrém v Španielsku, 2. časť

 

RRR 0713 15

 

Sumce nebudú ďaleko. Ale ako sa k nim dostať? Skúsime uloviť sumca na prívlač. Chystáme 2,4 - 2,7 m dlhé prúty s navijakmi, na ktorých máme namotanú šnúru s nosnosťou 22 a 28 kg. Nasadáme do člna a plávame na plytčinu. Zakotvíme. Nástrahy začneme hádzať proti prúdu a nechávame ich stiahnuť prúdnou vodou späť k nám. Skúšame nahadzovať z prúdom, ale sumce nič. Snažíme sa poctivo kopírovať neďalekú hranu dna. Nič. Sumce na nástrahy nereagujú. Keby aspoň zabral nejaký zubáč! Ale kdeže, ryby nás ignorujú. Nevzdávame sa. Slnko zapadá a my po odpočinku mierime späť na plytčinu.

Šťuka verzus strímer

 

Šťuka verzus strímer 

 

Dúfam, že už onedlho sa nebude považovať muškárenie na domácich vodách za čudné. Pre mnohých rybárov znamená muškárenie to isté ako rybolov na pstruhov, pretože touto športovou metódou je možné úspešne loviť aj domáce dravé ryby. Verte, že muškáreniu neprospieva umelo udržiavaná mystifikácia, že tento spôsob lovu zdôrazňuje mimoriadnu rôznorodosť namiesto jednoduchosti. Existuje však jedna alternatíva, ktorú môžeme porovnávať s klasickou prívlačou. Začiatok novembra sme sa venovali testovaniu strímra so zabudovanou jigovou hlavou.

 

RRR 0713 16

Viazanie umelých mušiek - Mucha s červeným tipom

 

Mucha s červeným tipom

 

Univerzálna muška, ktorú môžeme použiť ako mokrú mušku, nymfu alebo stúpajúcu nymfu. Používam ju hlavne vtedy, keď hľadám to správne, na čo ryby v danú chvíľu berú. Mušku môžeme viazať v rôznych farbách a odtieňoch. Túto mušku som neviazala s tungstenom, ale s obyčajnou hlavičkou. Najčastejším úlovkom je pstruh - technikou stúpajúca nymfa a mokrá muška. Najviac sa mi osvedčila ráno pred tým, než začne svietiť slnko.

 

RRR 0713 17

Vaše úlovky - úlovková súťaž o ceny

 

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Hrajte a vyhrajte aj vy!

 

Ako sa môžete zapojiť do súťaže?

Ak máte fotografiu s úlovkom, pošlite nám ju. Buď poštou, alebo mailom. Nezabudnite na krátky popis priebehu lovu, parametre úlovku a úplnú adresu s telefónnym číslom lovca.

Odmené budú vždy tri z uverejnených fotografíí s najvyšším počtom hlasov a traja z čitateľov, ktorí poslali hlas niektorej z uverejnených fotografií.

Ak chcete hlasovať za niektorú z uverejnených fotografií, kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo.

Kupón pošlite do 15. 7. 2013 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Víťazom sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Okrem toho sú všetky hlasovacie lístky s kupónmi zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Hlavnú cenu v hodnote 289 EUR na konci roka 2013 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v júli 2013!


P63 ceny


Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12